З молотка
Як отримати рівні умови на аукціонних торгахНагадаємо, що сьогодні приблизно по 75% акцій цих підприємств розподілено між двома групами великих приватних акціонерів. За даними Агентства з розвитку інфраструктури фондового ринку, власником 20,65% акцій «Полтаваобленерго» є компанія Parminter Group Inc. 10,2578% належить Fullway Consultants Limited. Перша з цих компаній також є власником 23,83% акцій «Сумиобленерго», а друга — 10,26%. Зрозуміло, що продаж блокуючого пакета викличе великий інтерес.
Перший заступник голови ФДМУ Михайло Чечетов на зустрічі з журналістами відзначив, що за попередніми розрахунками, зважаючи на курс біржового котирування, стартова ціна буде вдвічі більшою за номінал — близько 50 млн. грн. Як запевняє Чечетов, ФДМ зацікавлений у тому, щоб у торгах взяли участь якнайбільше покупців, що сприятиме зростанню біржової ціни.
Начальник управління аукціонного продажу і фондових бірж Фонду Юрій Яковлєв підкреслює, що сумський і полтавський енергопакети — це найбільша пропозиція Фонду ринку (всього цього року через біржі продано акцій на 115 — 116 млн. грн.), що становить (тільки за номіналом) близько чверті від усіх нинішніх надходжень. Яковлєв зазначив, що біржові торги є одним із найбільш прозорих процесів, процедуру яких досить чітко прописано. І проте, зважаючи на важливість реалізації даних пакетів, iз його слів, ФДМУ має намір контролювати хід продажу, щоб забезпечити рівні умови для всіх потенційних учасників і стежити за процедурою торгів. Яковлєв дав зрозуміти, що в цьому випадку приватизаційну законність буде дотримано.
Як зазначають представники ФДМ, виручка від торгів цими пакетами вперше піде на здійснення конкретного проекта — ліквідацію наслідків катастрофи 1995 року на очисних спорудах Харкова. Уряд спеціально затверджував перелік пакетів акцій підприємств, що приватизуються, гроші від продажу яких повинні були піти на ліквідацію наслідків техногенної екологічної катастрофи. Але досі під цю програму виставляли явно неліквідні пакети, і ліквідаційний бюджет цього року поки, як визнав Яковлєв, виконано тільки на 20%. Продаж пакетів двох обленерго дозволить нарешті виконати зобов’язання ФДМУ. Недаремно Чечетов стверджує, що нинішній продаж має яскраво виражений соціальний характер. Уряд виставив ці два досить успішних обленерго на біржу з явним наміром ще до нового року розрахуватися з боргами.
Незважаючи на ці заяви, експерти «Дня» зазначають, що прагнення якнайшвидше розрахуватися з боргами з проекту Харківських очисних споруд на тлі величезних дір у бюджеті виглядає до початку торгів стало однією з апробованих схем. Це підтвердив у розмові з «Днем» Сергій Черненко, який представляв АТ «КІНТО» на листопадових торгах iз продажу пакета акцій АТ «Київський річковий порт» в Українській міжбанківській валютній біржі. Згідно з біржовими правилами, «КІНТО» за кілька днів до початку торгів внесло суму гарантійного внеску, і отримало відповідні документи про це. Однак у день торгів компанію повідомили, що її внесок не надійшов на рахунок УМВБ, і тому її до торгів не допускають. У результаті, за словами Черненка, пакет акцій було продано практично за стартовою ціною першому ж претенденту. На думку фахівця, це була грамотно розроблена схема (одна з безлічі можливих) з усунення конкурента. Щоб забезпечити прозорість біржових торгів, вважає Черненко, треба внести зміни до низки нормативних документів, що регулюють продаж акцій через аукціонні торги.
Опитані «Днем» експерти в області приватизації вважають, що рівність доступу претендентів на торги можна забезпечити за умови обслуговування біржі незалежним розрахунковим банком. При цьому стартові ціни виставлених пакетів повинні оприлюднюватися як мінімум за 10 днів до початку торгів. Це дозволить претендентам підготуватися до внесення гарантійного внеску (близько 20% стартової ціни). Важливо також гарантувати своєчасність надходження зроблених гарантійних внесків.
Такої ж думки дотримується й Олександр Рябченко, колишній голова контрольної комісії Верховної Ради з питань приватизації і нинішній директор Міжнародного інституту приватизації. Він стверджує, що процедура біржових торгів вимагає негайного законодавчого коректування, інакше може повторитися історія конкурсного продажу останніх років, що часто плавно переходив у судові розгляди. «Я думаю, що Фонду держмайна, зважаючи на різке збільшення обсягів продажу на біржах, — сказав експерт «Дню», — слід дуже чітко і жорстко, крок за кроком, розписати процедуру підготовки і проведення біржових торгів: правила допуску до них учасників, вимоги, які висуватимуть до них, окреслити коло відповідальних за той чи інший етап процедури». Це тим більше важливо, що наступного року через біржі продадуть пакети акцій кількох десятків об’єктів. Рябченко вважає, що ці положення слід відобразити в Програмі приватизації на 2003 — 2008 рр., оскільки в проекті, який знаходиться нині на розгляді уряду, технологія такого продажу відсутня, тоді як конкуренція навколо таких об’єктів, як обленерго, не може бути м’якою і, швидше за все, буде гранично жорсткою. І хоч біржі, повідомляє Рябченко, завжди вважалися прозорим способом продажу, де всі рівні, досвід, на його думку, показує, що й тут існує можливість застосовувати різні схеми, результати яких можуть виявитися плачевними для деяких претендентів. Як приклад він навів підприємство «Балцем», пакет акцій якого виставляли двічі, але різниця в ціні між першим і другим продажем зменшилася в 15 разів. Експерт назвав цей продаж «дивним». дивно. Особливо, якщо врахувати, що наслідки аварії практично ліквідовано, а кошти, які надходять, спрямовують на реконструкцію і «підвищення надійності» функціонуючих систем.
Але це тема для окремого обговорення, яка стане актуальною у разі успішного завершення торгів.
А поки що громадськість із цікавістю спостерігає за ходом підготовки до продажу. Така пильна увага до процесу продажу дозволяє розраховувати, що охочим пролобіювати чиїсь інтереси і тим самим ослабити напруження конкурентної боротьби, внаслідок чого буде отримано суму, меншу за очікувану, «не позаздриш».
Начальник відділу торгових операцій Київської міжнародної фондової біржі Андрій Козаков упевнений, що в будь-якому випадку, конкуренція буде серйозною. Занадто цікаві пакети пропонують для продажу. Він прогнозує зростання стартової ціни в процесі торгів мінімум на 15%. Біржа гарантує, щоправда, в рамках чинного законодавства, рівність доступу до торгів для всіх претендентів на купівлю. При цьому Козаков стверджує, що успішність торгів можна забезпечити лише за умови неухильного дотримання процедури проведення торгів усіма учасниками процесу. І нагадує, що КМФБ вже має досвід продажу великих об’єктів. Тому, на його думку, торги пройдуть успішно.
Разом із тим, біржовикам, мабуть, ще рано пишатися цiлком налагодженою процедурою. Так, відсікання потенційних учасників ще