Курс обмiну
Банкiвське питання паралiзувало парламент![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20021218/4233-1-1.jpg)
Учора в парламенті в першій половині дня спікер Володимир Литвин зробив низку відчайдушних, але, на жаль, безуспішних спроб поставити питання про зміну керівництва Нацбанку на голосування в залі у звичайному режимі. За внесення цього питання до вівторкового порядку денного проголосував 231 депутат. Однак як тільки дійшло власне до суті питання, почав розігруватися вже знайомий за минулим четвергом сценарій: опозиціонери окупували президію, система «Рада» знову опинилася під загрозою виведення з ладу, спікер оголошує перерву тощо. Як і минулого четверга, таке повторювалося багато разів. У один з моментів, схоже, Володимир Литвин ледь не втратив самовладання, мало не зчепившись з «нависаючим» над його головою Олександром Турчиновим. Зрештою, зрозумівши, що компроміс з «меншовиками» неможливий, представники більшості зважилися на проведення голосування за межами сесійної зали іменними бюлетенями. Саме рішення голосувати таким чином було прийнято за допомогою збирання підписів. «За» висловилися 229 депутатів, цим рішенням також було створено нову рахункову комісію, що складається з представників більшості. Депутатам було запропоновано висловитися одразу з кількох питань. А саме — щодо відставки голови НБУ Володимира Стельмаха, призначення на цю посаду Сергія Тігіпка, перерозподілу парламентських комітетів на користь більшості, а також скасування результатів голосування за проектом держбюджету-2003. Як і слід було чекати, опозиція оголосила всю процедуру незаконною, про що заявив у залі голова регламентного комітету, депутат- комуніст Валентин Матвєєв.
Можна вже говорити про те, що на сьогодні парламентська більшість сконцентрувала у своїх руках практично всі важелі, необхідні для здійснення будь-яких перетворень. Водночас більшість, як і раніше, не має упевненого контролю над парламентом, її влада все ще тримається на запасі в півдесятка голосів, що у свою чергу може спричинити реальну перспективу постійного блокування законодавчого процесу з боку опозиції. З’явилася й iще одна небезпека для «більшовиків» — оскільки є правові «зачіпки» до процедури зміни голови Нацбанку і керівників комітетів, обвинувачення в нелегітимності дамокловим мечем висітиме над головами новопризначених посадовців. Принаймні опозиція напевно спробує нав’язати більшості свою юридичну та пропагандистську гру.
Одночасно сам Сергій Тігіпко переконаний у легітимності свого обрання: «Не може бути більш легітимного процесу, ніж голосування підписами іменних бюлетенів».
КОМЕНТАРІ
Степан ГАВРИШ, депутатська група «Демократичні ініціативи»:
— Голосування іменними бюлетенями, до якого довелося вдатися більшості, абсолютно легітимне. Воно може стати звичайною практикою для Верховної Ради в умовах блокування трибуни представниками опозиції. Як народні депутати, і тим більше, як члени більшості, ми маємо право натиснути на кнопки, щоб висловити свою волю стосовно будь-якого рішення. Якщо опозиції наше рішення не подобається, вона може створювати тіньовий кабінет і пропонувати свої, альтернативні варіанти рішень. Опозиціонери можуть вийти на трибуну і спробувати переконати нас. Ми за те, щоб голосувати у сесійній залі з дотриманням абсолютно всіх норм регламенту. Але якщо опозиція фізично не дозволяє нам це робити, ми не маємо права бути бездіяльними.
Йосип ВІНСЬКИЙ, фракція СПУ:
— На мій погляд, більшість припустилася дуже серйозної помилки. Силовий варіант вирішення питання про зміну керівництва НБУ і парламентських комітетів нічого їм не дає, більшість отримала більше проблем, ніж вигод. А наші контрзаходи будуть адекватними. Чотири фракції мають контроль над двома сотнями голосів, чого цілком досить, щоб не допустити надалі проходження у парламенті жодних рішень. Дії фракцій «дев’ятки» — чисте свавілля, яке не вкладається у жодні регламентні норми. Більшість може і далі голосувати бюлетенями де-небудь за межами парламенту. Але тоді доведеться констатувати, що Верховної Ради як вищого представницького органу в Україні немає. З нашого боку можливе також звернення до суду з метою порушення кримінальної справи з приводу порушення закону з боку спікера Володимира Литвина і його соратників. Чи не призведе така безкомпромісна позиція «четвірки» до розпуску парламенту? Дай Боже! Якби цю Верховну Раду розпустили швидше, у людей би з’явилися надії змінити щось на краще.