Перейти до основного вмісту

Знакове призначення

11 грудня, 00:00
Учора Президент України Леонід Кучма особисто представив в Державній податковій адміністрації України новопризначеного голову ДПАУ Юрія Кравченка. Це призначення стало досить резонансною подією. За словами спікера парламенту Володимира Литвина, воно «йде у руслі солідарної відповідальності між урядом і парламентом». Одні називають цей крок Президента «посланням» опозиції, другi — останнім штрихом у формуванні загальної політичної картини у країні, треті підкреслюють професіоналізм і компетентність Кравченка як управлінця силовим відомством... І майже всі називають це кадрове рішення знаковим. Про значення і можливі наслідки цього призначення ForUm’у (www.for-ua.com) і «Дню» говорили експерти-політологи:

Сергій ТЕЛЕШУН , доктор політичних наук, президент фонду «Співдружність»:

— Призначення глави ДПАУ — це право Президента, враховуючи те, що фракції більшості відразу домовилися про залишення за Президентом права призначення керівників силових відомств.

Однозначно можна говорити про те, що Кравченко — стовідсотково професійний міліціонер, або поліцейський — кому як більше подобається. Більшість експертів стверджує, що сьогоднішній уряд є не стільки командою, скільки групою досить впливових осіб, які володіють бюрократичним механізмом так званої залаштункової гри. З другого боку, значна частина цих людей — це досить кваліфіковані топ-менеджери. Кравченко — кваліфікований топ-менеджер саме у системі правоохоронних органів. Податкова по суті наближена до правоохоронних органів, міліції — особливо у своїх каральних функціях. Стосовно інших функцій податкової адміністрації, то тут дуже багато залежить від того, хто стане заступниками глави ДПАУ, які й допомагатимуть йому займатися аналітичною та господарсько-управлінською діяльністю. Мені здається, що думки деяких експертів з приводу того, що роль податкової у країні після призначення Кравченка істотно знизиться, просто абсурдні. Юрій Федорович, відмовляючись від багатьох пропозицій, не погодився б на пропозицію, котра явно була б нецікава для його кар’єрного зростання або якби це була структура, де він не зміг би реалізуватися як господарник чи професіонал. Тому, звичайно, Кравченко намагатиметься посилити ДПАУ, її роль. За рахунок аналітики чи каральних дій — це інше питання.

Ще один момент — Кравченко багато знає. І в цьому випадку це одна з причин призначення. Зараз багато хто намагається з’ясувати, чий він, з ким він. Мені здається, що значною мірою Кравченко сам по собі. І його контакти визначаються передусім інтересами — своїми і Президента. А оскільки інтереси можуть змінюватися, то ситуація розвиватиметься залежно від того, які завдання перед ним поставлено.

Кость БОНДАРЕНКО , директор Центру досліджень суспільних процесів «Експерт»:

— Значення цього призначення більш ніж очевидне — це зміцнення влади Президента. Таким чином Президент дає зрозуміти зараз, що його політична влада зміцнилася максимально, і що «революція» практично вже завершена. Наслідки призначення Кравченка можуть бути зовсім різними. Що стосується Податкової адміністрації, то, як мені здається, станеться її зміцнення. Вона зосередиться у надійних руках — не менш надійних, ніж руки Азарова. Реформування податкової системи найближчим часом очікувати, очевидно, не доведеться. А щодо політичних наслідків, то, можливо, Юрія Кравченка тепер називатимуть серед тих, хто претендує на пост президента у 2004 році.

Дмитро ВИДРІН , директор Європейського інституту інтеграції і розвитку:

— Кравченко — це людина, яка абсолютно вписується за стилістикою у нинішню команду, підібрану за кількома показниками. По-перше, за зростанням — тут Кравченко не випадає із загальної стилістики. По-друге, за вольовим чинником — Кравченко тут також один із най-най. По-третє, за силовим потенціалом (мається на увазі вміння керувати силовими структурами і вміння приймати силові рішення), в чому колишній міністр внутрішніх справ також досяг успіху. Тому Кравченко став останнім штрихом, який завершив формування загальної політичної картини і в прямому, і в переносному значенні. Тепер вона виглядає дуже органічною і цілісною.

Чесно кажучи, Президента вже не хвилює думка опозиції про Кравченка. Я не думаю, що призначення нового глави ДПАУ було якимсь месиджем для опозиційної «четвірки». Останній месидж на адресу опозиції Президент передав тоді, коли опозиція втратила можливість створити парламентську більшість. Після такого удару по голові, призначення Кравченка виглядає тільки ляпасом.

Степан ГАВРИШ , народний депутат, лідер фракції «Демократичні ініціативи»:

— Ми вважаємо, що новий глава ДПА — це досить професійне призначення, яке дасть можливість сьогодні продовжити не тільки стабільну роботу податкової адміністрації, але й перетворити її на досить системний інститут. Переконаний, що досвід Кравченка, який майже 6 років був міністром внутрішніх справ, а потім — главою обласної державної адміністрації, дасть можливість сьогодні не йти шляхом суто фіскального розвитку ДПА, а відшукати більш мотивовані і більш ліберальні відносини з платниками податків, розуміючи, що посилення тиску на них може призвести до згортання публічних економічних процесів.

Думаю, що головним завданням, яке візьме на себе новий керівник податкової адміністрації, буде боротьба з тіньовою економікою та з корупцією, які є причиною консервування економічного розвитку в нашій державі.

Костянтин ВАЩЕНКО , Міжнародний інститут порівняльного аналізу:

— Призначення Кравченка главою ДПАУ пов’язане насамперед із серйозним зміцненням влади, що демонструють у плані можливості проводити і приймати такі рішення, які влада вважає потрібними, без особливої оглядки на думки опозиції стосовно цього. Ще після того, як Кравченко вимушений був піти у відставку, Президент чітко давав зрозуміти, що він знаходиться у найближчому кадровому резерві, і у разі необхідності завжди можна буде очікувати його призначення на той чи інший серйозний пост. Тому сьогодні, коли опозиція задекларувала паузу до березня, саме час пригадати про Кравченка, призначивши його на один із найвідповідальніших постів.

Другий аспект у цьому призначенні пов’язаний із тим, що ми продовжуємо спостерігати дуже серйозні перестановки, пов’язані з перерозподілом впливу між основними групами, які мають серйозні позиції у владній еліті. Йдеться про зв’язок, який проявився досить давно, з основними фігурами — Литвин, Азаров, Кравченко і Піскун. Ця четвірка досить корпоративна і підтримує одне одного.

Я думаю, що з приходом Кравченка основна лінія ДПАУ, якої дотримувалися до сьогодні, не зміниться. Можливо, ми станемо свідками більшого посилення, пов’язаного зі збиранням податків, але загалом, зважаючи на те, що Кравченко давно і серйозно працював у зв’язці з Азаровим, я думаю, що основна лінія контролю однаково виходитиме з кабінету Миколи Яновича на Грушевського.

Андрій ЄРМОЛАЄВ , директор Центру соціальних досліджень «Софія»:

— Усі ми схильні до демонізації цього призначення, але цього робити не варто. Я не бачу великих ставок, зроблених на новопризначеного главу ДПА. Президент запропонував йому чітку роль — лякати конкурентів, щоб усі «попадали». Тут доречна гоголівська фраза — «До нас приїхав ревізор». З цією роллю він впорався вже у перший день призначення. Другий момент — не треба вибудовувати за фактом цього призначення довгограючий сценарій. Тому що, мені здається, сценарій — узагалі по інший бік. Жодне з останніх призначень не є системним, хоч це, швидше, знакове. Сьогодні виникають лише передумови для прийняття рішень — про те, якою буде майбутня влада, яким чином Президент формуватиме її образ. Думаю, це буде справді дуже несподівана конфігурація. Зважаючи на те, що й у законодавчій сфері, і в сфері управління податкова система відіграє не роль стимулу, а швидше контролю, утримання й наведення порядку і наганяння страху, то, напевно, прихід Кравченка тут нічого не змінить. Ми ж не зовсім дурні люди, розуміємо: навряд чи пан Кравченко буде особисто вникати й займатися самоосвітою у сфері податкової політики. Найбільш імовірно, що він зробить ставку на людей у системі, які є професіоналами, і виконає роль менеджера.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати