ЗАПИТАННЯ«Дня» <BR>Чи програє український капітал російському свій ринок?
Аналіз припливу іноземних інвестицій в Україну свідчить, що торік в економіку країни нерезидентами було інвестовано близько $813,7 млн. (на 2,7% відсотка більше, ніж 2000 р.). Загальний обсяг прямих інвестицій в Україну на 1. 01. 2002 становив близько $4406,2 млн. Приріст іноземних інвестицій 2001 р. становив $531,2 млн., що на 10,4% менше, ніж приріст в позаминулому році. За даними Міністерства економіки і з питань європейської інтеграції України, інвестиції надійшли із 113 країн світу. Російська Федерація входить у п’ятірку найбільших інвесторів України. Офіційно питома вага російських інвестицій в економіку держави становить 6,7% від їх загального обсягу ($295,1 млн.).
Анатолій ГАЛЬЧИНСЬКИЙ, голова Ради Національного банку України
— Зацікавленість України в російських інвестиціях — не менша, ніж зацікавленість в інвестиціях інших держав. Аналітики прогнозують зростання російських інвестицій в економіку України в наступному році. Деякі навіть вважають, що їх питома вага в загальному обсязі інвестицій становитиме 70%. Як на мене, така оцінка здається дещо перебільшеною. А втім, потік російського капіталу до України досить значний. Тут мене непокоїть те, що не завжди це фінансування йде безпосередньо з Росії в Україну. Як проміжна ланка часто фігурують офшорні зони. По-друге — все-таки ми зацікавлені більше у високих технологіях. Передусім — у виробництві. І тут російський капітал помітно програє інвестиціям з країн Заходу. Тому до інтенсифікації припливу російського капіталу варто ставитись обережно. І, мабуть, найголовніше, щоб російський капітал потрапляв в Україну без попередніх політичних умов. Щоб не було політичного тиску з боку Росії. Адже політизація ринку інвестицій не оздоровлює цей процес.
Щодо переважання російського капіталу над українським, нам потрібно пам’ятати, що ми в багатьох питаннях не конкурентоспроможні. Адже ступінь концентрації капіталу в Росії значно вищий, ніж у нашій державі. Позиція Президента України така: ми маємо піклуватися про національний капітал, зміцнювати його, робити його більш конкурентоспроможним. У тому числі це стосується тендерів з участю російського капіталу. Володимир ГАВРИЛОВ, генеральний директор фінансово-промислової групи «Росагропром»
— Не можна сказати остаточно, що український капітал програє або виграє. Якоюсь мірою українському капіталу програє російський. Капітал із Росії приходить в Україну дуже обережно. Я б сказав, з деяким побоюванням, тому що багато є незрозумілого, оцінюються ризики. Люди, працюючи на цьому ринку, чітко розуміють, які тут існують механізми, в які двері можна ввійти, в які вийти і що в кінцевому підсумку можна отримати. Таким чином, людина хоч і не заробить, але і не втратить. Російським підприємцям ці питання не зовсім зрозумілі. І Росії, і Україні потрібна взаємодія. Ми можемо бути в чомусь конкурентами, але не треба забувати, що конкурент — це потенційний партнер. Домовляймося про ціни, про схеми, механізми... Чимось треба допомогти? Будь ласка. Грошей не вистачає? Будь ласка. Хоча грошей і в Україні вистачає. Потрібен діалог як основа співпраці в бізнесі.
Володимир МАКІЄНКО, глава «Російсько-українського економічного центру «Разом»:
— Просто українського капіталу менше, тому і програє. В Україні немає сьогодні таких можливостей для бізнесу. Кажуть, що Росія в цьому напрямі на п’ять років випереджає, для чого, напевно, є свої причини. По-перше, свого часу в Москві ще за часів Радянського Союзу були зібрані кращі сили. До речі, багато хто з російських підприємців — українці. По-друге, треба враховувати різницю в ресурсній базі. Росія мала більш серйозний стартовий капітал. Проте сьогодні ніхто не протидіє тому, щоб і український капітал йшов до Росії. У Москві існують організації, що готові сприяти серйозним настроям українських ділових людей. Існують цілі програми для підтримки в інформаційно-аналітичному плані або питанні безпеки інвестицій. Якщо охарактеризувати сьогоднішні торгово- економічні відносини Росії і України, то побачимо багато декларативності і мало дій. Час уже перейти до конкретних справ.