Перейти до основного вмісту

Білоруських журналістів «перевиховують»

18 вересня, 00:00

Первомайський районний суд Мінська засудив до двох років позбавлення волі, або, як говорять у народі, «хімії», редактора білоруської газети «Рабочий» Віктора Івашкевича. Журналіста звинувачували в замаху на образу і наклеп відносно президента Білорусі. На думку прокуратури, образливою і наклепницькою була стаття «Злодій повинен сидіти у в’язниці», передрукована газетою «Рабочий» із одного з американських інтернет-сайтів напередодні торішніх президентських виборів. У матеріалі йшлося про великі економічні злочини, до яких, на думку авторів матеріалу, причетні президент Лукашенко і його оточення. Весь тираж випуску з цією статтею було вилучено, і в продаж він не надійшов, однак суд визнав провину Івашкевича достатньою для порушення справи та виголошення звинувачувального вироку — відправити журналіста «на перевиховання».

Суддя Володимир Кобишев оголосив судовий процес закритим. Своє рішення він мотивував прагненням «уникнути можливих ексцесів», а також тим, що «у справі фігурують матеріали, які стосуються особи президента», передає агентство «Росбалт». Рішення судді викликало протест численних представників громадськості та журналістів, що прийшли на суд. Зрештою близьких і колег Віктора Івашкевича, а також білоруських опозиціонерів і представників посольства Франції, США і ОБСЄ до залу суду пустили — на зачитання вироку.

Згідно з Кримінальним кодексом Республіки Білорусь, Івашкевичу загрожувало максимальне покарання до п’яти років або позбавлення, або обмеження свободи. Сам редактор газети «Рабочий» винним себе не вважає. «Я й на суді заявив, що все написане в статті — правда. Саме слідство доказів зворотного не має. Державні чиновники — починаючи від КДБ і прокуратури — засвiдчили, що ні підтвердити, ні спростувати згадані в матеріалі факти не можуть», — сказав Івашкевич радіо «Свобода». Як розповів «Дню» віце-президент Білоруської асоціації журналістів Андрій БАСТУНЕЦЬ , як свідків у справі в тому числі допитували чиновників Міністерства інформації. Вони заявили, що стаття плямує президента, однак пояснити, чим саме, не змогли. Також слідство не встановлювало авторів сайту, з якого було передруковано матеріал.

Протягом п’яти днів адвокат Віктора Івашкевича збирається оскаржити вирок у Мінському міському суді.

У цьому році в Білорусі за аналогічним звинуваченням також відбувся суд над головним редактором гродненської газети «Пагоня» Миколою Маркевичем та її журналістом Павлом Можейком. Вони засуджені на півтора року і рік обмеження свободи відповідно. Як і у випадку з газетою «Рабочий», крамольний, на думку прокуратури, номер «Пагоні», так і не було поширено. Він повинен був вийти у світ за декілька днів до минулорічних президентських виборів, однак весь тираж арештували прямо в типографії.

Як розповіла «Дню» прес-секретар Білоруської асоціації журналістів Ілона УРБАНОВИЧ , «якщо вирок суду набере чинності, Віктор Івашкевич повинен буде жити у спеціальному гуртожитку і двічі на день відмічатися в міліції. Йому також доведеться шукати собі роботу. При цьому можливості вибирати у журналіста не буде. Сьогодні засуджений гродненський журналіст Павло Можейко працює чорноробочим на фермерському господарстві в Гомельській області, а його колега Микола Маркевич досі не зміг знайти собі роботу».

За словами Ілони Урбанович, газета «Рабочий» уже декілька місяців «тимчасово не виходить». Журналісти пішли в довгострокову «літню відпустку» і планували відновити випуск газети наприкінці вересня. Але чи відновиться він, невідомо.

На початку вересня Білоруська асоціація журналістів оголосила про початок загальнонаціональної кампанії за відміну трьох статей Кримінального кодексу Білорусі, що передбачають покарання за образу президента країни. БАЖ збирає підписи, з допомогою яких сподівається добитися розгляду питання в парламенті країни.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати