До бар’єра!
Бюджетний процес переходить у публічну сферу
Наведемо принципові моменти, які вдалося з’ясувати точно. По-перше, наступного року Кабінет Міністрів чекає номінального ВВП на 247 млрд. грн. (порівняно з поточним роком — чотиривідсоткове зростання), середньорічний курс гривні щодо долара США прогнозують на рівні 5,57, середньорічну інфляцію — 7,7%. Прибуткову частину зведеного бюджету передбачають у 62,6 млрд. грн. (за загальним фондом — 50,5 млрд.) Крім того, якщо до 14 вересня нічого не зміниться, Кабінет Міністрів запропонує парламенту бюджет з дефіцитом, як зазначено в документі, «в обсязі 0,8 млрд. грн. (або 0,3% ВВП) виключно за спеціальним фондом, з нульовим дефіцитом щодо загального фонду».
На прес-конференції Анатолій Кінах зауважив, що приватизаційні надходження наступного року (очікують близько 2 млрд. грн.) буде залучено «не в загальний фонд держбюджету, а в частину фінансування» (до речі, за словами прем’єра, уряд наполягатиме на приватизації «Укртелекому» 2003- го). Наголосив, що уряд налаштований на плідну співпрацю з парламентом під час усього бюджетного процесу й на «реальний і збалансований» бюджет. А також на те, щоб паралельно з розглядом проекту держбюджету шукати додаткових шляхів збільшення його прибуткової частини через удосконалення системи стягування ПДВ, акцизних зборів; знижувати оподаткування прибутків громадян і ухвалити пакет законів щодо пенсійної реформи.
Кінах у черговий раз заявив, що нині прибуткова частина бюджету не відповідає масштабам української економіки, оскільки «величезні матеріальні та фінансові ресурси перебувають поза бюджетом». І, у зв’язку із цим, наголосив на необхідності розв’язання проблем, пов’язаних з використанням суб’єктами господарювання недосконалості українського законодавства для ухиляння від сплати податків, використання необгрунтованих податкових пільг і протидії контрабанді.
Прем’єр також рекомендував членам уряду «займати жорстку, аргументовану, професійну позицію», аби «не допустити, щоб державний бюджет спирався на політичні популістські гасла, необгрунтоване підвищення прибуткової частини або був результатом лобіювання вузькополітичних сил або груп». І, відповідаючи на запитання кореспондента «Дня» щодо лобіювання, сказав: «Це постійне явище».