У кого в руках пульт?
Звісно, я чудово про це знаю. Але щоразу, коли статистика рейтингу потрапляє мені на очі, засмучуюся. Його перші місця легко займає телепродукт з кримінальним «душком». Найбільше глядачі виділяють невигадливий серіал «Дальнобійники», дешеві бойовики із хтивим ухилом (наприклад «Я — лялька»); постійні завсідники зіркової десятки — кримінальні передачі, за даними AGB Ukraine. При цьому незрозумілі постійні скарги на те, що «нічого дивитися». Більшість має бути задоволена. Чого-чого, а такого добра на екрані у будь-яку годину дня і ночі вистачає. І, судячи зі смаків публіки, найближчим часом не закінчиться. Крім того, увагу завжди забезпечено останнім новинам, розважальним передачам, і програмам, пов’язаним із базовими цінностями. Наприклад, здоров’ям. Решта 10% — це «дискавері» — фани подорожей і пригод. Шанувальники більш вишуканих видовищ у переважній меншості. Тому сьогодні дивитимемося собі під ноги і займатимемося виключно «земними» проблемами.
Ось, наприклад, у Києві мають намір підняти ціни на проїзд у громадському транспорті. Ситуація локальна. Але, як відомо, столичні тенденції впливають на всю країну. Перебудова Хрещатика спровокувала загальний будівельний бум. Та тільки новенькі фонтани на Майдані Незалежності нещадно течуть. Перед спорудженням підземного торговельного центру в районі Бессарабської площі не провели геофізичну зйомку, і там також проблеми з водою. Схоже, робота «на галай-балай» стає девізом діяльності міськадміністрації. Але, на щастя, «витоки» відбуваються і на ТРК «Київ» . У «Прес-клубі» обговорювалася робота громадського транспорту і передусім маршрутного таксі. Журналісти, які досліджували тему, із здивуванням для себе з’ясували, що найбільш непідготовлена (м’яко кажучи) частина автопарку «маршруток» — державна. І випадково наступили на «улюблений мозоль» великого начальника. На критику І. Салій, який відповідає за транспорт у КМДА (і особисто контролює «маршрутки»), реагував нервово, відповідав непереконливо. Навіть не вдалося з’ясувати, яка кількість пільговиків буде «обтяжувати» кожну поїздку. «Ну, не більше третини від усіх пасажирів», — передбачив пан Салій. Проте в КМДА навіть не прорахували, як витрачатимуть кошти від підвищення оплати. Така передача повинна була справити ефект розривання бомби. Але пройшла майже непоміченою.
Більша частина правди в тому, що всі хвороби від нервів. Добряче нас засмикавши, телевізор пропонує цілющий бальзам на наші рани у вигляді численних передач про здоров’я. Але якщо ви не бажаєте дізнатися більше про пілюлі для схуднення та витрачати свій дорогоцінний час на банальну загальновідому інформацію, то завдання ускладнюється. Ось, наприклад, довгожителька каналу «Інтер» «Планета Здоров’я» кидається між невигадливою рекламою ліків та розважальною інформацією. Спочатку масована атака на уро-вагінальний кандидоз без натяку на адаптацію для глядача. Найбільш стійкі до засинання від повторення рекламованих ліків винагороджуються. Наступна свіженька авторська замальовка про користь вранішніх пробіжок. І на закуску — цікаве розслідування Павла Глоби про те, як М. Булгаков уміло використав астрологічні гороскопи в своїх романах. Цікаво, але до чого тут медицина?
Ні суто рекламних, ні далеких від теми сюжетів немає в «Клубі «Здоров’я» (ТЕТ) . Але немає й серйозного ставлення до матеріалу. Ось вдалося дізнатися про те, чим краще вгамовувати спрагу і що сік кращий, ніж газована вода. Поради психолога (щоразу один і той же експерт), цілющий збір із восьми травок також не вразили. Зате який конферанс! Назар Задніпровський у ролі психоаналітика всі передачі поспіль «сповідає» пацієнтку. Здається, у акторів такий вид підробітку називають халтурою. У даному випадку це правильно з усіх поглядів.
Тема здоров’я настільки багатогранна, що її використовують і в розважальних передачах. У «Для тих, хто вдома» (не сплутайте з «Не все так погано у нашому домі») (УТ-1) вирішили розповісти, як правильно засмагати. І взяли перший приз «за банальність». Відеоряд гідний тексту. У кадрі — все той же надокучливий пляж поблизу Венеціанського мосту. Він зустрічається майже у всіх сюжетах пляжної тематики через близькість до метро. Далі йшли знайомі кадри, які крутять удень на багатьох каналах, про електростимулятор для м’язів живота. Але дізнатися, чи стосується це передачі, не вдалося. Не було ні титрів, ні інших пізнавальних знаків. Схоже, на УТ-1 влітку набридло працювати не тільки журналістам, але й монтажерам. Та й справді, для кого старатися. Якщо на перших місцях рейтингу «чорнушна» продукція, зійде й це.
Найімовірніше, нестачу передачі про здоров’я гідного рівня вирішать, як завжди, просто. Майже вільну нішу виявить один із наших каналів і закупить нарешті який- небудь «21-й кабінет» (російський канал ТВЦ ) чи що-небудь аналогічне. З інформаційно-розважальною передачею таке питання вже вирішили. Це «Сфери» (російський канал «Культура»), що ретранслює ТЕТ . Випадково приєдналася до цього чудового калейдоскопу і вирішила не пропускати його в суботньому ефірі. І теми несподівані, і кругозір розширюють. Це яскравий світ, часом далекий від повсякденного життя. Ніколи б не подумала, що зацікавлюся французькими режисерами «нової хвилі» 60-х. Або електростанціями на Місяці в середині цього століття. Головне ж — як розповісти.
Адже у цих рейтингах, які характеризують наше населення як придуркувате, хтиве і схильне до насильства, чимала частка провини самого «ящика». Це новинарі часом норовлять показати якнайбільше відвертих кадрів під час екстремальних ситуацій. У прайм-тайм послужливо пропонують стрілянину та насильство. А відвертий секс в урбанізованому варіанті переходить за 23-годинну позначку тільки після третього попередження. Розраховувати на свідомість грошових мішків від телебачення не випадає. Зрештою, пульт у ваших руках. І вибір, наскільки він цивілізована людина, кожен робить сам.