Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Парламентський лікнеп

«Опозицію» навчають компромісу
05 червня, 00:00

«Якщо ми не побачимо настрою на пошук компромісного рішення з комітетів з боку «четвірки», то винесемо на голосування узгоджений «двійкою» проект», сказав «Дню», відправляючись на переговори шести фракцій, лідер СДПУ(О) Віктор Медведчук. І недвозначно додав: «У випадку, якщо цей пакет не пройде або включені до нього представники опозиції знімуть свої кандидатури, «двійка» винесе на голосування інший. Він практично готовий. Я впевнений, що його буде прийнято».

Сяючий після довгожданих політичних консультацій «шістки» спікер Верховної Ради Володимир Литвин свідчив, що перший раунд переговорів з опозицією вдався. Більш того, є всі підстави передбачати, що принаймнi найбільш прагматичні представники «Нашої України» налаштовані на дискусію з «двійкою». Володимир Литвин оголосив перерву в роботі парламенту «до завтрашнього (сьогоднішнього. — Авт. ) дня» і висловив надію, що за цей час консенсус із портфелів у комітетах буде знайдено.

Проте говорити про розподіл комітетських крісел як про факт, що здійснився, поки рано. І не тільки тому, що амбіції «НУ» навряд чи будуть обмежені сьома комітетами, пропорційно розподіленими за варіантом «двійки». Зрозуміло, що представники блоку Ющенка не тільки намагатимуться відіграти у «Єдиної України» максимально можливе число комітетів, а й, шантажуючи відходом в опозицію, спробують щось «відкусити» і від Кабміну. Але «процес виховання» лідера «НУ», схоже, дає результати: про здачу кількох посад губернаторів блоку Ющенка ніхто вже не згадує. «ЄУ», в свою чергу, гідно заявивши свої претензії на тринадцять комітетів (в тому числі: бюджетний, фінансової та банківської діяльності, промислової політики та підприємництва, боротьби з організованою злочинністю і корупцією, податкової та митної політики), судячи з усього, на серйозні поступки не піде. Можливо, що основним предметом торгу стане комітет із питань економічної політики, запланований «двійкою» члену СДПУ(О) Ігорю Плужникову. «Наша фракція відстоюватиме тільки комітет із питань соціальної політики», сказав Віктор Медведчук, з чого можна зробити висновок, що «двійка» збирається максимально використати шанси для залучення до процесу нелівої частини четвірки. Що логічно, оскільки запас голосів для проходження хоча б економічних законів необхідний.

Як розповів «Дню» народний депутат Олександр Волков, у самому пакеті «Єдиної України» є ряд неузгодженостей. Зокрема, на його думку, в ньому мало «враховані інтереси мажоритарників» та «окремих регіонів». Які це регіони і про інтереси яких мажоритарних округів йдеться, здогадатися, загалом, нескладно. Напередодні офіційний лідер шістдесяти донеччан у складі «Єдиної України» Володимир Рибак (до речі, який сидить у проекті «двійки» в кріслі голови комітету державного будівництва і місцевого самоврядування) повідомив журналістів про майбутній вихід представників шахтарського краю з «єдиних» рядів. І про можливу ініціацію ними розпуску Верховної Ради у випадку, якщо конструктивну роботу налагодити не вдасться.

Проте в пакеті «двійки» є і досить слушні пропозиції, і явні поступки опозиції. Наприклад, призначення головою комітету з питань правової політики Василя Онопенка (БЮТ), з питань євроінтеграції — Бориса Тарасюка («Наша Україна»), з оборони та нацбезпеки — Георгія Крючкова (КПУ).

Хоч би як там було, а з вчорашніх настроїв лідерів шести парламентських фракцій можна зробити такий висновок:

— «четвертування» комітетів остаточно провалилося, а ймовірність поновлення подальших переговорів СПУ, КПУ, БЮТ і «Нашою Україною» у зв’язку з цим досить сумнівна;

— думки представників СПУ і БЮТ, які бачать перспективу поділу комітетів виключно між чотирма фракціями, серйозної ролі не грають;

— доля деяких комітетів, найiмовiрнiше, вирішуватиметься в процесі торгу «Єдиної України», частини «Нашої України» і, можливо, КПУ.

КОМЕНТАРІ

Дмитро ТАБАЧНИК, фракція «Єдина Україна»:

— Результатів переговорів поки що нема. Є домовленість почати переговори. На мою думку, керівництво фракцій «четвірки» повернутися до переговорного процесу спонукали три причини: по-перше, усвідомлення безплідності подальшого протистояння, по-друге, слабкі аргументаційні позиції в критиці проекту постанови, який внесли депутати від фракцій «Єдина Україна» і СДПУ(О), і по-третє, усвідомлення керівництвом фракцій «четвірки» того факту, що якщо сьогодні цей компромісний пакет не буде розглянутий і проголосований, то наступного дня з’явиться більш жорсткий пакет від «двійки» за підтримки позафракційних і інших депутатів, які дали згоду на співпрацю. Проходження цього другого пакета буде вже другою великою політичною поразкою фракцій «четвірки» в стінах парламенту. Ці три причини спонукали представників «четвірки» сісти за стіл переговорів і відновити роботу з погодження кандидатур на посади голів комітетів. Ця робота може бути плідною тільки за умови, що «Наша Україна» не буде повторювати шлях перших переговорів, коли кожен день вносяться нові вимоги. Крім того, сьогоднішню (вчорашню. — Ред. ) постанову, яка була побудована на засадах пропорційного розподілу і професійності, дискредитувати важко.

Віктор ЮЩЕНКО, «Наша Україна»:

— Я задоволений, що нарешті переговорний процес між фракціями зрушив з мертвої точки. Тобто наші опоненти погодилися з тим, що посади в президії Верховної Ради слід врахувати при розподілі посад голів комітетів. Це можна назвати перемогою «четвірки». Мені здається, сторони починають розуміти одна одну. Гадаю, незабаром усі прийдуть до розуміння, що збалансувати сили у парламенті — необхідна умова для продуктивної роботи.

Василь ОНОПЕНКО, фракція БЮТ:

— Головне, щоб Верховна Рада працювала конструктивно. Це буде тоді, коли з’явиться баланс парламентських сил. Якби «двійці» вдалося самій взяти всі портфелі, вся робота виявиться заблокованою. Це не потрібно жодній із фракцій. Заради компромісу певні комітети можна було б віддати провладним силам. Тим більше, що як у «Єдиній Україні», так і в об’єднаних есдеків є справді хороші професіонали. У досягненні порозуміння між усіма фракціями чи не найбільше слід бути зацікавленому Володимиру Литвину, бо параліч законодавчої роботи означав би кінець його політичної кар’єри.

Леонід КРАВЧУК, СДПУ(О):

— «Єдина Україна» і СДПУ(О), на противагу принципу «четвірки»: «все нам», подали свій пропорційний пакет, але не узгодили його з іншими фракціями. Це скоріше був дипломатичний хід або натяк на те, що якщо фракції «четвірки» й надалі будуть пручатись, то можливий буде й інший варіант. Дві фракції змушені будуть взяти всю відповідальність на себе і розділити комітети між собою, аби ВР почала працювати. Я не є прихильником такого способу. Я за пошук компромісу. Тому що поділити комітети можна за один день, а працювати парламент повинен не менше чотирьох років. Якщо цей поділ зовсім не враховуватиме інтересiв інших, складеться ситуація — опозиція з одного боку і правляча частина з іншого. Але оскільки в нас немає закону ні про опозицію, ні про більшість, немає навіть конституційної норми, яка б якось регулювала цей аспект, це перетвориться в перетягування каната.

Сьогодні неможливий компроміс з БЮТ і соціалістами — вони знаходяться на опозиційних позиціях. А комуністи і «Наша Україна» задумуються, що принесе більше користі — опозиція чи участь в роботі. Особливо це стосується «НУ» — вони декларували перед народом своє бажання брати участь в перетвореннях, діяти.

Я думаю, що якщо фракціям вдасться домовитися і розподілити комітети, то пакет обов’язково буде проголосований. Хоча я не виключаю, що він буде змінений. Не можна серйозно говорити з опозицією, не давши їй жодного серйозного комітету. І не можна не враховувати їхнi результати на виборах. Якщо домовитися не вдасться, то знову буде перерва, і тоді доведеться збиратися «двійці» і тим, хто розуміє ситуацію, і думати, як запустити роботу Верховної Ради. Поки що вона не працює.

Підготували Наталія ТРОФІМОВА, «День», Володимир СОНЮК
Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати