Перейти до основного вмісту

Не номер красить партію

27 лютого, 00:00

Одна за іншою вирішуються головні інтриги нинішньої виборчої кампанії. У п’ятницю Центрвиборчком провів жеребкування з визначення номерів партій та блоків у виборчому бюлетені. Перше місце в бюлетені для голосування в багатомандатному загальнодержавному окрузі дісталося Комуністичній партії України. Друге займе блок Віктора Ющенка «Наша Україна». Саме ці дві політичні сили відразу ж отримали статус щасливчиків у ряді журналістських матеріалів на задану тему. Пофортунило, на загальну думку, і блоку «Демократична партія України — партія «Демократичний союз», що витяг третій номер. Блок Наталії Вітренко замикає першу п’ятірку.

Під 13 номером у бюлетені випало стояти Соціалістичній партії України. Відразу ж за нею слідують виборчі блоки «За єдину Україну!» (14 місце) і «Єдність» (15 місце).

На 23 місці — СДПУ(о), на 24 — блок «Народний рух України». Завершують перелік Всеукраїнське політичне об’єднання «Жінки за майбутнє» (31 позиція), партія «Яблуко» (32 позиція), партія «Нова генерація України» (33 позиція). На думку журналістів, трьом останнім суб’єктам кампанії не пощастило найбільше: очевидно, передбачається, що не всім виборцям вистачить терпіння дочитати до кінця список із 33 партій. Однак експерти, до яких «День» звернувся за коментарями з приводу «везіння» в цьому випадку, не зовсім згодні з цією думкою.

Що впадається в очі й, напевно, позбавить від зайвого головного болю двох гравців, які прираховуються до провідних, то це те, що їм вдалося, так би мовити, випередити партії з дуже схожими назвами. Йдеться про 8 і 12 місце близнюків КПУ-КПРС і Компартії (оновленої), а також про 29 позицію «соціал-демократів» Ю. Буздугана. Які ще сюрпризи обіцяє «порядковий номер» — у коментарях експертів.

КОМЕНТАРІ

Олександр СТЕГНІЙ, заступник директора Центру політичних і електоральних досліджень «СОЦIС»:

— Журналісти сказали, що найбільше пощастило комуністам і «Нашій Україні», а не пощастило «Яблуку» і «Новій генерації». Але так можна міркувати тільки стосовно тих виборців, які взагалі нічого не знають і тільки заради цікавості вирішують прийти на виборчу дільницю і у вирішальний момент тупо дивляться у список партій. Тільки щодо цих виборців місце в цьому списку може відігравати вирішальну роль. Але, я думаю, таких виборців у нас небагато. Тим більше, що останнім у списку пощастило, можливо, ще більше, ніж першим. Тому що поглядом вони чіпляються за перших і останніх, а з перших завжди опускаються углиб списку. Тобто порядок у списку має певний вплив на психологію виборця тільки в тому випадку, якщо він зовсім ні в чому не розбирається і йому однаково, за кого голосувати.

Що ж до свідомих виборців, говорити про невдачу з приводу номера у виборчому бюлетені, на мій погляд, безглуздо. За півтора місяця до 31 березня всі виборчі партії та блоки рекламуватимуть свої номери в бюлетені, і тим, хто хоч якось визначився (а за даними нашого останнього опитування, проведеного з 10 по 18 лютого, 48,5% з тих, хто братиме участь у виборах, вже знають, за кого вони будуть голосувати), не матиме значення, на якому місці стоїть їхня партія.

Хоча, слід визнати, є випадки, коли місце розташування альтернатив спрацьовує: наприклад, у соціологічній практиці, якщо респондентам потрібно визначити найбільш важливі соціально-економічні проблеми, що їх хвилюють. У такому випадку інтерв’юєр приходить до вас додому і пропонує список із 30 проблем. Якщо у вас немає часу, то ви найчастіше зупинитеся на перших. Але в соціології дана проблема вирішується за допомогою ротації — тобто половині респондентів анкету буде запропоновано в перевернутому вигляді. Цим нівелюється вплив порядку розташування. Але в бюлетені порядковий номер кожного суб’єкта відомий за півтора місяця до виборів. Тому це не той випадок. Кожна партія буде постійно нагадувати про свій номер. І я вже бачу, як, наприклад «Нова генерація», скаже: «Ми останні в списку, але не останні в житті».

Мені здається, що перше місце комуністам не додасть додаткових голосів. Ті, хто за них хоче голосувати, вже визначилися з вибором. Тому вони в списках на дільниці шукатимуть не номер, а Компартію. Інша справа, що КПУ дійсно пощастило в тому, що вона стоїть перед своїми «клонами». Але, в цілому, на факт проходження до парламенту позиція будь-якої з партій в бюлетені не може вплинути — навіть якщо у цієї партії є «двійники». Це може змінити результат політичної сили на виборах на тисячну відсотка — не більше. Можуть знайтися на всю Україну кілька тисяч осiб, які на це «поведуться». Що ці тисячі на фоні мільйонів? Якщо, наприклад, говорити про СДПУ(о) і просто СДПУ — то перші зараз дуже добре ведуть кампанію: зростає їхній рейтинг, вони почали працювати з профспілками, у них дуже тямуща соціальна реклама. Вони пізнавані, могутні, і тисяча чоловік, які можуть переплутати СДПУ(о) з однойменною партією Буздугана, погоди не зробить.

Ірина БЕКЕШКІНА , кандидат соціологічних наук, науковий експерт Фонду «Демократичні ініціативи»:

— На мою думку, місце тієї чи іншої партії або блоку у виборчому бюлетені великої ролі для цієї партії не зіграє. На минулих виборах також було дві соціал-демократичні партії, причому партія Буздугана в списку йшла попереду об’єднаних есдеків. І спочатку «буздугановцям» у соціологічних опитуваннях дещо перепадало. Але до виборів виборці розібралися, хто є хто, і до парламенту пройшла СДПУ(о). Думаю, що партії встигнуть повідомити виборців у рекламних роликах про свої номери в списку.

Хто, можливо, виграє від результату жеребкування, то це блок Демпартії та Демсоюзу, які знаходяться на третій позиції в бюлетені. Тому що виборець, який буде визначатися безпосередньо на виборчій дільниці, може зупинитися на цій невідштовхуючій назві та проголосувати. Я думаю, найближчим часом соціологічні опитування покажуть, чи так це.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати