Юрій КОСТЕНКО: «Проблеми завжди були, є й будуть...»
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20020212/427-4-2.jpg)
Оскільки «День» притримується правила подавати різні точки зору, ми сьогодні надаємо слово також голові Українського народного руху Юрію Костенко. Однак варто зауважити, що традиційна манера лідера «Нашої України» — уникати конкретних відповідей на конкретні запитання — схоже, починає передаватися й іншим учасникам цього прередвиборчого проекту.
— Блок «Наша Україна» декларує принципи націонал-патріотизму, однак у вашому передвиборчому списку чимало представників бізнесу, який має великі інтереси «з Росії». Як ці два факти узгоджуються між собою?
— Пропозиція представників українських правоцентристських партій, в першу чергу УНР, НРУ, ПРП та КУН, полягала у створенні саме правоцентристського виборчого об’єднання. Після проведення переговорів із Віктором Андрійовичем Ющенком він запропонував створити більш широке об’єднання, яке могло б отримати підтримку не лише у західних і центральних регіонах, але й у східних і південних областях України. І така ідеологія виборчого об’єднання була врешті-решт сприйнята. Саме тому після того, як впродовж довгих місяців називалися лише чотири-п’ять суб’єктів блоку «Наша Україна», ми розширили його склад за рахунок введення соціал-демократичних та ліберальних партій. Виходячи з основних програмних моментів, представництво «Нашої України» формується з прихильників націонал-патріотичних, соціал-демократичних та ліберальних концепцій. Саме цим і пояснюється склад виборчого блоку і наявність у його списку представників різних політичних сил і різних поглядів.
— Як відомо, виборчий список «Нашої України» складався з великими труднощами. Уже зараз в регіонах представники різних партій, які входять до «НУ», конфліктують одне з одним, — скажімо, рухівці з пеерпістами тощо. Де гарантії, що в майбутньому парламенті сьогоднішні складові блоку одразу не розбіжаться по різних кутках?
— Проблеми завжди були, є й будуть у будь-якому процесі, а тим більше — у такому складному, як формування єдиної політичної сили, фракції та партії. Ми йдемо практично новим шляхом, яким ще в українській політиці ніхто не пройшов. Тому, без сумніву, на цьому шляху буде багато ще проблем, які заважатимуть формуванню єдиної політичної партії, бо саме це ставить за мету Віктор Андрійович. Якщо ми вже створили такий передвиборчий блок, то, я переконаний, нам вдасться створити і об’єднану правоцентристську партію. Чи буде на основі «Нашої України» створена лише одна партія чи декілька? Це покаже час. Принаймні, якщо говорити про ідеологію, то найближчі нам за ідеологічними міркуваннями такі партії, як НРУ, ПРП, КУН, Республіканська християнська партія та Християнський народний союз. Що ж до Ліберальної партії та «Солідарності», то там більший ухил в бік соціал-демократичної ідеології, тому дуже важко прогнозувати, що у найближчий час ми зможемо створити з ними одну партію. Але хочу підкреслити, що процес консолідації і укрупнення партій відбувається. Підтвердженням цьому є обговорення керівними органами двох Рухів питання про об’єднання.
— Стосовно об’єднання двох Рухів. Існує думка, що, очоливши єдиний Рух, Віктор Ющенко буде змушений відмовитися від своїх претензій на загальнонаціональне лідерство. Не сприятиме йому, мовляв, така його партійна приналежність і у випадку, якщо він братиме участь у наступних президентських виборах. Тому і розмови про Ющенка-рухівця є лише сумнівною гіпотезою. Як би ви це прокоментували?
— Ніхто не ставив питання, щоб Віктор Ющенко зараз очолив об’єднаний Рух. На прес-конференції, яку ми проводили з Удовенком, було лише згадано про те, що таку пропозицію щодо об’єднання Рухів Віктору Андрійовичу було висунуто в травні минулого року, коли не було ні «Нашої України», ні тих планів, які ставить перед собою цей блок. Проблеми із обранням лідера єдиного Руху не буде, тому що в нас існують відпрацьовані демократичні процедури, за якими це відбудеться без складнощів. Набагато більше проблем, пов’язаних з протиріччями в деяких організаціях обласного рівня, — потрібен час для того, щоб знайти механізми формування об’єднаних організаційних структур унизу. Саме це найбільша проблема для процесу консолідації, — а не кандидатура лідера. Що ж до подальших політичних планів Ющенка, то коли, після виборів до ВР, окресляться головні політичні гравці та основні кандидатури на участь в наступних перегонах, тоді і буде налагоджуватись під це відповідна партійна робота.