Грип насувається зі Сходу
Той, хто думає, що цієї зими «втік» від грипу, дуже помиляється. Крива поширення цієї інфекції тільки набирає висоти. За свідченням провідного наукового співробітника Українського центру грипу і ГРІ Алли Мироненко, яка, до речі, стоїть на порозі захисту докторської дисертації про примхливість грипу, кожний тиждень приносив зростання захворюваності у порівнянні з попередніми сімома днями на 3 — 4 відсотка. За її оцінками, «прогнозується стабілізація епідемічної ситуації серед усіх вікових груп населення». Такий висновок зроблено на підставі аналізу розвитку ситуації у 10 контрольних містах України.
Винятковою є лише ситуація у Запорізькій області, де так званий епідемічний поріг було перевищено напередодні Нового року одразу на 28,6 відсотка. Хворобу «розносили» переважно люди старшi 14 років. Зростання захворюваності серед дітей віком 7 — 14 років майже не реєструвалося. Коли ж «пік» очікувати у інших регіонах? На це однозначно відповісти важко. Але, аналізуючи показники, не складно передбачити, що грип насуватиметься зі Сходу. Близькі до епідемії у Донецькій, Дніпропетровській, Харківській областях.
Невже, як і кожного року, озиратися на Росію? Саме до такого висновку підштовхують повідомлення Федерального центру з грипу та ГРІ нашого найближчого сусіда. В окремих регіонах тут вже сьомий тиждень спостерігається підвищення захворюваності, щоправда, епідемічні пороги перевищуються незначно. Зазначається, що вікові групи населення страждають однаково. Найближчі до нас Білгородська, Воронезька та Ростовська області вже у зоні епідпорогу, в окремих місцях — із значним його перевищенням. На відміну від минулих років, за повідомленнями, в Росії йде зростання профілактичної вакцинації. Нею стурбовані усі — від Санкт-Петербурга на півночі до Краснодару на півдні. Департамент охорони здоров’я Краснодарського краю запевняє, що час для масової вакцинації ще не згаяно. У північній столиці Росії щеплення рекомендують робити до кінця січня. Саме такий захист обирає й Європа. Навіть у Греції, Бельгії, Німеччині, Великiй Британії та Італії, де спалахи грипу мають поодинокі випадки, відповідні служби застерігають громадян заздалегідь потурбуватись про вакцини. «Вірус грипу може виявитись у будь-який момент, — застерігає норвезька газета «Афтенпостен». — Хвороба охопить від 10 до 20 відсотків населення. Треба як слід до неї готуватись». Національний олімпійський комітет Швеції також висловився щодо загрози грипу. Він заявив, що щеплення зроблять усі учасники зимової Олімпіади-2002 у Солт-Лейк-Сіті.
Наші фахівці цього сезону також активно наполягають на застосуванні масової профілактичної вакцинації населення. Альтернативи щепленням немає, — повторюють вони, знаючи, що не помиляються. Адже, за оцінками ВОЗ, до нас навідаються давні знайомі — віруси грипу А (Н3N2) та А (HIN1), можливо, й В (Сичуань (379) 99), які у нас навчилися знешкоджувати. Минулого епідемічного сезону, за оцінками епідеміологів, грип не завдав великої шкоди саме завдяки щепленням. Допомогли в цьому три зареєстровані в Україні вакцини – «Інфлувак» (Солвей Фарма, Нідерланди), «Ваксигрип» (Пастер Мер’є, Франція) та «Флюарикс» (Сміт Кляйн, Бельгія). За неповними даними, було щеплено близько півмільйона наших громадян. Це дуже мало, хоча ще 3 роки тому кількість вакцинованих взагалі вимірювалась одиницями. Отже, поступ є. Його треба збільшувати.
Дехто вважає, що в умовах безгрошів’я люди не охоче вдаються до щеплень. Надто дорого. Спеціалісти й тут розставили усі крапки над «і». В середньому один випадок захворюваності на грип або ГРІ оцінюють у 105 — 150 грн., виходячи з тих міркувань, що одне відвідання лікарем хворого — 10 грн.; відвідання хворим поліклініки — 4 грн.; середнє перебування хворого на ліжку — 7 — 10 днів; утримання хворого в стаціонарі або вдома (разом iз ліками) — 30 грн. за добу. У той же час одне щеплення субодиничною вакциною «Інфлувак», яку обрало минулого сезону 55 відсотків населення, коштує 20 — 30 грн. Досвід показує, що у 60 відсотках вакцинацію виконують за кошти організацій та підприємств, у 20 відсотках — за кошти місцевих бюджетів (для малюків, груп ризику, учнів, інвалідів), у 18 відсотках — за рахунок самих громадян, у 2 відсотках — за рахунок спонсорів.
А тепер варто подивитися на те, які кошти було заощаджено для держави минулого сезону навіть за далеко не повним охопленням громадян щепленням. На грип захворіло 2,5 млн. осіб. Епідемія охопила 12 — 14 областей. У Дніпропетровській, Полтавській, Сумській, Одеській, Київській, Тернопільській, Херсонській областях ефективність оцінюється на 100 відсотків. У решті протигрипозні щеплення дали результат 80 — 90 відсотків, що цілком нормально. По Україні збитки, за оцінками фахівців, склали 395 — 400 млн. грн. У той же час витрати на щеплення склали 11,1 — 11,5 млн. грн. До одиниці підраховано випадки попередження захворюваності — 365590. Якби захворіли й ці люди, збитки сягнули б ще 57,7 млн. грн.