Перейти до основного вмісту

«Сімка» потрапила в сталеве кільце

21 липня, 00:00

Саміт «сімки» в Генуї запам’ятався ще до його початку — демонстраціями протесту та безпрецедентними заходами забезпечення безпеки учасників. Проблеми, які назріли і в світі, і у відносинах між самими членами неформальної «групи семи», між тим, не означають, що варто очікувати проривів. Планується обговорити чи не все, що може тривожити світ — стратегічну стабільність, договір по ПРО, Близький Схід, Балкани, боротьбу з бідністю, боротьбу з глобальним потеплінням і Кіотський протокол, боротьбу з тероризмом, проблеми економічного спаду. Там, де йдеться про безпеку, стабільність, ПРО, «сімка» стане «вісімкою» — до неї приєднається Росія. Перше рішення вже ухвалено — «вісімка» висловилася за розміщення спостерігачів на Близькому Сході.

Склалася певна традиція — антиглобалісти влаштовують шабаші напередодні і під час самітів «сімки», Світового Банку, Євросоюзу. Останній розгул «антиглобалістської» стихії трапився нещодавно під час саміту ЄС в Гетеборзі — поліція тоді вперше стріляла на ураження. Геную старанно приготували — збудували сталеве кільце з чотириметрових щитів, задіяли 20 тис. поліцейських, запровадили фактично надзвичайний режим з призупиненням членства в Шенгенській угоді. Президент Європейської Комісії Романо Проді заявив, що в Генуї застосовуються неприйнятні кроки, саміти стають все більш екстравагантними, і потрібно повернутися до духу перших зустрічiв. Перші зустрічі «семи» — лідерів США, Канади, Японії, Великої Британії, Німеччини, Франції, Італії проходили без помпи.

Учасники саміту, схоже, не приготували нічого нового. США продовжують наполягати на необхідності розвитку національної системи ПРО, що потребує перегляду договору по ПРО, на неможливості ратифікації Кіотського протоколу про боротьбу iз шкідливими викидами через його надмірну вартість для американської економіки. Росія стосовно ПРО, як заявив напередодні саміту президент Путін, готова ні в кого не просити підтримки і заявляє про готовність прореагувати самостійно на можливий вихід США з договору по ПРО.

Вважається, що лідери знову погодяться списати частину боргів найбідніших країн — проте до реалізації може так і не дійти.

Очевидно, в черговий раз з’ясується, що лідери європейських країн не мають очевидних і переконливих засобів впливу на президента США, який далеко не завжди схильний прислухатися до думки європейських колег. Втім, аналітики відзначають: тон західноєвропейських публікацій стосовно позиції США з проблем ПРО та глобального потепління став спокійнішим. Можливо тому, що навряд чи країни ЄС створюватимуть спільну систему ПРО з Росією. І тому, що на сьогодні в Європі, як вказав Буш, Кіотський протокол ратифікувала лише Румунія.

Очевидно, генуезький саміт дійсно запам’ятається перш за все сплеском антиглобалістської кампанії, навіть на перший погляд досить непогано організованої кимось, хто поки що залишається в тіні, величезною кількістю обмежень та нездатністю лідерів держав, що вважаються найрозвинутішими, дійти згоди. Стає очевидним, що деякі з проблем вже почали переростати у протиріччя, які з часом можуть порушити постулат про єдність країн Заходу в принципових питаннях.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати