У нас святують навiть День біженців
Цієї середи в багатьох країнах світу відбулися заходи, присвячені Всесвітньому дню біженців. Як повідомляє агентство Інтерфакс-Україна, «в Україні святкові заходи відбулися в п’яти містах, де проживає найбільша кількість біженців, — у Києві, Одесі, Харкові, Львові, Вінниці». У Одесi, скажiмо, навiть вiдбувся футбольний матч мiж бiженцями та мiлiцiонерами. Головною темою заходiв, повідомляв Інтерфакс, «є повага до біженців, визнання їхнього позитивного внеску в суспільстві, а також повага до Конвенції ООН про статус біженців». Думається, що така оцінка цієї події правильна лише частково. Якщо з вірогідністю внеску біженців у розвиток держави можна погодитися (за даними прес-центру Управління Верховного комісара у справах біженців ООН в Україні (УВКБ), із 3000 офіційно зареєстрованих біженців у нашій країні близько 60% мають вищу освіту, перспективні спеціальності та досвід роботи), то, враховуючи правові і соціально-економічні реалії їхнього життя, вести мову про можливість «святкування» Всесвітнього дня біженців і «повагу до Конвенції ООН» в Україні досить проблематично. Як сказала «Дню» помічник із питань суспільної інформації УВКБ Наталя Прокопчук, «на сьогодні механізми розв’язання досить гострої для України проблеми біженців не зовсім налагоджено».
Справді, ухвалений 1993 року і чинний сьогодні Закон «Про статус біженців» (до речі, його практична реалізація в регіонах почалася лише через три роки після ухвалення) абсолютно не відповідає нинішнім реаліям та міжнародним стандартам. У результаті, біженці, які, на відміну від економічних іммігрантів, не мають можливості повернутися на батьківщину, опиняються у своєрідному «правовому вакуумі» і не мають можливості офіційно зареєструватися, отримати прописку, влаштуватися на роботу тощо.
Щоправда, невеликі зрушення в цьому напрямку намітилися після набуття 1 березня чинності «закону Про громадянство», згідно з яким біженцям, які більше як 3 роки легально прожили на території України, надається можливість отримати громадянство і стати повноправними громадянами.
Крім того, потрібно зазначити, що Україна досі так і не приєдналася до прийнятої 1951 року Конвенції ООН про статус біженців (до речі, крім України, єдиною європейською країною, яка не входить у конвенцію, є Молдова, котра останнім часом провадить активну діяльність для її підписання).
КОЛИ ВЕРСТАВСЯ НОМЕР
Верховна Рада України ухвалила вчора у другому читанні новий Закон «Про статус біженців». Про це повідомила «День» помічник із питань суспільної інформації УВКБ Наталя Прокопчук. На її думку, «ця подія буде серйозним кроком на шляху приєднання України до Конвенції ООН 1951 року». Згідно з новим законом, визначення «біженці» відповідає дефініції конвенції. Окрім того, розширено часові та вікові рамки статусу біженців. Тепер цей статус дійсний протягом півроку (замість трьох місяців) і його можуть отримати діти до 16 років. Також у новому законі дотримується принцип «возз’єднання сім’ї» і передбачається тимчасовий гуманітарний статус для біженців. Як твердить Н. Прокопчук, «представництво УВКБ в Україні вітає цей крок державної влади, попри те, що новий, поки що остаточно не затверджений закон усе-таки «не дотягує» до всіх вимог Конвенції ООН про статус біженців».