Львівський «Мойсей»
Вона створена за одноіменною поемою Івана Франка. За словами композитора, він працював над своїм твором майже два роки. Спочатку планувалося, що з цією оперою слухачі познайомляться до 100-літнього ювілею Львівського театру опери і балету ім. С. Крушельницької, який відзначався в 2000 році. Однак, коли була визначена дата приїзду Понтифіка, прем'єру вирішили приурочити до цього візиту. Річ у тім, що проект «Мойсея» було здійснено за фінансової підтримки і благословення Святійшого Отця. Директор театру Тадей Едер спочатку шукав спонсорів в Україні — опера епічна і вимагала великого кошторису. У виставі зайняті 250 артистів. А взагалі разом із хором, солістами, музикантами, технічним персоналом в її реалізації брали участь до двох тисяч осіб.
Прем'єра «Мойсея» — непересічна подія для нашої держави, бо за часів незалежності ще не було подібної масштабної прем'єри, а також не на одній сцені України, за останні роки, не ставилася опера сучасного композитора. «Глибина і трагізм образу біблійського персонажу, пророка іудейського народу збігаються з поневіряннями українців, — вважає Мирослав Скорик. — Ця тема була закладена у поемі Івана Франка, а ми з лібретистом Богданом Стельмахом йшли від джерела твору. Зберегли філософську основу, спробували відшукати драматичні ходи і колізії сюжету, щоб вони були не статичними, а цікавими сучасним глядачам. Я вважаю, що польський режисер Шановський зумів цікаво реалізувати сценічну версію твору. Він прекрасно відчув нюанси української музики і поезії нашого каменяра, бо довгий час жив у Львові, добре знає нашу культуру. Нині він працює у Перемишльському драматичному театрі, але швидко знайшов спільну мову з усіма українськими артистами. Костюми і сценографія зроблені нашими видатними художниками братами Риндзаками, які передали в них дух XIII століття до нашої ери, час правління Рамзеса II, коли жив Мойсей. Цікаві образи створили солісти Олексій Данильчук, Василь Дудар, Віталій Лісковецький, Степан Степан, Наталія Свобода, Віра Колтун, Андрій Бенюк. Особливо хочу відзначити виконавця головної ролі — Мойсея — Олександра Громиша».
Про львівського «Мойсея» вже пішов розголос. Виявили цікавість імпресаріо з Америки та Ізраїлю. А чи побачать оперу київські глядачі? Питання досі відкрите. Втім, мати уяву про новинку меломани зможуть. Вперше до прем'єри випущено аудіокасети, компакт-диски, відеофільм на VHS та DVD, які вже з'явилися на ринку. До речі, в підготовці цієї частини проекту взяли участь: Західно-український комерційний банк, «Про Дабл-Ю (Юкрейн)», Kredyt bank, Brocard, «Райффайзен банк», «Саміт» та Львівська державна залізниця. За словами продюсера Волтера Прохоренка, завдяки грошовим внескам цих фірм з музичною новинкою ознайомляться не тільки львів'яни і паломники, які побувають на прем'єрі, а й всі, хто цікавиться українським мистецтвом. На його думку, подібно до персонажів «Мойсея», Україна також намагається знайти свій шлях та місце у цивілізованому світі. Хоча Франко написав свою поему майже сто років тому, вона не втратила актуальності.