Перейти до основного вмісту

Опозиційність не звільняє від відповідальності

15 лютого, 00:00

Розвал фракції «Батьківщина» передбачив в інтерв’ю «Форуму» і член фракції «Реформи-Конгрес» Борис Безпалий. На його думку, повториться історія «Громади»: частина піде в опозицію, а частина стане лояльною до Президента. Фракція «схудне», вважає Безпалий, оскільки вона була орієнтована на свого лідера.

Арешт Тимошенко, на думку Безпалого, вплине на тактику дій опозиції. Вилучення Тимошенко з прямої активної політики приведе до того, що «Батьківщина» не стане ідейним борцем з режимом. У цілому ж Безпалий не бачить нічого несподіваного в арешті Тимошенко: «Як незнання законів не звільняє від відповідальності, так і приналежність політика до опозиції не звільняє від відповідальності». І навіть якщо Юлія Володимирівна була в опозиції, то складно говорити, що вона була ідейним знаменом цієї опозиції.

Для лідера НДП Валерія Пустовойтенка арешт Тимошенко також не був несподіванкою — він, як передає Інтерфакс-Україна, ще будучи прем’єр-міністром, неодноразово вказував на численні порушення законодавства в газовій сфері, в тому числі з боку корпорації «Єдині енергетичні системи України», і «зі схемами, які має в своєму розпорядженні податкова адміністрація і Генеральна прокуратура», він знайомий з 1997 року. За словами Пустовойтенка, тоді Міністерство фінансів і ДПАУ підготували «товсту книжку», в якій містилася інформація про порушення законодавства при здійсненні операцій з газом на суму 4,5 млрд. грн. і яка була офіційно передана в Верховну Раду. На думку Пустовойтенка, Тимошенко здійснила «особисту помилку», коли пішла працювати в уряд і втратила депутатську недоторканність, що привело до прискорення розслідування справ стосовно неї. «Їй не треба було йти в уряд і Ющенку не варто було її брати в Кабінет Міністрів», — передає Інтерфакс-Україна слова лідера НДП. (Правда, зi слів екс-прем’єра витікає, що була б Тимошенко в парламенті, то і карної справи б проти неї не було. Тим часом багато хто з депутатiв і політологiв відзначають: питати треба не тільки з Юлії Тимошенко, але і з тих, хто знав про порушення, але декілька років з незрозумілих для громадськості причин не давав їм ходу).

Арешт Юлії Тимошенко можна розглядати як сигнал, який вказує на те, що влада готова діяти рішуче в рамках чинного законодавства, заявив в інтерв’ю Інтерфакс-Україна директор Київського центру політичних досліджень і конфліктології Михайло Погребінський. На його думку, тепер Форум національного порятунку, в якому «найбільш енергетична і могутня» позиція була у Тимошенко, втратив сильну фігуру. Разом з тим, у Форумі планувалися мотиви внутрішніх протиріч, оскільки на роль єдиного лідера в ньому висувався Олександр Мороз, а це ускладнювало більш щільне об’єднання з правими. Таким чином зараз склалися нові умови для діалогу між владою і опозицією, і цей діалог може бути відкладений на деякий час, вважає Погребінський. Це зумовлено тим, що інституційно Форум не готовий виступити в серйозних політичних ролях, оскільки політики, що ввійшли в нього, об’єдналися за принципом індивідуального членства, а не представництва партій. «Якби вони представляли політичні партії, тоді Форум можна було б вважати серйозною політичною силою опозиційного характеру, і тоді владі необхідно було б вести переговори і шукати компроміси з такою політичною силою», — підкреслив політолог.

ДО РЕЧI

Форум національного порятунку звернувся з відкритим листом до Віктора Ющенка, в якому заявив про неприйнятність позиції прем’єра, що поставив разом з Леонідом Кучмою і Іваном Плющем свій підпис під зверненням до українського народу. «Логіка Ваших дій нам незрозуміла», — говориться в документі.

Учора після обіду агентство Інтерфакс-Україна передало думку прем’єр-міністра з приводу арешту Юлії Тимошенко: ситуація «супроводиться, швидше за все, протистоянням фінансових і майнових інтересів» певних кланів. Прем’єр висловив надію, що в ході розслідування справи Ю.Тимошенко буде працювати «сила закону, а не закон сили».

При цьому прем’єр заявив, що йому «важко» коментувати факт арешту Ю.Тимошенко як зі службової, так і з моральної точки зору, оскільки уряд не володів і зараз не володіє якою- небудь інформацією про обставини цього арешту.

Крім того, зi слів В.Ющенка, уряд не має даних, наскільки ці обставини відповідали логіці дій, що привели до арешту Ю.Тимошенко. Необхідно, щоб арешт Ю.Тимошенко не був «інтерпретований в політичних колах в логіці тих кроків, які були допущені слідчими органами, як кроки політично невиправдані, які ведуть до політизації цього питання».

Нагадаємо, що в інтерв’ю радіо «Свобода» Л.Кучма сказав, що попередив В.Ющенка — «в її біографії, так би мовити, не все чисто». Однак, як стверджує Президент, Ющенко погодився стати прем’єром тільки в тому випадку, якщо Тимошенко буде в складі уряду.

Інф. «Дня»
Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати