Перейти до основного вмісту

Танення льодовиків внаслідок глобального потепління може спричинити виверження сплячих вулканів

09 липня, 16:16

 

Глобальне потепління здатне пробудити сплячі вулкани, які донедавна стримувались товстими шарами льоду. Танення льодовиків і крижаних щитів зменшує тиск на магматичні камери, що може спричинити зростання вулканічної активності.

Про це свідчать нові результати дослідження, представленого на науковій конференції Goldschmidt 2025, яка зараз триває у Празі, пише The Guardian.

За словами дослідників, коли лід тане, він "відпускає" масу, що тисне на підземні резервуари з магмою. У результаті гази в розплавлених породах розширюються, і відбувається виверження.

Вчені провели аналіз вулкана Мочо-Чошуенко (Південна Америка), застосувавши методи радіоізотопного датування до вулканічних порід, утворених до, під час і після останнього льодовикового періоду.

Виявилося, що товстий шар льоду (до 1,5 км) стримував виверження між 26 тисячами та 18 тисячами років тому. Так магма накопичувалася на глибині 10-15 кілометрів під поверхнею. Але після його танення магма прорвалася на поверхню.

Вчені також виявили, що після танення льоду розплавлена порода стає більш в'язкою і вибухонебезпечною.

Найбільший ризик вивержень, за словами дослідників, існує в західній частині Антарктиди. Там під товстим льодом, який може зникнути у найближчі десятиліття, заховані щонайменше 100 вулканів.

Додаткової уваги, зазначають вчені, також потребують Північна Америка, Нова Зеландія та росія.

Виверження вулканів можуть тимчасово охолодити планету, адже під час них в атмосферу потрапляють частинки, які відбивають сонячне світло. Однак якщо вони будуть тривалими, планета нагріється ще більше через викиди парникових газів.

Через це існує ризик виникнення замкнутого кола, в якому підвищення температури провокує танення льоду, а це своєю чергою призводить до подальших вивержень і ще більшого глобального потепління.

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати