Перейти до основного вмісту

Список Буша

Ймовiрний переможець i його команда за крок до влади
09 грудня, 00:00

Вчора до пізнього вечора команди як віце-президента Ела Гора, так і техаського губернатора Джорджа Буша-молодшого очікували, що ж вирішили суди з приводу запитів про ручний перерахунок. Новини про перебіг подій навколо виборів — давно вже не серед головних, і давно вже не інтригують публіку різних країн. Стає дедалі більше юридичних деталей, дедалі менше здорового глузду — що й спонукає до заяв, що американцям час замислитися над кардинальними змінами своєї виборчої системи. Факт залишається фактом — менше місяця залишається до того часу, коли голоси колегії виборників мають бути офіційно доставленими в Білий дiм та Капітолію. І трохи більше місяця до того дня, 20 січня, коли новий, 43-й президент Сполучених Штатів повинен скласти присягу. Імені цього президента досі не знає ніхто. Кожен iз двох кандидатів вважає, що переміг саме він.

Вчора обидва кандидати просто мовчали. Не було навіть звичних уже закликів Буша до Гора змиритися з поразкою. Це не означає, що вони просто сиділи, склавши руки. Наприклад, Гор ще тримає в таємниці тих, кого б він хотів бачити на чільних посадах в своїй адміністрації. У той же час команда Буша, не очікуючи формального визнання своєї перемоги на виборах, вже опікується процедурою передачі влади від одного президента до іншого. Поки що неформально, і як пояснюють її представники, тому що вже й так багато згаяно часу, а процес досить важкий. Найбільш вірогідні кандидати на три чільнi посади можливої адміністрації президента Буша-молодшого відомі. На роль держсекретаря, за поширеною в США неофіційною інформацією, пропонується генерал Колін Пауелл, герой «битви в пустелі» 1990 р. Шефом адміністрації Білого дому начебто планується призначити Енді Карда. Радником президента з питань національної безпеки, очевидно, стане головний радник Буша-молодшого iз зовнішньої політики Кондолізза Райс. До речі, кола, близькі до української дипломатії, вважають, що визнання перемоги республіканської команди Буша- молодшого — лише справа часу. І це може бути кращим для подальшого розвитку України.

Американські аналітики вважають, — якщо Гор зробив вдалий PR-хід, запросивши стати віце-президентом представника єврейської громади Джо Лібермана, то Буш анітрохи не помилився, звернувши увагу на генерала Пауелла. Чотиризірковий чорношкірий генерал був найпопулярнішою особою Сполучених Штатів під час «бурі в пустелі», однак потім, після перемоги над Іраком, швидко пішов у тінь. Між тим багато хто вважає, що йому притаманні не лише чітка дисципліна, відмінне знання тактики та стратегії, швидкість прийняття рішень але й загальний високий рівень підготовленості з багатьох питань, необхідних для високопоставленого державного службовця, а також високий загальний інтелектуальний рівень і жорсткий стиль ведення справ.

Кондолізза Райс відома як один iз провідних експертів з питань Радянського Союзу ще в адміністрації Буша-старшого, причому в період її занять наукою її керівником був батько Мадлен Олбрайт. Вона була серед розробників стратегії США щодо СРСР в останні дні його існування. Втім, як показало життя, теорія, можливо, й була непоганою, але «трохи не співпала» з практикою — адже саме Буш-старший запитував у Києві Кравчука, навіщо Україні незалежність. Зараз, як свідчать останні заяви команди Буша в цілому і Кондолізи Райс — зокрема, в разі, коли Буш стане президентом, Вашингтон приділятиме більше уваги Україні, і робитиме це незалежно від своїх відносин iз Москвою. Гор, до речі, говорив про партнерство з Росією та Україною.

Енді Кард, якого Буш начебто хоче бачити шефом адміністрації Білого дому, фігура маловідома навіть для американців.

Чого не скажеш про віце-президента Діка Чейні. Його сильні сторони — досвід: він був шефом адміністрації при президенті Джеральді Форді, міністром оборони в адміністрації Буша-старшого. Чейні — саме та людина, яка повністю здатна приймати найсерйозніші рішення самостійно. Саме він, наприклад, попросив екс-держсекретаря Бейкера очолити команду Буша на судових розглядах. Вважається, що Чейні має шанс стати чи не навпливовiшим віце-президентом за всю американську історію. Серед його вразливих місць — здоров’я. Але зрештою, воно не завадило ефективно керувати країною Рузвельту.

Якщо ж Буш все-таки не отримає президентства, з його працевлаштуванням все в порядку. Він губернатор. Його команда, здається, теж не пропаде. А щоб у Гора не виникало в подібному випадку тяжких роздумів про своє майбутнє, одна з каліфорнійських радіостанцій вже запропонувала йому стати ведучим шоу. Причому з окладом (200 тис. доларiв), який дорівнює президентському. Але без компенсацiї представницьких витрат.

Проте в будь-якому разі про нюанси боротьби за крісла, інтриги між членами команд і їхньою здатністю втілювати обіцяне виборцям говорити ще рано. Поки невідомо, хто ж переміг на виборах.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати