Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Український погляд на росiйський гiмн

09 грудня, 00:00
Держдума Росії прийняла у другому читанні проект федерального конституційного закону «Про державний гімн РФ». Як музична основа державного гімну затверджується мелодія колишнього гімну СРСР композитора Александрова. Президенту РФ рекомендується створити комісію для розгляду пропозицій про текстову редакцію гімну і після схвалення тексту гімну представити його в Держдуму. Численні протести, висловлені зокрема й російським Пен-клубом, ні Думою, ні президентом Путіним до уваги не бралися. Таким чином, радянський гімн отримує вже третє життя. Що, можливо, найкраще характеризує сьогоднішню Росію.

В перші роки після здобуття колишніми радянськими республіками незалежності або після розвалу Союзу, нові держави потребували власної символіки. У країн Балтiї проблем з цим не було. Новоутворенi країни СНД вирішували питання символіки кожна по-своєму. Були навіть курйозні випадки, коли національні символи були згодом замінені на колишні союзні (сусідня Білорусь). Україні з символікою пощастило двічі. Насамперед ця символіка існувала — гербом, прапором і гімном незалежної України досить було лише скористатися. По-друге — перший президент незалежної України Леонід Кравчук почав запроваджувати нову символіку не запитуючи на це дозволу Верховної Ради і не проводячи референдумів, тобто поставивши країну перед фактом. І надалі, протягом майже десяти років керівники нашої країни із зразковим дипломатичним хистом уникали і уникають всеукраїнської дискусії щодо національної символіки. Такі, безперечно, мудрі дії наших перших керівників призвели до того, що українська державна символіка сприймається як належне, а молоде покоління вже й не уявляє собі іншої. Носіння ж депутатами-комуністами червоних, а не синьо-жовтих значків залишається їхньою приватною справою і не більше.

Колишній гімн СРСР, написаний композитором Александровим, замінив у тридцяті роки Інтернаціонал, і проіснував у первісному вигляді аж до початку шістдесятих, коли з гімну враз зникли слова. Повернути радянському гімну слова було вирішено у 1977-му, під час ухвалення «брежнєвської» конституції. Написаний Сергієм Михалковим оновлений текст так ніхто і не заспівав, а згодом питання втратило актуальність. Здавалося, що місце радянського гімну залишиться разом із червоним прапором та серпом і молотом в архівах та музеях, як документа і не більше того.

Аж раптом росіяни відчули дискомфорт без гімну зі словами. Нашвидкуруч взята Борисом Єльциним у якості гімну Росії мелодія композитора Глінки саме зараз стала заважати путінській Росії. Iдеологи нового російського президента вчасно дістали із колоди саме цю карту, аби країна обговорювала саме державний гімн, а не перманентну економічну кризу, політичні проблеми і війну у Чечні. Те, що спочатку розглядалися три варіанти — додати до мелодії Глінки слова, взяти гімном «Боже царя храни», чи повернутися до союзного гімну, було задачею із заздалегідь відомою відповіддю. Оскільки ані Глінка, ані імперський гімн Росії у сучасних росіян не викликають жодних помітних емоцій. Інакше і бути не могло — саме мелодія Александрова без слів викликає у одних ностальгію за колишніми часами, у інших надію на повернення Росії до статусу «збирательки земель». А те, що радянський гімн зовсім не пасує імперському двоголовому орлу та трикольоровому прапору, вже нікого не бентежить. Справді, в новому тексті гімну на музику Александрова, оперативно написану тим самим нестаріючим Михалковим, знайшлось місце і для орла, і для триколора. Замінити ними Комуністичну партію, і Леніна виявилося так само просто, як у 77-му, замінити Сталіна.

Під мелодію нового-старого гімну якось незручно буде різко критикувати політичні і економічні дії нового президента, а це дасть Путіну спокій щонайменше на півроку. Забудуться загиблі підводники та полеглі у Чечні, і народ знову обєднається навколо молодого і сильного президента, який відроджує могутню Росію.

Запитується, а нам що до цього? Справді, буквально повторювати російський сценарій у нас ніхто не буде, а ось урок вітчизняні наші іміджмейкери отримають серйозний. Бо хіба можна порівняти насправді гостру і цікаву суперечку навколо гімну Росії із періодично збуджуваною у нас дискусією щодо депутатської недоторканності, кількості палат та депутатів у парламенті. Народ, звісно, все це одностайно підтримує, проте відволікти цим увагу громадськості від економічних проблем та свіжих політичних скандалів ніяк не вдається. Досвід дискусій «вуличного ТБ» з питань референдуму доводить, що починаючи розмову з недоторканності та двопалатності, люди з вулиці дуже швидко «з’їжджають» на проблеми зарплат і пенсій, зростання цін та інші, про які нашому реформаторському уряду говорити з народом дуже непросто. Потрібна перерва, тайм-аут хоча б на півроку, за які або реформи почнуть давати реальні результати, або уряд поміняють. А де взяти ці півроку? Росіяни показали нашим як це робиться, завівши свою країну в суперечку про гімн із заздалегідь відомим фіналом.

Залишається чекати нових народних ініціатив.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати