Невтiшнi прогнози для ПЕК пiдтверджуються
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20000831/4155-1-1.jpg)
Учора Президент України Леонід Кучма провів нараду з питань роботи паливно-енергетичного комплексу та його підготовки до осінньо-зимового сезону. Як повідомило «Дню» джерело, близьке до адміністрації Президента, на нараді «приділено велику увагу організації постачання електороенергії російського походження на так званий північний острів навантаження.
Отже, Президент, мабуть, вже вимушений особисто займатися проблемами енергетики, оскільки чинний уряд, як зазначається в заяві екс-прем'єра Валерія Пустовойтенка, «фактично втратив контроль за розвитком подій у цьому напрямку, і сьогодні, на жаль, урядова команда не здатна своїми силами впоратися з ситуацією». В.Пустовойтенко зазначає, що сьогодні Україна «стоїть перед загрозою енергетичної катастрофи».
Тим часом напередодні Президент Л.Кучма констатував, що «заяви уряду не збігаються з ситуацією, яка склалася в енергетичній системі». За його словами, проблеми постачання російського газу в Україну не вирішені, проблема ціни на російський газ гальмує вирішення питання реструктуризації газових боргів. «Борги зростають, а проблеми не вирішуються», — наголосив Л.Кучма (Інтерфакс- Україна). Як приклад таких проблем, джерело «Дня» розповiло «про категоричну особисту позицію, зайняту віце-прем'єр-міністром з питань ПЕК, щодо створення в Україні енергетичного острова, який використовує російську електроенергію». Всупереч ще травневій вказівці Президента, постачання російської електроенергії не організовано, що призвело до втрати можливості додатково накопичити 800 тисяч тонн вугілля на генеруючих компаніях України. На 15 серпня в країні було назбирано лише 1,4 млн. тонн вугілля. При цьому всі поточні поставки йдуть не на склади електростанцій, а на виробництво електроенергії. Борг шахтарям становить майже 1150 млн. грн. Поставки мазуту за останні два місяці склали лише 8,8 % від необхідного рівня. Досі немає схеми закупівлі ядерного палива для п'яти реакторів атомних станцій, вказується у листі, надісланому 15 серпня Президентові Л.Кучмі президентом УСПП Анатолiєм Кiнахом.
Учора в Києві проходило також i засідання правління Української спілки промисловців та підприємців, присвячене проблемам паливно-енергетичного комплексу. Попри те, про що доповідав промисловцям перший заступник міністра палива та енергетики Віталій Гайдук, у прийнятій заяві відзначено, що «невтішні прогнози відносно поглиблення кризи в ПЕК напередодні нового осінньо-зимового сезону, на жаль, підтверджуються повною мірою».
Аналіз, проведений фахівцями УСПП, переконливо свідчить, що пропагандоване урядом як основне своє досягнення поліпшення оплати за спожиту електроенергію є не більш ніж міф. На засіданні зазначалося, що поточна заборгованість за електроенергію продовжує зростати. У серпні вона збільшилася на 15,7 % у Донецькій області, на 13,5 % — у Хмельницькій, на 18,5 % — в Криму і на 29,9 % у Києві. А загальний борг перед енергетиками збільшився з початку року на 2,6 млрд. грн. i досяг уже 9,8 млрд. грн. Аналітики УСПП зазначають, що деяке зростання збирання грошових коштів за електроенергію отримується здебільшого за рахунок більш інтенсивного використання бюджетних коштів, ф'ючерсних контрактів та банківських кредитів. «Некерованість ситуації, коли енергетика країни працює в екстремальному режимі, зазначається в заяві УСПП, — призводить до продовження хибної практики постійного відключення від енергоспоживання дисциплінованих платників...» У заяві також зазначається, що становище, у якому опинилися управлінці й оператори енергоринку, зосереджені виключно на міжособистісних конфліктах, може привести лише до чергового перерозподілу ринку, але ніяким чином не сприятиме зменшенню масштабів кризи в енергетиці.
Один із учасників засідання сказав «Дню», що пропонована і пропагандована урядом схема ф'ючерсних контрактів передбачає продаж електроенергії споживачам з дисконтом 20 %. При цьому збитки перекладаються на НАЕК «Енергоатом». Одночасно вимога Кабміну до генеруючих компаній брати кредити під заставу майна (за відсутності можливості їхнього погашення) може привести до «тіньової і одночасно вельми пільгової приватизації».
Коментуючи «Дню» підсумки засідання правління, президент УСПП, народний депутат Анатолій Кінах сказав: «Відсутність у країні виробленої системи державної енергетичної політики нас дуже непокоїть і може мати дуже серйозні наслідки. Ці проблеми прямо пов'язані з державною безпекою, у них переплелося багато внутрішних і зовнішніх чинників, як економічних так і політичних, і їх потрібно вирішувати виключно на основі державної політики, не дозволяючи державним службовцям займатися експромтами чи то стосовно Туркменистану, чи то на переговорах iз Росією, чи то на внутрішньому ринку. Такий неправильний підхід не тільки боляче б'є по авторитету країни, а й може мати довготривалі негативні наслідки».