Україна заліковує рани від липневих бур
У 359 млн. грн. оцінено загальну суму збитку, якого зазнала Україна від розгулу природної стихії в липні нинішнього року. Про це на прес-конференції в Дніпропетровську повідомив міністр з надзвичайних ситуацій Василь Дурдинець, який відвідав потерпілі регіони країни. З його слів, протягом місяця рясні дощі зі шквальним вітром і градом по черзі пройшли по 19 областях України. Картина нещастя — якнайгнітючіша: пошкодження зазнали 28355 будівель, 10900 ліній електропередач, 1277 автоматичних телефонних станцій, без світла і зв’язку тимчасово залишилися 3070 населених пунктів, а врожай загинув на 332 тис. га сільськогосподарських угідь.
На довершення всього, в Одеській і Дніпропетровській областях від блискавок та електрики загинуло 5 осіб. Ще понад десять отримали серйозні поранення.
Найважчу ситуацію Василь Дурдинець спостерігав у Тернопільській області, де жителі потерпілих сіл поводилися «часом агресивно». Там протягом останніх років люди з перебоями отримували пенсії, заробітну плату і допомоги. Удари стихії переповнили чашу терпіння. Проте, запевнив міністр, завдяки оперативно вжитим заходам, становище вдалося виправити. Уряд знайшов гроші для пенсіонерів, а шість тисяч дітей із потерпілих районів відправили на літнє оздоровлення. Чимось схожа ситуація виникла і в П’ятихатському районі Дніпропетровщини. Щоправда, влада області, за відгуками генерала Дурдинця, виявила справжню розпорядливість і діяла так, що «любо глянути». Як би там не було, перевіряючи ситуацію в деяких регіонах країни, міністр виявив випадки, коли на лихові намагалися нагріти руки. «Ми вже «обпеклися» в Закарпатті, — сказав він, — коли роздавали ресурси. Потім довелося порушувати десятки карних справ за фактами нецільового використання державних коштів». Сьогодні ж допомога населенню надходить адресно, а на запити з місць безкоштовно виділяють шифер, цвяхи та інше.
Загалом по Україні на ліквідації наслідків стихійного лиха щодня працюють 25-30 тис. чоловік, в тому числі 1,5 тис. службовців аварійно-рятувальних загонів МінНС і 1,5 тис. одиниць спеціальної техніки. Поза тим, у десяти областях ще залишаються невідремонтованими близько 3 тис. будівель, 22 лінії електропередач, 12 АТС, і завершити цю роботу поетапно потрібно протягом серпня.
Василь Дурдинець вважає, що з нинішнього масштабного лиха, що охопило чи не всю територію України, на майбутнє потрібно зробити висновки. По- перше, розширити мережу аварійно-рятувальних загонів МінНС, а по-друге — створити «по всій вертикалі виконавчої влади» чотирирівневу систему резервів для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій. Така система, на думку міністра, зробить можливим надалі оперативно вирішувати проблеми захисту населення — як від природних, так і від техногенних катастроф — на рівні цивілізованих країн.