Справа про 650 та інші енергетичні мільйони
Збурювачем спокою став «Нафтогаз України». Виконувач обов’язків його голови Ігор Діденко заявив, що вважає відповідні фінансові операції повністю ринковими і що вони перебувають у правовому полі держави. Він переконаний (повідомляє УНІАН), що договір про взаємозалік (на 650 млн. грн. — Авт. ) не міг завдати збитків державі, а навіть більше — дав змогу уникнути штрафних санкцій з боку РАТ «Газпром».
Ще перед минулими святами віце-прем’єр-міністр Юлія Тимошенко охарактеризувала цю ситуацію як злочинну. За її словами (Інтерфакс-Україна), «злочинні вчинки, які сьогодні здійснено на рівні посадових осіб Міненерго, НАК «Нафтогаз України», будуть ще мати для держави пролонговану дію». «Найбільш скандальним» назвав проект документа Кабміну про скасування згаданого взаємозаліку і перший віце-прем’єр Юрій Єхануров. На його думку, Міненерго, дозволивши взаємозалік, порушило нормативну базу. Ю.Єхануров сказав, що один із заступників міністра буде за це жорстко покараний. Однак міністр палива та енергетики Сергій Тулуб, за даними агентства, вважає малореальним скасування цього взаємозаліку.
У середу в дискусію вступила і важка політична артилерія. Щоправда, при цьому складалося враження, що перший заступник голови Верховної Ради, лідер СДПУ(о) Віктор Медведчук у своєму інтерв’ю виданню «Наша газета — Плюс» зайняв не властиву йому наступальну, а швидше оборонну позицію. Він стверджував, що ні його фракція в парламенті, ні його партія «ніколи і нікому, включно з Президентом України і прем’єр-міністром, не висували вимог про те, що Ю.Тимошенко не повинна займати цю посаду (віце-прем’єра — Авт. )». Він навіть пом’якшив негативну оцінку, дану Ю.Тимошенко Президентом, вказавши, що вона дана «не Ю.Тимошенко безпосередньо, а стану справ в енергетичному комплексі, який є надто незадовільним». Водночас В.Медведчук спростував чутки про причетність керівництва партії і комерційних структур, засновниками яких воно є, до приватизації енергетичних об’єктів.
Все це, здавалося б, не мало безпосереднього відношення до предмета дискусії, але, на думку експертів «Дня», могло означати спробу підстрахуватися, вдавшися до кадрових перегрупувань в інвестиційному пулі «Корт Холдинг», який, за твердженням Інтерфакс-Україна, контролює вісім обленерго, які брали участь у скандальному взаємозаліку.
Разом з тим визначила певне пом’якшення своєї позиції і Ю.Тимошенко. Її прес-служба розповсюдила заяву, в якій відкинуто твердження керівництва «Нафтогазу України» про упереджене ставлення віце-прем’єра до компанії, хоча при цьому підтверджено зауваження про шкоду державі, базовані на результатах експертних оцінок провідних фахівців уряду, а також зроблено випад у бік «олігархічних груп», які прагнуть перешкодити реформам на енергоринку, і приховати приватні інтереси фінансово-політичних кланів, що збагачуються за рахунок українського енергоринку.
Утім один з експертів «Дня» висловив і прямо протилежну думку. З його слів, поки Ю.Тимошенко «наводить порядок на енергоринку, відгалужені від ЄЕСУ компанії (І.Діденко називав компанію «Босфор»), отримують різні преференції й накопичують жирок. Потім, коли енерголеді оголосять жертвою антиреформістських сил, гроші використають на виборчі технології».
P.S. Як стало відомо, Юлія Тимошенко висувається кандидатом у народні депутати України по одному з виборчих округів Кіровоградської області.