Життя за графіком відключення електроенергії
Хмельницьке обленерго ще 23 листопада публічно звернулося до громадськості з поясненнями про «необхідність відключення споживачів за графіками місцевого розвантаження». Отож у місті спостерігається ажіотаж — покупці змітають із полиць торговельних точок свічки та ліхтарі. Громадяни, які ще не вивчили графіки вимикання світла у своїх мікрорайонах, застрягають у ліфтах, б'ють лоби і т. ін. «Відключення електроенергії нас не застало зненацька. Запаслися свічками й ліхтарями», — повідомив кореспондентові «Дня» Михайлові ВАСИЛЕВСЬКОМУ Анатолій Якубовський, головний лікар Хмельницького пологового будинку, в якому вже приймали пологи у світлі автомобільних фар.
«Можна зрозуміти те, що відбувається у вугільній промисловості, оскільки кризовий стан тут здебільшого зумовлений складними природними умовами. Але те, що відбувається в енергетиці — то не від Бога. Маючи потужний потенціал, ми опинилися у глибокій кризі. Енергетика влітку (період найменшого навантаження) була на межі зупинення», — констатує голова Інституту реформ, народний депутат Віктор Пинзеник.
За 9 місяців поточного року рівень збору грошових коштів у енергетиці не перевищив 11% відпуску. Нагромаджені з початку 1990-х років неплатежі за енергію становлять $1,7 млрд. або більше ніж 4% ВВП. Неплатежі та збитковість зумовлюють дефіцит обігових коштів та капітальних вкладень у розвиток сектора. В загальному обсязі кредиторської заборгованості несплачені рахунки за електроенергію відповідають приблизно 7%. Частки важкої промисловості та підприємств комунального господарства в заборгованості за електроенергію становлять по 30% кожна.
Ще за радянських часів ставлення до енергетики було «особливим»: електроенергію не вважали товаром. Перехідний період абсолютно не змінив цей «особливий» підхід. І досі ми маємо залишковий принцип фінансування енергетики, планування занижених витрат на електроенергію.
Експерт німецької консультативної групи з питань економічних реформ в Україні Петра Опітц зазначила: «Змушена констатувати високий ступінь державного втручання в ціноутворення, що охоплює навіть встановлення тарифів, що зовсім не перекривають витрат. Держава також фактично виступає ініціатором неплатежів, адже не тільки сама не оплачує витрати на виробництво електроенергії, а й не дозволяє відключати боржників. У мене складається враження, що держава передбачає природну монополію в електроенергетиці».
Директор досліджень Velox Company Віталій Носов із цього приводу додає: «Енергетичні компанії мають заробляти кошти, достатні для покриття операційних витрат та інвестування в довгостроковий розвиток власного бізнесу. Це має відбуватися шляхом підвищення рівня збору платежів із 70% до 100% споживання електроенергії, доведення до стовідсоткового рівня оплати електроенергії грошима. Завдання оздоровлення енергетичного сектора стане перевіркою прихильності уряду до ринкових реформ. Поки що він здійснював лише «косметичні» заходи». «Будьмо реалістами, — радить пані Опітц, — а тому тепер хоча б зосередимося на енергозбереженні».
ДО РЕЧІ
В енергосистемі Харківської області виникла досить складна ситуація у зв'язку з тим, що в Україні існує дефіцит енергогенеруючих потужностей.
У минулі вихідні обленерго змушене було за графіками відключати від енергопостачання сільські райони області, а також деякі підприємства в Харкові. Обмежено також споживання електроенергії для наземного та підземного електротранспорту в Харкові, що призвело до скорочення рухомого складу на маршрутах, повідомляє Інтерфакс-Україна.
Заступник голови облдержадміністрації Олександр Олійник наголосив, що визначено перелік iз 31 пріоритетного підприємства, у яких є гарантовані замовлення і які отримуватимуть електроенергію в повному обсязі. Такими підприємствами, зокрема, є завод ім. Малишева, авіазавод, Харківський тракторобудівний завод, «Електротяжмаш».