Росія за крок від нової кавказької війни
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/19990810/4145-3-1.jpg)
Москва фактично знаходиться на пороховій бочці, яка у випадку неочікуваного кроку з боку екстремістів або радикальних заходів Міноборони Росії може вибухнути і спричинити нову широкомасштабну війну. Поки що, за повідомленням прес-служби МВД Дагестану, бойовикам (яких за різними даними нараховують від 300 до 1000 чоловік) протистоїть місцева міліція, загін міліції спецпризначення, частини бригади внутрішніх військ МВД РФ і мотострілецької бригади Міноборони при підтримці бойових вертольотів. На озброєнні бойовиків окрім стрілецької зброї, є системи протитанкової і протиповітряної оборони.
За словами біженців (в основному жінок і дітей, що прибули із гірських дагестанських сіл), чоловіків лишають у захоплених селах заручниками. Бойовики збираються на території Ботліхського району встановити Ісламську республіку, яку планували піднести у подарунок чеченському польовому командиру Хаттабу на день народження 7 серпня. Згідно з інформацією біженців, бойовиками командують саме Хаттаб і чеченський польовий командир Шаміль Басаєв. Також очевидці свідчать, що в загонах екстремістів найменше дагестанців, а в основному — чеченці і терористи з далекого і близького зарубіжжя. Натомість прес- секретар президента Чечні Аслана Масхадова Селім Абдулмуслімов заперечив інформацію, нібито бойовики прийшли з Чечні. Він запевнив, що дагестансько-чеченський проміжок кордону пильно охоронявся. Тим паче, за його словами, неможливо, щоб у чеченських селищах, які контролюються з не меншою пильністю, було сформовано загони з кількох сотень бойовиків.
У той же час у Дагестані вже створено Конгрес народу Ічкерії і Дагестану (Шура), у прес-центрі якого назвали «абсурдними заяви про утиски загонами шури місцевого населення й прибуття в Махачкалу потоку біженців». «Усі села було зайнято без жодного пострілу, і кількість формувань зростає за рахунок молоді району, яка практично вся вливається в загони», — відзначають у Конгресі.
А в неділю до Махачкали терміново прибув тоді ще прем'єр-міністр Росії Сергій Степашин, де він підкреслив, що Москва більше не повторить на Північному Кавказі своєї помилки 1994—95 років і там більше не помиратимуть російські солдати. Чи буде так це насправді, покажуть найближчі події. Поки що ж у країні занепокоєні, що Північний Кавказ уже вкотре підриває підгрунтя федералізму в Росії. Колишній виконавчий секретар СНД Борис Березовський заявив у інтерв'ю Інтерфаксу: «Федералізм у нашій країні під загрозою. Росія розповзається».