Перейти до основного вмісту

Де знайти роботу гранувальнику алмазів?

П'ятдесят вiдсоткiв молоді, яка звертається до служби зайнятості, — випускники ПТУ
18 червня, 00:00

Згідно з даними Державного центру зайнятості, молодь, яка закінчила ПТУ, не може конкурувати з дипломованими випускниками коледжів і вузів. Після закінчення терміну навчання навiть володарі престижних професій вимушенi набувати нову спеціальність. Тільки минулого року курси перепідготовки при службі зайнятості закінчили понад 4 тисячі колишніх учнів ПТУ. Цікаво, що близько 70% iз них відразу ж знайшли роботу.

— Як відомо, система професійно-технічної підготовки створювалася для поповнення молодими силами колективів крупних вітчизняних фабрик і заводів, — сказав кореспонденту «Дня» начальник відділу організації зайнятості населення й соціальних гарантій Державного центру зайнятості Володимир Коваленко. — Але зараз більшість підприємств простоює, й для того, щоб забезпечити випускників ПТУ роботою, необхідно розробити комплексну програму вивчення потреб і перспектив вітчизняного ринку праці, визначити розміри державного замовлення на тих або інших фахівців, докорінно змінити принцип підготовки кадрів. Чудовим доказом того, що вирішити це питання малими зусиллями неможливо, є практика підготовки на базі ПТУ бухгалтерів, економістів і менеджерів, що отримала останнім часом широке поширення.

Тим часом керівництву деяких ПТУ вдається вирішити проблему працевлаштування. Директор Вищого професійно-технічного училища №3 Віктор Коваленко повідомив кореспонденту «Дня»: «Ми скоротили низку спеціальностей, що не користуються попитом на ринку праці й запровадили систему, що дозволяє студентам отримати відразу декілька популярних професій. Вже з другого року навчання хлопці й дівчата проходять практику на базових підприємствах «Будівельна механізація», «Київське підземне будівництво» й уже за декілька місяців до закінчення училища знають, в якому колективі працюватимуть. Минулого року ми працевлаштували всіх своїх випускників.

Створили також станцію технічного обслуговування автомобілів, де молодь не тільки отримує практичний досвід, але й може заробити. Попросили у тресту «Будмеханізація» декілька автомобілів, що підлягають списанню, відремонтували їх і організували вечірні курси для бажаючих отримати права водія. Сьогодні наше училище вже не чекає на державне фінансування й регулярно виплачує заробітну плату викладачам, оновлює технічну базу, проводить ремонт приміщень. Тільки 1998 року ми заробили понад 300 тисяч гривень».

«Молодi фахiвцi» не потрiбнi ...

Кон'юнктура на ринку праці в Україні, на якому i змушені конкурувати випускники вузів, ПТУ, технікумів, все більше погіршується. Наш кореспондент по Рівненській області Володимир КОНЄВ повідомляє, що понад сорок одна тисяча мешканців Рівненської області перебувають на обліку в службі зайнятості. Тільки за офіційними даними, рівень безробіття в області становив 6,28% і виріс за перші п'ять місяців цього року майже на один відсоток.

Особливо важке становище з працевлаштуванням у Здолбунівському й Костопольському районах — не має роботи майже кожний десятий працездатний громадянин, а в Рокитновському районі на одне вакантне місце претендують 1842 особи.

А в безробітних Миколаївської області з'явився «Шанс», повідомляє кореспондент «Дня» Данило КЛЯХІН. При службі зайнятості Заводського району Миколаєва під такою назвою почав діяти клуб безробітних. Основною умовою членства в ньому є «стаж» пошуку роботи — не менше за рік. Мета клубу полягає в тому, що з людьми, які протягом довгого часу безрезультатно шукають роботу, займаються фахівці — виявляють помилки, проводять психологічну корекцію. «Виправлених» відправляють на подальші пошуки.

Як розповів кореспонденту «Дня» начальник відділу інформації обласного центру зайнятості Юрій СЕВАСТЬЯНОВ , хоча фахівці служби з готовністю пішли на експеримент, до можливих результатів вони ставляться з песимізмом. Оскільки, на відміну від зарубіжних консультантів, переконані, що головна проблема українських безробітних не в психологічних «відхиленнях» і небажанні шукати роботу, а в її, роботи, відсутності: якщо за кордоном у середньому на тисячу безробітних припадає близько 800 вакансій, то у нас — тільки 30.

Тернопільщина заслужено входить у вісімку найбезробітніших областей України. Перший удар обманутих надій дістається молоді. На початку квітня фіксована кількість незайнятих громадян в області становила 36,6 тисячi осіб. А з них молодих людей віком до 28 років — 37 відсотків, повідомляє Роман ЯКЕЛЬ.

Загальний натиск півтори-двох тисяч, а то й більше представників певного фаху розбивається об 10 — 20 вакансій. Почати трудовий шлях з однією валізкою та безміром енергії молодому спеціалістові пропонують переважно південні регіони України. Але де? Здебільшого в колективних сільгосппідприємствах або школі, де оклад місяцями залишається на папері.

Директор Тернопільського обласного центру зайнятості Борис Довжук дивується, наскільки стихійним і непрогнозованим став ринок праці за останні роки:

— Ніхто не розраховує найближчі потреби у фахівцях принаймні бюджетної сфери і державного сектора виробництва. З'являються нові коледжі, вузи, старі заклади збільшують набори на платне навчання. І складається так, що необгрунтована пропозиція на ринку праці в декілька разів перевищує попит.

Наприклад, четвертий «рейтинг» безробіття в області займають вчителі. Тим часом майбутніх педагогів готують два вузи Тернополя. На старті — ще й педінститут у Кременці.

Крім того, увиразнилася тенденція: чим ближче село до райцентру чи Тернополя, тим більше в ньому безробітних. Масштаби соціального лиха переконливо ілюструє досвід одного, Чортківського, району. Наприклад, 230 безробітних у приміському селі Біла. Як повідомив сільський голова Іван Книш, біля розбитого корита опинилися насамперед сільські жителі, які працювали на підприємствах Чорткова, тепер зупинених. У селі був один колгосп, та й він розпався.

Рівень фіксованого безробіття в області нині становить 5,87 відсотка до всього працездатного населення (загалом в Україні — 4 відсотки). Приховані безробітні, які перебувають у вимушених відпустках, самостійні шукачі роботи завищують цей показник принаймні втричі.

В цілому ж по країні, як повідомляє Інтерфакс- Україна, рівень безробіття, зареєстрований в Україні на 1 червня поточного року, становить 4,03% працездатного населення. Статус безробітного мають 1,4113 млн. осіб.

За станом на 1 червня, на обліку в службі зайнятості перебувало 1,134 млн. незайнятих громадян, у той же час як зареєстрованих вакансій — 50,3 тис. Навантаження на одне робоче місце в середньому становило 23 людини, в тому числі серед робітників — 18, службовців — 30, осіб без спеціальної підготовки — 37. При цьому в низці областей навантаження на одне робоче місце становило 50—70 осіб, а в Івано-Франківській — 101 особа.

Усього протягом січня-травня поточного року на обліку в службі зайнятості перебувало 1,6046 млн. незайнятих громадян. Кількість осіб, які мають статус безробітного, виросла в порівнянні з відповідним періодом минулого року в 1,4 рази.

КОМЕНТАР

Начальник Управління професійно-технічної освіти міста Києва Валентин Чагін вважає: «Враховуючи стан, в якому перебуває економіка України, дирекція училищ повинна проявляти ініціативу й докладати максимум зусиль для працевлаштування випускників. На жаль, більшість керівників надто пасивні. Деякі ПТУ досі випускають гранувальників алмазів, чудово знаючи, що хлопці не мають шансів знайти роботу. Ми намагаємося орієнтувати керівництво училищ на запровадження прикладних і необхідних у будь-який час спеціальностей: водіїв, столярів, кухарів, працівників торгівлі. Близько півроку тому насилу було знайдено кошти для створення в столиці магазину професійно-технічних училищ. Сьогодні в орендованому приміщенні вже майже закінчено ремонтні й оздоблювальні роботи. Відвідувачі магазину зможуть побачити й придбати виготовлену руками наших учнів продукцію, заглянути до кафе й оцінити майстерність майбутніх кулінарів і кондитерів».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати