Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Фальшивомонетники Галичини вірні традиціям

16 червня, 00:00

Весною позаминулого року, коли земляки тішилися наявністю гривень, з'явився новий вид грошових підробок. Цього разу «клепали» 50-копійкові монети. Робилося це двома способами. По-перше, на п'ятикопійкову монету клеїли тверду латунну фольгу із зображенням «полтини». По-друге, на прес-формах, переважно з олова, відливалися ті самі 50-копійкові монети. Обидва способи були далеко не ідеальними — виявити підробки було дуже легко. «Обклеєні» копійки мали білий реверс, а «олов'яні» міг зігнути навіть першокласник. Шахраї досить успішно використовували фальшивки переважно у вечірніх автобусах. Митців злочинного промислу так і не впіймали.

А передостанній рік тисячоліття подарував деяким львів'янам — працівникам нічних кіосків, таксистам, бабусям на базарах — новий «фальшивогрошовий менінгіт». Технологія перетворення двогривневої купюри у двадцятигривневу проста, як борщ. Білилом замащується двійка, не надто акуратно малюється цифра «20», пишеться все, що мало б писатися на дорожчій купюрі (іноді навіть з помилками) і папірець іде у справу.

Великих грошей на фальшивих «полтинах» чи вдосконалених рівно в десять разів двогривневих купюрах не заробиш. Але не думайте, що місцеві апологети цього виду злочинної діяльності розважаються лише за допомогою олова й серпантину. Минулого року правоохоронці неодноразово затримували великі партії фальшивих доларів дуже високої якості, зроблені на суперапаратурі. Найбільша партія становила ледь не півмільйона, і щастя від Бога, що львівські міліціонери відзначилися, а то наслідки таких оборудок були б дуже непередбачуваними.

Стосовно ж тих фальшивомонетників-кустарів, то їм варто нагадати, що у середньовічному Львові злочинцям такого типу заливали в горло розплавлений свинець або (якщо домовиться з катом) ламали колінні суглоби і людина помирала від больового шоку.

КОМЕНТАР

Як повідомив кореспондента «Дня» Віктора ВОРОНЮКА перший заступник начальника Головного управління Державної служби боротьби з економічною злочинністю МВС України полковник міліції Володимир Гарлицький, нарешті можна сказати, що органам вдалося на чверть зменшити кількість підробок грошей як в банківських установах, так і в цілому в торговельній мережі. Якщо торік за 5 місяців за фактами виготовлення та збуту фальшивих грошей було порушено 1808 кримінальних справ, то за аналогічний період цього року лише 1377.

Як свідчить статистика, більш за все злочинці «полюбляють» національну українську валюту — гривню. На відміну від доларів, марок, рублів кількість підробок становить приблизно 60 відсотків. Найбільш ходові купюри — десятки та двадцятки. Друге місце посідають фальшиві американські стодоларові купюри. (Торік із 450 зареєстрованих злочинів за фактами фальшивомонетництва 410 припадало саме на долари). Після доларів ідуть німецькі марки, після яких у досить незначних кількостях — російські та білоруські рублі.

Як зазначив В.Гарлицький, останнім часом збільшилася кількість підробок грошей за допомогою лазерних i струменевих принтерів та іншої розмножувальної техніки. Тому українські правоохоронці розробляють заходи щодо контролю. Зокрема, передбачається апарати поставити на облік, а також надати кожному з них спеціальний штрих-код, який дозволить оперативно встановити, де друкувалися фальшивки.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати