Передвиборні «зачистки» в Криму
25 травня голова СБУ Леонід Деркач представив главі кримського парламенту нового начальника ДУ СБУ в Криму Юрія Вадіна, — повідомляє агенство Інтерфакс-Україна.
Леонід Грач задовільно поставився до підвищення статусу начальника ДУ до заступника голови СБУ в Криму. Колишній начальник Олександр Касьяненко призначений на посаду заст. голови СБУ.
Виходячи з того, що статус нового начальника ДУ СБУ в Криму підвищено до заст. голови СБУ, важко назвати переведення старого начальника Олександра Касьяненка підвищенням. Скоріше — навпаки. Чи потрібно вважати, що останні події в Криму — антитатарські дії партії «Союз», кваліфіковані лідерами меджлісу, як провокації, а також вибух компартійного офісу, що за однією з офіційних версій визначено, як дії російських спецслужб — стали останніми доводами для зміни керівництва кримського відомства СБ? Кримські спостерігачі розповідають і про те, що під час нещодавнього заїзду російського емісара Олександра Севастьянова з Інституту країн СНД пана Затуліна, служба переплутала його з Євгеном Севастьяновим — ФСБшником, колишнім заступником глави єльцинської адміністрації, і через це був великий переполох з дезінформацією. Поки там-сям розбиралися — доповіді «гуляли». Може, це жарт, звичайно.
А по-серйозному інформовані кримські люди без усіляких сумнівів стверджують: головний мотив змін — майбутні вибори. І якщо наближені до джерел нацбезпеки газети переконують — серед діючого складу СБ половина душею за Марчука, то пізно проводити місцеві реорганізації, час міняти всю службу разом з її головним керівництвом.
Про Олександра Касьяненка, до речі, відомо, що до одного з його попередників у Криму — Станіслава Івахненка, якого Президент безпардонно прибрав свого часу зі служби, як «людину Марчука», ставлення в нього було, м'яко кажучи, не тепле. І як Касьяненко потрапив у «ті, що підозрюються» — важко сказати.
Хоч не можна нехтувати й тим фактом, що спікер і компартійний лідер Леонід Грач, не вельми задоволений співпрацею місцевої СБ з місцевою владою, активно посприяв зміні кадрів після вибуху в будинку Компартії, що приголомшив Крим, використавши тільки йому відомі аргументи. Це, до речі, свідчить і про те, що незважаючи на різкі випади Леоніда Івановича з приводу «протатарських» дій Києва і підозри, котрі важко стримати щодо його «заклятих друзів» з партії «Союз», що мають високе й специфічне заступництво, Леонід Грач, як і раніше, потрібен Києву — і саме тим, ким він є зараз.
Не виключено також, що «День», котрий побачив деякий зв'язок «партсоюзного» Лева Миримського, його соратників Пінчука, Деркача — рідних людей Президента і голови СБУ з кримськими подіями, вніс до процесу заворушення свій внесок. Проте не треба вдячності, справа в нас загальна, державна.