ХРОНІКА ПОДІЙ
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/19990525/492_05-2_0.jpg)
Три латиноамериканські країни ввели обмеження на імпорт металопродукції з України, повідомляє Інфобанк. Уряд Аргентини на 4 місяці запровадив мінімальні ціни на імпорт гарячекатаних та холоднокатаних рулонів товщиною до 12,7 мм для Бразилії — на рівні $410 за тонну (умови FOB), для України й Росії — $315 за тонну (умови FOB). Таке рішення ухвалено у відповідь на скаргу найбільшого виробника плоского прокату в Аргентині — компанії «Siderar». У Венесуелі встановлено тимчасову ставку антидемпінгового мита на імпорт холоднокатаних рулонів з Росії, України й Казахстану на рівні 60% від митної вартості товару. Це антидемпінгове мито запроваджено терміном на 1 рік на вимогу місцевої компанії «Sidor». У 1998 р. за скаргою цієї ж фірми венесуельський уряд встановив уже попередні антидемпінгові мита в межах 64—81% на імпорт гарячекатаних рулонів з Казахстану, України й Росії. Три металургійні компанії Мексики (Hylsa, Deacero й SLCT) звернулися до уряду країни зі скаргою про завдані їм збитки від імпорту катанки з України, яка, на їх думку, постачається в країну за ціною на 59% нижче від цін місцевого ринку.
Плата за перевалку в портах
Встановлено збір за перевалку в портах нафти й мазуту — 0,47 долара за 1 тонну, повідомляють Українські новини. Постановою передбачено, що збір сплачується авансом кожні 10 днів. Порти щомісяця повинні надавати податковій адміністрації перелік компаній, що здійснювали перевалку нафти й мазуту.
29 квітня урядом введено збори за транзит нафти та аміаку по території України. Раніше до бюджету відраховувалася тільки плата за транзит газу.
У січні—квітні як плата за транзит газу до бюджету надійшло 11,1 млн. грн. —4,2% від нарахованої суми. Основну частину перевалки нафти та нафтопродуктів в Україні здійснює Одеський нафтовий термінал, потужності якого становлять 20 млн. тонн на рік. Зараз потужності Одеського термінала використовуються не більш, ніж на 20%.
Додатковi джерела
Уряд вжив заходи щодо збільшення надходжень до бюджету, встановивши на період із 1 липня по 31 грудня 1999 р. деякі нові ставки й тарифи.
Крім митного збору за оформлення товарів, що імпортуються на територію України, тепер буде стягуватися додатковий митний збір у розмірі 2% їхньої вартості. Як зазначається у постанові Кабміну № 840 від 19 травня, цей збір вводиться «з метою вишукування додаткових джерел для своєчасної виплати зарплати, стипендій, пенсій та інших соціальних виплат». У першому кварталі в Україну було імпортовано товарів на суму близько $3 млрд., повідомляє Інтерфакс-Україна.
Згідно з постановою від 18 травня № 838, у 10 разів збільшуються ставки оплати за використання радіочастот. Іншою постановою (№ 853 від 19 травня) уряд збільшив у 1,2 раза таксу на деревину лісових порід, що відпускається на пні, а також на живицю. Зростають такси, введені постановою Кабміну від 20 січня 1997 р. (№ 44). Зараз розмір тарифів на деревину становить 0,2—33,6 грн. за 1 кубометр основних лісових порід, 0,3—157,6 грн. — для інших порід, 7,1 грн. — на живицю соснову.
Кредиторська заборгованість у 1,5 раза більша, ніж ВВП
Кредиторська заборгованість українських підприємств упродовж березня збільшилася на 11,5% і за станом на 1 квітня становила 184,986 млрд. грн., дебіторська зросла на 13,2% — до 132,697 млрд. грн. Законом про держбюджет на 1999 рік обсяг ВВП України заплановано на рівні 124 млрд. грн. Як повідомили агентству Інтерфакс-Україна в Держкомстаті, борг українських підприємств кредиторам у Росії та СНД досягає 8,345 млрд. грн. (Росії — 7,1 млрд. грн., Туркменистану — 0,8 млрд. грн.), кредиторам інших країн — 13,246 млрд. грн. Тим часом іноземні боржники винні українським підприємствам 4,309 млрд. грн. У загальній структурі внутрішньої кредиторської заборгованості борг підприємств перед бюджетом становить 16,4 млрд. грн. (на початок року — 13,3 млрд. грн.), по оплаті праці — 6,999 млрд. грн., по векселях — 9,609 млрд. грн., по страхуванню — 5,111 млрд. грн. На думку експертів, однією з причин збільшення темпів зростання взаємозаборгованості підприємств є очікування учасниками економічної діяльності дозволу провести взаємозаліки з бюджетом і між собою.
Обмеження на імпорт продовольства
Президент Л. Кучма розпорядився посилити контроль за імпортом продовольства, повідомляють Українські новини. Зокрема, Кабінету Міністрів доручається вжити заходів щодо підвищення імпортного мита на окремі види продовольства й відмінити адвалерну частину імпортного мита (стягування мита в відсотках від вартості товару), внести зміни до режиму ввезення продовольства як гуманітарної допомоги, вжити заходів щодо скорочення імпорту тих видів продовольства, ввезення яких збільшується, ініціювати ухвалення закону про імпортне мито, що стягується з фізичних осіб, активізувати антидемпінгові заходи для захисту українських виробників. У першому кварталі 1999 р. в Україну імпортовано продовольства на $182,6 млн. (у першому кварталі 1998 р. — $172,6 млн.).
Випуск газети №:
№92, (1999)Рубрика
Економіка