Євро падає. Куди і як довго?
Колишній британський канцлер-скарбник пророкує спільній валюті жахливе майбутнє
Щоправда, блискучий старт валюти дещо притлумив ці розмови. Однак тепер, коли євро — «поряд із доларом найміцніша валюта світу», як говорилося в політичній рекламі — втратив відносно долара за два місяці нинішнього року 6,5 відсотка, пророкування Денніса Гілла, колишнього лейбористського канцлера-скарбника про те, що наступного року — перед вступом Великої Британії до валютної спілки! — євро падатиме й далі, а увесь проект спільної європейської валюти приречено на провал, стали приводом до нових дискусій.
Але є в євро і прибічники. Хоча встановлений на початку року курс євро в $1,18 впав нині до 1,10, все-таки президент німецького бундесбанку Ганс Тітмайєр не вбачає в цьому трагедії. На його думку, це «нормальне плавання валюти у вільному океані економіки». Фахівці пояснюють падіння євро надзвичайною міцністю долара. Вони говорять про дуже сильний бум економіки США, котрий може сам по собі викликати інфляцію й підвищення кредитних ставок, що призведе в свою чергу до зменшення інвестицій і гальмування економічного поступу.
Європа, навпаки, може «похвалитися» лише стагнаційними процесами та високим рівнем безробіття. Прибічники євро мудро зауважують, що якщо економічна ситуація в Європі та Америці вирівнюватиметься, наближаючись одна до одної (що може статися лише за умови виїзду десятка мільйонів безробітних з Європи до США — якщо ті їх готові прийняти!..), то й курси валют вирівняються. Їх зовсім не бентежить, що ознак такого «вирівнювання» на практиці поки що не видно.
Що одному лихо — іншому, мов знахідка. Підприємства, які експортують продукцію в «доларові» країни, можуть лише радіти, що їхні товари з падінням євро стають все дешевшими і можуть легше конкурувати на світових ринках.