США не знають, що робити з іміджем «Кучми-реформатора»

Останнім часом американці, які успішно впливали на трансформацію суспільства в нині порівняно демократичних та ринкових Польщі, Угорщині, Чехії та інших Центральноєвропейських країнах, починають усвідомлювати, що в тому числі й за американські гроші в Україні було побудовано неефективну та корумповану державну систему. А те, що під американськими грошима тут маються на увазі гроші американських платників податків, є для адміністрації США чи не більшим аргументом за скорочення допомоги нашій державі, ніж проблеми американських інвесторів в Україні. Адже, на відміну від українських, американські громадяни звикли контролювати, куди йдуть сплачувані ними податки, і, при необхідності, серйозно за них питати.
Звичайно, усвідомити це, визнати, що обіцянки реформ, під які бралася допомога, були банальним обманом, не так уже й легко. Проте в США існує такий собі «синдром утрачених ілюзій» стосовно України. Принаймні такого висновку автор дійшов, спілкуючись із представниками американського зовнішньополітичного істеблішменту під час нещодавнього перебування в Сполучених Штатах.
Схоже, що одним із головним розчарувань для певної частини американської зовнішньополітичної еліти став «реформаторський курс» Президента Кучми. Дипломати публічно це ще не висловлюють, однак... «Наші лідери багато зусиль доклали до того, щоб розкрутити Кучму як реформатора. Ще більших зусиль їм коштувало самим повірити в те, що він є реформатором. А тепер вони не знають, що з цим іміджем робити», — таку думку в приватній розмові з автором висловив один зі співробітників держдепартаменту США, аналітик з українських питань, ім’я якого з відомих причин ми не називаємо.
Проте на сьогодні не можна говорити про повну визначеність стосовно «головного винуватця» в зовнішньополітичних колах США, оскільки немало критикується й Верховна Рада за блокування податкової реформи, проектів Світового банку та інших питань, якими цікавиться американська сторона.
Шерман Гарнетт, один з аналітиків Фонду Карнегі та фахівець із питань Центральної та Східної Європи, досить обтічно висловився про українсько-американські ділові стосунки: «Ми сьогодні не можемо сказати, що в нас стабільні бізнесові відносини». Що ж стосується європейських перспектив, то, на думку Гарнетта, «незважаючи на важливу геополітичну роль України, існуюча політична система веде її до периферіалізації».
Одним із ключових факторів цього руху до периферійності вважається високий рівень корумпованості. На думку ще одного аналітика Фонду Карнегі, Андреса Ослунда, неприйнятною є суспільна терпимість до корупції. Проте залишається певна надія, оскільки, за його даними, корумпованішим за Україну є Заїр. «Тільки в тому випадку, якщо в Україні буде сильна судова система, можна очікувати на вирішення проблем із корупцією», — вважає Джек Сігал з ради національної безпеки США. Слабку судову систему, яка не надає відповідного правового захисту іноземним інвесторам, вважає перешкодою для спільних бізнесових проектів колишній посол США в Україні Вільям Грін Міллер.
Проте навряд чи можна говорити про посилення судової системи, не тільки вищі посадові особи, а й пересічні громадяни поки що не сприймають її як самостійну гілку влади, спроможну їх захистити.