Спікер зробив урядові ведмежу послугу?
Шанси відставки КМ збільшуються![](/sites/default/files/main/openpublish_article/19980916/4176-2.jpg)
Парламентарії провалили цілком розумну пропозицію — повернутися до питання про кандидатуру Олександра Бондаря. Фонд держмайна у період приватизації не може перебувати в підвішеному стані, однак завзятість комуністів закріплює саме таке положення, викликаючи запитання: в чому інтрига? «Зелений» Віталій Кононов вважає, що не варто ускладнювати: «Комуністи діють за примітивним принципом: посолили медузу — вона сіпається. Хоч абсолютно зрозуміло, що перебування Бондаря в «невагомості» дає можливість владі маніпулювати його діями. У той час, як підтримка Верховної Ради дала б можливість голові Фонду зайняти самостійну професійну позицію». Проте все одно залишається питання: комуністи дійсно не розуміють, що своїми руками вручають Президентові короткий поводок, на якому буде перебувати одна з ключових фігур в економіці?..
Утім, після того як Верховна Рада дружно зірвала спецаукціон, призначений на 22 вересня, котрий, по суті, турбує багатьох, і припинила використання компенсаційних сертифікатів у приватизації великих об’єктів, можливо, питання про голову Фонду тепер зрушиться з місця.
Другий «демарш» пов’язаний із проханням уряду перенести терміни внесення проекту бюджету до 15 жовтня, оскільки «ситуація на фінансовому ринку змушує переглянути і внести корективи до макропоказників ВВП, рівня інфляції, дефіциту бюджету», а також врахувати рішення МВФ щодо надання кредиту. Однак депутати заблокували запропонований спікером Ткаченком проект рішення, нагадавши йому при цьому про Конституцію, повагу до парламенту та про те, як він сам особисто вирішує за всіх.
Виникає відчуття: чим більше піклується Олександр Миколайович, щоб протиснути питання, в яких зацікавлена виконавча влада, тим із більшим задоволенням парламент, іноді навіть на шкоду справі, нагадує йому: постійний представник Президента — це зовсім інша людина, а у Ткаченка просто прізвисько таке кулуарне — постпред № 2.
Сергій Терьохін в образних аналогіях пішов іще далі: «В уряду з’явився такий політичний протирадикулітний пластир — на ім’я Ткаченко. Він полюбив Валерія Пустовойтенка після того як прем’єр йому вибачив борги асоціації «Земля і люди». І йому так не хочеться, щоб хтось прийшов, і знову борги спливли. Зал був готовий розглядати і проблеми фінансової кризи, і питання соціальні. Усі готові — Ткаченко не готовий».
Це — вже на іншу тему: про звіт уряду щодо соціальних виплат, який «вискочив» із порядку денного. На узгоджувальній раді в понеділок питання передбачалося формулювати для розгляду в середу. Однак тепер його немає. Думки про причини розділилися. Олександр Ємець (НДП) вважає, що «опоненти уряду побачили: нині важко буде «сколупнути уряд» — у нього вельми багато аргументів, у тому числі засоби, котрі не дали розвернутися кризі». На думку Олександра Ємця, уряд сам мусив би домагатися звіту, ставити питання про довіру й «таким чином забезпечити собі спокійну роботу до кінця сесії згідно з Конституцією». Проте «в нас, на жаль, на відміну від європейських урядів, де в критичні періоди часто застосовують такий прийом, не вийшли іще на рівень такої політичної гри та інтриги». «Ми діємо провінційно, — вважає Олександр Ємець. — Вась-вась, усі змовилися. Однак це призводить до того, що уряд посилює своїх опонентів, даючи їм час для підготовки». «Громадинець» Олександр Турчинов не заперечує, що підготовка йде: «Уже більше ніж 230 підписів є. Але керівники фракцій самі вийшли з пропозицією, щоб вужче питання сьогодні зняти, а заслухати щодо всієї соціально-економічної ситуації. Найоптимальніший термін — кінець місяця».
У кулуарах, між іншим, уже б’ються об заклад, що довше, ніж до 29 вересня (передбачувана дата звіту), уряд не протримається. І тому деякі проурядові люди лають спікера Ткаченка негарними словами, вважаючи, що нині Кабмін мав шанс пережити слухання питання, а «завзяття спікера» спрацювало на руку опозиції...
№176 16.09.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»