Перейти до основного вмісту

США помстилися за смерть своїх громадян

Київ не знає, як реагувати
22 серпня, 00:00

Покарано цього разу тих, хто підтримував саудівського мільйонера Осама бін-Ладена, організатора та фінансиста нещодавніх вибухів біля посольств США в Кенії та Танзанії. Тоді загинуло 250 осіб, зокрема 12 американців. Україна, на відміну від багатьох інших країн, на подію так не відреагувала.

США вважають, що ракетних ударів у Афганістані та в Судані завдано цілком легально, відповідно до хартії ООН, яка гарантує право на самооборону. Зі звернення Клінтона зрозуміло, що удари по афганських таборах зумовлювалися тим, що, згідно з розвідувальними даними, саме в них збиралися «провідні лідери терористів». А на заводі в Судані, який належить бін-Ладену, начебто виготовлявся нервово-паралітичний газ. За словами представника Судану в ООН, насправді там вироблялися антибіотики та ліки для дітей. Натовп суданців, передає АП, відразу по акції закидав американське посольство камінням та розтоптав зірваний з нього американський прапор. А бін-Ладена, який попросив притулку в руху Талібан, таліби, за їхніми словами, ніколи США не видадуть.

Американські удари булo повністю підтриманo Великою Британією, Німеччиною, Австралією та Новою Зеландією. «Із розумінням» до акції поставився японський прем’єр Кейдзо Обуті. Засудили дії Вашингтона Ірак та Пакистан, п’ятеро громадян якого загинуло під час ракетного удару по талібах, а президент Росії Борис Єльцин заявив про обурення стосовно того, що Москву не попередили — знову, як під час американських обстрілів Іраку. Генеральний секретар ООН Кофі Аннан засуджує міжнародний тероризм, але від оцінок щодо американської акції утримується. Україна ж, за словами керівника прес-центру МЗС Юрія Ярмілка, уважно вивчає ситуацію. Відомо також, що міністр Борис Тарасюк учора зустрівся з послом США в Києві Стівеном Пайфером і «подякував йому за роз’яснення». Ярмілко утримався від відповіді кореспондентові «Дня», чи виступить Київ з офіційною заявою на цю тему.

Ідею превентивних ударів по тероризму підтримують, за даними Ей-Бі-Сі ньюз, приблизно 80 відсотків американців. Більшість американських законодавців, у тому числі й республіканців, теж підтримують Клінтона, рейтинг якого тепер потроху підвищується.

Після останніх американських ракетних ударів можна констатувати, що в світі склалася ситуація, за якої США одноосібно виступають у ролі й жандарма, й судді, й виконавця винесеного вироку.

При тому, що міжнародний тероризм реально існує, американські превентивні акції навряд чи з ним покінчать. Проте США — за умови подальшого існування «Хамасу» та подібних організацій — завжди матимуть можливість демонструвати силу тим, хто насмілиться кинути виклик Вашингтонові.

А боротьба з міжнародним тероризмом (у тому числі і з застосуванням сили) в ідеалі, мабуть, мала б бути справою Ради Безпеки ООН, постійним і найбільш впливовим членом якої є США.

Залишається лише гадати, проти кого буде спрямовано наступну атаку збройних сил США.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати