Для кожного правила є винятки
Причому мова йде не тільки про економічні чи адміністративні санкції, але й про карну відповідальність. Щоправда, тягар відповідальності будуть нести далеко не всі. Скоріше знижки будуть зроблені для сільського господарства, яке, як кажуть, патронує О.Ткаченко.
Валерій Павлович із здивуванням зазначив, що чомусь «підігріваються настрої стосовно начебто можливого списання податкових боргів перед державою». Глава уряду, очевидно, забув, що подібні настрої стали поширюватися відразу після реструктуризації боргів Асоціації «Земля і люди». Цілком очевидно, що суб’єкти господарювання скоро збагнули суб’єктивність мотивів, якими керується уряд під час спілкування із платниками податків.
Прем’єр-міністр нагадав, що останнім часом різко виросла заборгованість суб’єктів господарювання щодо податків та інших обов’язкових платежів і станом на 1 липня вона становила 5,9 млрд. гривень. На думку В.Пустовойтенка, втрата цих грошових коштів є причиною невиплати зарплат і пенсій, причиною недофінансування освіти і науки. Якщо йти за цією логікою, то за вибачені Асоціації Ткаченка недоплати до бюджету — 54 млрд. гривень — можна було покрити соціальну заборгованість на декілька років наперед, а також «посунути» науку й освіту мінімум на рівень ракетобудування. На думку Сергія Терьохіна, «виборність уряду» ще раз підтверджує, що КМ працює за подвійними стандартами.
«Авантюрна політика в першому півріччі 1997 року на ринку цінних паперів призвела до того, що на середину поточного року випали пікові виплати за ОВДП, що знекровило бюджет», — в цьому переконаний глава уряду. На засіданні уряду, яке проходило за закритими дверима, міністрові фінансів були висунуті обвинувачення у побудові піраміди ОВДП. Проте очевидно, що «І.Мітюков, будучи членом Кабміну, одноосібно ніяких вагомих рішень в економічній політиці не приймає. Вони узгоджені із прем’єром», — вважає колишній міністр В.Череп.
Схоже, В.Пустовойтенко використовує доводи, що і Л.Кучма, коли шукає винних серед свого оточення або політичних опонентів. Правда, О.Єльяшкевич упевнений, що із самим прем’єр-міністром спрацює та ж модель: «Кучма завжди здає вірних людей. Хоч би які клятви вірності давав прем’єр, рано чи пізно Президентові доведеться принести його в жертву у зв’язку з погіршенням економічної та політичної ситуації у країні, винуватець якої — сам Л.Кучма».
Багато хто схильний вважати, що обвинувачення Мітюкова — перший крок до відставки уряду, питання про яку не сходить iз порядку денного. Щоправда, один із лідерів фракції НДП не виключає, що Валерій Павлович зробить Президентові останню послугу, зробивши собі політичне харакірі та ініціювавши свою власну відставку. Можливо, після цього він буде шукати не запасний аеродром, а самостійну політичну позицію, в чому йому може допомогти депутатський мандат, про можливість повернення якого постійно ведуть мову в парламенті. Дехто навіть схильний вважати, що він цілком може становити гідну конкуренцію Л.Кучмі на виборах-99 і, використовуючи ефект несподіванки, навіть перемогти. Подібну версію підтверджує і О.Єльяшкевич, котрий зазначив, що, «як свідчить практика, саме близькі Президентові люди стають його найбільш серйозними політичними опонентами».