У вас в квартирі газ
У дуже багатьох квартирах столиці та інших міст України слідом за гарячою водою готуються відключити і так зване блакитне паливо.
З якого дива? — питатиме той з мешканців багатоквартирних будинків, хто справно сплачує комунальні послуги.
— Ми не маємо жодних договірних відносин з наймачами чи власниками квартир, — відповідає на запитання «Дня» заступник керівника «Київгазу» Сергій Корнієнко, — натомість маємо їх з жеками. Тож не відключатимемо квартири — відключатимемо за непроплату за використаний газ мікрорайони. Іншого виходу у нас немає.
За даними С.Корнієнка Києву виділено «Укргазпромом» на липень 400 тисяч куб. метрів газу на добу, тоді як лише його населення влітку щодоби споживає 800 тисяч. А ще є лікарні, дитсадки, військо, тюрми, наука... І нарешті — головний споживач — підприємство «Київжитлотепломережа», яке заборгувало за газ 62 млн. гривень, тоді як населення міста — 28 мільйонів.
— Газову блокаду столиці сплановано «Укргазпромом»?
— Ні, він діє правомірно, — зауважує С.Корнієнко. — Київ сплатив лише за 47% використаного ним газу. От йому й виділено на черговий місяць 50% того, що належить...
Отже, спершу нам відключили гарячу воду, водночас збільшивши за рішенням уряду плату за газ з 1,51 грн. до 2,82 грн. на одного мешканця. Тепер можуть відключити і газ. Далі держава матиме клопіт з вошивістю та невідомо якими епідеміями, адже гарячі голови можуть вимагати відключень також і холодної води.
Добру справу започаткував столичний міський голова Олександр Омельченко, запровадивши додаткову пенсію у обсязі половини суми, сплаченої за комунальні послуги. Аби ще уряд винайшов щось подібне відносно своїх боргів із зарплат бюджетникам...
Тим часом «кривдник» киян «Укргазпром», який вже перекрив газ для постачальника гарячої води — «Київжитлотепломережі», також має свої резони: відключаючи неплатників, він створює з цих ресурсів газу зимові запаси, без яких нам взагалі не вижити.
Однак розмова про газові борги окремих громадян, пов’язані здебільшого з невиплатами пенсій та зарплат, упирається ще й у ціну палива. Розраховані Мінекономіки тарифи виходять з ціни газу $66 за 1000 куб. метрів. Але не далі як у вівторок той самий «Газпром», за повідомленями УНІАН, продав 500 мільйонів куб. метрів газу за $36 за тисячу кубометрів. І це, мабуть, прийнятно для продавця. То як же не назвати грабіжницькою ціну, від якої держава веде відлік боргів своїх громадян?
P.S. Побачивши вчора чергу в філії «Ощадбанку» біля редакції, журналісти «Дня» подумали спочатку, що кияни терміново вирішили таки заплатити за гарячу воду (яку, як відомо, пообіцяли включити тоді, коли всі за неї заплатять). Найбільш оптимістичні уже уявляли, що в найближчому майбутньому зможуть після роботи прийняти вдома гарячу ванну чи душ. Однак кореспондент «Дня» Ванда КОВАЛЬСЬКА розбила їхнi райдужні надії. З’ясувалося, що черги з’явилися, бо в філіалах «Ощадбанку» комп’ютеризували систему обслуговування клієнтів, що призвело (як це не дивно) до збільшення часу їх обслуговування. Збільшення ж бажаючих заплатити за комунальні послуги поки не спостерігається.
АКЦIЯ «ДНЯ»
У всій цій історії з відключенням у помешканнях гарячої води, газу та ін. є один принциповий момент: чому ті громадяни, які справно оплачують комунальні послуги, повинні страждати від того, що інші за ці послуги не платять? Чинне законодавство дозволяє громадянам звертатися до суду відповідно до норм цивільного кодексу, закону про захист прав споживачів і відповідно до умов договорів, укладених між квартиронаймачами (власниками квартир) і комунальними підприємствами із обслуговування житлового фонду. Ба більше, юристи стверджують, що більшість таких справ може бути виграна і підприємства будуть зобов’язані відшкодувати громадянам збитки. Ми впевнені, що стосовно відключення гарячої води й газу є не тільки об’єктивні причини. Врешті-решт, «об’єктивні причини» — це справа держави, а не громадян, і примусити її ворушитися, а заодно запобігти «немитому літові» та холодній зимі можемо тільки ми самі. Тому газета «День» повідомляє своїм читачам, що вона буде надавати інформаційну підтримку всім, хто вирішить відстояти свої права законним шляхом. Телефонуйте нам за номером 414-39-56