Антологія видовищ і діянь (19-25 грудня)
21 грудня 1375 року помер італійський письменник Джованні Боккаччо, автор фривольного роману "Декамерон", у якому, зокрема, нищівно висміювалося святенництво. Ригористські звичаї, над якими глузував Боккаччо, надовго пережили поета. 1909 року на два роки каторжної праці був засуджений американець Річард Шегерд, який, як доносив детектив, "скористався послугами пошти для недозволених цілей", а саме - переслав другові примірник "Декамерона". Коли жертва поліцейського пуризму звернулася з проханням про помилування до Рузвельта, президент наклав таку резолюцію: "У помилуванні відмовити. Шкода, що не можу покарати цього пана довічним ув'язненням".
21 грудня 1913 року у газеті "Нью-Йорк геральд" видруковано перший в світі кросворд. Автором нової розваги став Артур Вінн, емігрант з Ліверпуля.
21 грудня 1937 року вийшла на екрани перша звукова анімаційна стрічка - фільм Волта Діснея "Білосніжка та семеро гномів".
21 грудня 1940 року помер американський письменник Френсіс Скотт Фіцджеральд, який чи не найяскравіше відобразив у своїх творах так звану Добу Джазу - десятиріччя після закінчення Першої світової війни. Ця епоха, за словами письменника, "не відчувала геть ніякого інтересу до політики. Це була доба чудес, це була доба мистецтва, це була доба крайнощів і доба сатири. Всю країну охопила спрага насолод та гонитва за задоволеннями. Слово "джаз", яке тепер ніхто не вважає непристойним, означало спочатку секс, потім стиль танцю і, нарешті, музику. Коли говорять про джаз, мають на увазі стан внутрішньої збудженості на кшталт тої, що охоплює великі міста при наближенні до них лінії фронту. Це був час, коли нелегальні платівки з негритянськими пісеньками, сповненими евфемізмами заради уникнення відверто фалічної лексики, спонукали підозрювати такі символи всюди. Школярки випускних класів набивались на гальорці театрів, щоб пізнати, нарешті, наскільки романтично бути лесбіянкою. У Добу Джазу була буремна юність та п'яна молодість. Був період вечірок з ласками в самотності. На зміну йому прийшли інші часи: до таких речей, як секс або вбивство, підходили тепер більш обдумано, хоч вони й стали набагато звичнішими".
22 грудня 1876 року народився італійський поет Філіппо Томаззо Марінетті. 1909 року він виголосив "Перший маніфест футуризму". У цьому, на думку філософа Еріка Фромма, цілком некрофільському документі, зокрема, декларувалося: "Хай живуть ризик і енергія! Сміливість, відвага і бунт - ось що оспівуємо ми у своїх віршах. Стара література оспівувала кволість і млявість думки та бездіяння. А от ми оспівуємо нахабний натиск, гарячкові марення, стройовий крок, небезпечний стрибок, ляпас і мордобій. Хай живе війна - тільки вона може очистити світ. Хай живе озброєння, любов до Батьківщини, руйнівна сила анархізму, високі ідеали знищення всього і вся! Геть жінок! Ми вщент рознесемо всі музеї, бібліотеки. Геть мораль, боязких і підлих обивателів. Ми оспівуватимемо робочий шум, радісний гул та бунтарське ревіння натовпу".
23 грудня 1954 року Олександр Довженко занотовує у Щоденнику: "Художній твір є завжди до певної міри протестом на користь чи проти когось чи чогось. Не слід хитрити з читачем. Коли ви пишете, уявляйте собі, що ви завтра помрете і що ви пишете заповіт для любих своїх дітей. Не бійтеся захоплення. Бійтеся брехні і утрировки".
24 грудня 1491 року народився Ігнатій Лойола, фундатор ордену єзуїтів "Товариство Ісуса", автор гасла "Кому дозволена мета, тому дозволені й засоби", яким й досі послуговуються фанатики всіх мастей. Діяльність ордену єзуїтів грунтувалася на ще одній тоталітарній тезі Ігнатія Лойоли: "Коли церква вважає, що біле це чорне, мусимо вірити; єзуїт повинен дивитися на старшого як на самого Христа". У "Товаристві Ісуса" діяло неспростовне правило - "підкорятися старшому, як труп, який можна перегортати в усіх напрямках, як палиця, яка підкоряється будь-якому рухові, як куля з воску, яку можна видозмінювати і розтягувати як завгодно".
24 грудня 1906 року відбулася перша в світі оголошена радіопередача. Професор Обрі Фесенден (США) прокоментував виконане в ефірі "Largo" Г.-Ф. Генделя.
24 грудня 1906 року в приміщенні конотопських залізничних майстерень перед тисячною аудиторією показано перший номер "живої газети".
354 року римський папа Ліберій встановив святкування Різдва на 25 грудня. З Риму свято поширилося на схід і захід. За доби середньовіччя у цей день починалися постановки містерій. Пізніше в католицькій церкві під час святкування Різдва на олтарі стали виставляли дерев'яний ящик без передньої стінки, всередині якого з ляльок компонували групу, котра представляла головних героїв свята. З ляльковим видовищем євангелічного циклу пов'язаний і термін "маріонетка", який, як вважають деякі дослідники, походить від зменшувально-лагідного імені Діви Марії.
Випуск газети №:
№229, (1997)Рубрика
Культура