Злиденний бюджет фіскальної держави
У четвер Верховна Рада прийняла проект бюджету у першому читанні. Президент вважає це "доброю прикметою і хорошою подією". На прохання кореспондента "Дня" Тетяни КОРОБОВОЇ цю подію коментують:
Віктор Суслов, міністр економіки:
- Закон про бюджет буде прийнято в грудні остаточно. На мою думку в цьому зацікавлені всі. Депутати - тому що їм на вибори треба йти з бюджетом. Уряд - тому що за наявності закону про бюджет підвищується довіра до політики уряду, як всередині, так і на міжнародній арені, що в цій ситуації вкрай важливо. Це буде дуже велика подія в Україні - ніколи закон про бюджет не приймався вчасно. Але треба визнати - це злидений бюджет. Закон про нього прийняти слід з цілковитим розумінням того, що реалізація його не забезпечить ні соціальних програм, ні економічного розвитку, ні капвкладень. Тобто, це бюджет країни, яка знаходиться в глибокій кризі. І тому я не маю сумніву, що наступного року його буде переглянуто.
Альберт Жумикін, народний депутат:
- Основи для формування бюджету немає. Абсолютно незрозумілі джерела прибуткової частини. Бо хоч в газетах і пишеться про те, що промисловість почала зростати - це обман. Мені це дуже легко визначити за такими речами. Як колишній директор "Втормету" з 20-річним стажем, я завжди дізнаюся про стан промисловості з того, який брухт отримують ці підприємства. І там видно: якщо пішла стружка - значить, почалася металообробка, якщо пішло обрізання листової та кутової сталі - значить, почали варити конструкції, відбувається переобладнання промисловості. А сьогодні на "Вторметі" брухт амортизаційний, старий. І це дає мені підставу вважати - в промисловості ніякої реанімації. А витягування бюджетних коштів через податкові органи - це здирання шкури з тих, хто ще щось робить. І вони скоро також не працюватимуть. Або вони дуритимуть державу, або прикриють все, чим володіють. І цей бюджет - тільки черговий привід поговорити, позвинувачуюють один одного, а все одно вийде "пшик". Приймемо бюджет - обдуримо себе і один одного.
Віктор Мусіяка, заступник голови Верховної Ради:
- Враження від проекту бюджету, звичайно, гнітюче. Нічого, щоб могло надихати і просто громадянина, і тим більше законодавця, який відповідальний за те, щоб створити фінансову основу функціонування держави. Погляньте на цифри - мільярд з лишком на утримання апарату. З них понад 600 млн. - витрати на фіскальні фінансові органи, 175 млн. - лише на центральний апарат. Ну, про що ще говорити? Ця фіскальна держава. Виступає прем'єр і говорить - "де взяти?" А виробника фактично задушили.
Курс реформ визначає Президент. Реалізацію курсу здійснює Кабмін. Ми повинні зробити законодавче забезпечення цьому курсові. І ми ці роки гарячково, "позачергово" намагалися приймати весь цей запропонований урядом пакет документів, які в основному фіскального характеру й не стимулюють виробника. Але поки не буде стратегії реального курсу - буде постійне нервова шарпанина замість реформ.
Випуск газети №:
№221, (1997)Рубрика
День України