За НАТО — вже 30 процентів
Українці розуміють, що їм іде на користь. Та і ліві постарались, вважають експерти![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20081212/4227-22-1.jpg)
За результатами Всеукраїнського соціологічного дослідження Інституту трансформації суспільства, кількість тих, хто нині каже НАТО «так», становить в Україні 30%. Це майже вдвічі більше, ніж у квітні цього року (тоді — 16%). При цьому 49% опитаних вважають, що вступ України в Альянс може створити загрозу для Росії: більшість із цих людей проживає в східній Україні. Щоправда, й там вже нині за вступ до НАТО виступає 11% громадян. Важливо, що 83% українців хочуть самі вирішувати долю України щодо вступу в НАТО на Всеукраїнському референдумі. Як зробити, щоб цей вибір був свідомим, і що посприяло збільшенню в Україні прихильників НАТО, «Дню» розповів директор Інституту трансформації суспільства Олег СОСКІН.
— Олеже Ігоревичу, поясніть будь ласка, як могло трапитися, що за півроку значна частина українців різко змінила своє ставлення до НАТО?
— Слід зауважити, що ми третіми вийшли на такий показник — 30% прихильників вступу до НАТО. Трохи раніше соціологи давали навіть трохи більший показник — 31%. Причина в тому, що в Україні почалася масова інформаційно-просвітницька робота серед населення стосовно НАТО та вибору України. Я, до речі, так і прогнозував: казав, що всі виступи Партії регіонів, комуністів та інших лівих проти НАТО призведуть лише до одного — збільшення кількості прихильників Альянсу. Раніше більшість людей не цікавилися цим питанням. Це було питання політологів, громадських діячів, політиків, а коли антинатовські сили почали компанію проти НАТО — якраз після відомого «листа трьох», — вони «перекинули» цю проблему в широкі верстви населення і таким чином здійснили первинне запліднення української громади стосовно цікавості проблематики євроатлантичного вибору. Ми їм за це дуже вдячні. А коли люди почали цікавитися, то ми стали надавати їм відповідну інформацію. Українці — це дуже розумні люди й добре розуміються, що їм йде на користь, а що — на шкоду, бо завжди керуються власними інтересами. До того ж по всій Україні працює для поширення інформації про НАТО 70 громадських організації. Добавте те, що наш Інститут трансформації суспільства розробив модель і спільно з Міністерством закордонних справ, Міністерством освіти, Міністерством оборони та Національним центром із питань євроатлантичної інтеграції Горбуліна створили вже 10 регіональних центрів із питань євроатлантичної інтеграції. До кінця року відкриємо ще два — в Одесі та Львові. Плануємо, що до кінця березня 2009 року такі центри запрацюють по всій Україні. Це горизонтально-вертикальні центри із дуже складною моделлю роботи, де є бюро по вивченню громадської думки, клуби для молодіжних дебатів, майстер-класи методистів по євроатлантичній інтеграції тощо. Йде робота й на рівні державних органів: у школах та університетах стали вивчати про НАТО на факультативах, багато молоді стало писати роботи магістерські та бакалаврські з цього питання.
— Які особливості громадської думки з приводу членства в НАТО в регіонах України?
— На запитання: «Як ви проголосуєте, якщо буде референдум з приводу членства України в НАТО?», на сході «за» проголосувало 11% жителів, проти — 81%. 8,2% — не визначилися. У центрі за вступ — 31,5%, проти — 54%, і 14,5% — не визначилися. Південь дає нам за вступ майже 19%, проти — 73,4% і майже 8% — не визначилися. Натомість захід нам дав дуже велику цифру — 69% «за», 22% — «проти» і 8,7% — не визначилися. Важливо, що раніше кількість прихильників вступу України в НАТО у нас весь час стрибала то вверх, то вниз. Ми ніяк не могли зрозуміти що відбувається. Тепер знаємо: рейтинг уподобань людей щодо вступу чи не вступу в НАТО був зав’язаних на політичних уподобаннях. Ми дійшли висновку, що необхідно подолати такі залежності...
— Чи вплинули серпнева війна в Грузії на ставлення українців до НАТО?
— Вважаю, що дуже вплинула. Тому що нині аж 36% українців вважають, що Росія ставиться до нас недружелюбно, а що дружелюбно — 33%. Це дуже серйозний показник. Люди розуміють, що Україні слід турбуватися про національну безпеку.
— Як ви оцінюєте бажання людей бути у військових блоках НАТО та Росії?
— А на запитання: «Який варіант військово-політичного співробітництва з іншими країнами ви вважаєте найкращим для України?», 44% вважають, що краще, щоб ми були позаблоковою країною. Люди думають, що можна самому розвиватися. Але це так було і в Словаччині, і в Хорватії, і в Болгарії та Угорщині. Людей можна зрозуміти: це говорить що вони ще не усвідомили, що самому в цьому ризикованому світі вижити вже неможливо, з іншої сторони позаблоковий статус означає, що вони хочуть жити в незалежній державі. Більше важливо те, що люди вже усвідомлюють себе як українці — що Україна повинна бути повноцінним суб’єктом. До речі, військовий союз із Росією підтримують лише 16%. Це теж дуже серйозний показник. Виходить, що більшість українців — за військовий союз із НАТО, ніж із Росією.
— Наскільки зріс показник обізнаності людей щодо діяльності НАТО?
— Є люди, кому вистачає інформації, є, кому — ні. Других — набагато більше. Рівень інформованості про НАТО високим вважають 9%, середнім — 48%, а низьким — 35,5% — це дуже багато. Важко відповісти — майже 7%. Тож бачите, що є нашим головним питанням і завданням на найближчий час... До речі, за даними нашого дослідження, на питання: «Чи думаєте ви, що Україна має прагнути до вступу в Євросоюз?», 56% кажуть «так». Це — теж дуже серйозний показник. Вважаю, що в громадській думці відбуваються серйозні зміни.