Як позначиться на вашому бізнесі зміцнення гривні?
Нещодавня ревальвація, чи інакше — посилення гривні напряму зачепить далеко не всіх українських громадян, а тільки тих, у кого є заощадження. Але ймовірні й більш віддалені наслідки (не обов’язково негативні), викликані тим, що нинішні заходи Нацбанку можуть так чи інакше позначитися на роботі підприємств, на бізнесі, що забезпечує людей роботою і зарплатою. Про те, що може відбутися, «День» поцікавився у своїх експертів.
Олексій КРУТИБІЧ, голова спостережної ради ВАТ «Цукровий союз «Укррос»:
— З одного боку, ми матимемо позитив, якщо нами взято валютні кредити, тоді ціна на цукор не зміниться. З іншого боку, тут починають діяти багато факторів українського походження. Газ ніби й імпортний, але чи платитимемо за нього менше, поки що невідомо. До того ж, вартість міндобрив не знизилася, хоча більша частина з них — російського й білоруського походження. Тому зараз говорити, що будуть якісь особливі зміни, не можу. За великим рахунком — це не гривню укріпили, а долар опустили. Те, що коштувало у гривні, так і залишилося без змін, а у доларах продукцію нібито через гривню стало купувати дешевше. Насправді бізнесу потрібна стабілізація, а не укріплення.
Володимир СЛАБОВСЬКИЙ, президент Всеукраїнської асоціації пекарів:
— Для будь-якої компанії, що працює на внутрішньому ринку, не є експортером і не імпортує устаткування чи якісь інгредієнти, ревальвація гривні йде на користь. Тобто виторг у гривнях у доларовому еквіваленті зросте. Для нас це сприятливо... Погано ревальвація впливає на експортерів. У них рентабельність знизиться.
Юрій МАЙБОРОДА, директор ТОВ «Фава-технікс»:
— Будь-які зміни — зміцнення чи послаблення грошової одиниці — дуже негативно впливають на бізнес. Бізнес-проекти заплановані між рiзними країнам у фіксованих цінах та з фіксованими відсотками доходу. Якщо ми виграємо — наші партнери програють, і навпаки. Все це вносить такі зміни, що бізнес рано чи пізно закривається. Я можу провести приклад зі зміцненням чеської крони, який відбувся пару тижнів тому. В наших німецьких партнерів у Чехії два заводи, на яких працює багато людей, що отримують заробітну плату у кронах. Відбулося підвищення крони, а заробіток у готовій продукції становить 9—12%. До чого це призвело? Німецька сторона як замовник була змушена доплатити заробітну плату. Після такого зміцнення вона ледь не збанкрутувала. Уряд запустив маховик, який через три-чотири місяці призведе до того, що у країні буде дуже погано. Люди побачать це після збирання врожаю. У нас як такого зміцнення гривні немає, воно зроблене штучно. Бо якщо є зміцнення гривні, то мусять падати всі ціни на енергоносії, а вони у нас зростають.
Володимир ГРИЩЕНКО, заступник директора ІК «Трійка Діалог Україна»:
— Для нашого бізнесу важливо, щоб не було істотних розбіжностей між ринковим і офіційним курсом національної валюти. У цілому посилення гривні позитивно оцінили інвестори, тому що це дозволяє адекватно оцінювати їхні вкладення в українські компанії.
Юрій ЛАПТІЙ, президент Чернігівського заводу будівельних матеріалів:
— Ми всі звикли рахувати виробничі еквіваленти у доларах. Доларовий еквівалент в голові у всіх, а такий крок принесе зменшення доходу. По-перше, це пряме збільшення ціни на будівельні матеріали. По-друге, для вітчизняних експортерів воно означає повний крах, адже вони не будуть конкурентними на світових ринках. Через це експортери давитимуть на внутрішній ринок збільшенням ціни, щоб зменшити свої збитки. В підсумку у кінці цього ланцюга стоїть споживач, на якого все і перекладається. Це новий виток інфляції та доведення до банкротства багатьох підприємств і організацій.
Дмитро ГОНЧАРОВ, голова наглядової ради ЗАТ ФГ «Страхові традиції»:
— Наш бізнес дуже мало це торкнулося, тому що у нас 99% активів — це гривня. І, звичайно ж, якщо гривня дорожчає, то начебто наш актив по відношенню до міжнародних валют теж зростає. Тому, з одного боку, є таке почуття, що ми стали дорожче. З іншого боку, є якесь двоїсте відчуття, пов’язане з певним нерозумінням того, що відбулося на ринку. Якщо готівковий курс долара впав до 4,5 гривні, а наступного дня він уже був 4,8, то питається, кому це було вигідно і навіщо це треба було робити? А якщо говорити в цілому, то трохи заробила на цьому купка спекулянтів, що були в курсі справи, і програла вся країна....
Олександр БАКУМЕНКО, голова ради директорів Союзу птахівників України:
— Хвилює те, що сьогодні в банках значно підвищилися кредитні ставки і практично немає гривневої маси для того, щоб поповнювати оборотні кошти. Загалом ж така політика призводить до того, що бізнес страждає. У моєму розумінні ця ревальвація — передчасний крок, викликаний бажанням монетарними методами стримати інфляцію. А це тільки в перший період буде нормальним, надалі ж на економіці позначиться набагато гірше... Хотіли терміново понизити ціни, зробити дешевим імпорт, наситити ринок. А що буде з вітчизняним бізнесом, про це ніхто не думає! Адже однозначно постраждають експортери: різко знизиться рентабельність, тож технічне переозброєння залишиться на майбутнє... А для нас загроза такого кроку — масований імпорт низькоякісної продукції в Україну.
Випуск газети №:
№92, (2008)Рубрика
Економіка