Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Оскар» для юнкорів і «вітаміни» для журналістики

У Миколаєві завершився XII Національний конкурс шкільних газет. Розмах — значний. Плани — амбітні
22 травня, 00:00

Їх називають юнкорами, хоча у певному сенсі вони журналісти, щоправда, для свого шкільного середовища. Адже ці школярі створюють власні видання з власною позицією та баченням, які потрапляють до своїх потенційних, нехай і зовсім нечисленних, читачів. А головне — шкільні газети діють: інформують, викликають резонанс, провокують реакцію, ідеї, думки.

15 травня до Миколаєва з’їхалися з усіх куточків України на традиційний XII Національний конкурс шкільних газет. Треба сказати, що розмах дводенної події, як для конкурсу шкільної преси, був значним. Із кожним роком організатори (це передусім Коледж преси та телебачення) додають конкурсу обертів. Порівняно з 1997 роком, коли він відбувся вперше за участі всього лише кількох десятків шкільних газет Миколаївщини, сьогодні це конкурс, без перебільшення, національний. Цьогоріч участь у ньому взяли майже 2 200 шкільних стінних, друкованих та електронних видань з 24-х областей України та Автономної Республіки Крим. Для юнкорів це — подія року, своєрідний «Оскар». І організація урочистостей цю паралель підтвердила: були навіть лімузини і червоні доріжки!

Організатори підрахували, що за 12 років у конкурсі взяли участь близько 9 200 газет з 25-ти регіонів нашої країни та понад 978-ми загальноосвітніх закладів. Більш ніж 250 школярів отримали цінні подарунки, дипломи та нагороди за плоди своєї журналістської праці. А в нещодавно організованому музеї конкурсу розмістилось уже 7 100 друкованих шкільних газет, 2 080 стінних газет, а також 20 електронних видань.

Цього року на церемонії нагородження, яка вже традиційно відбувається в Миколаєві, було оголошено та нагороджено 31-го переможця в 13-ти номінаціях, зокрема, «Краща газета за змістом», «Кращий автор шкільного друку», «Краща електронна газета», «Кращий матеріал на тему євроінтеграції України», а також у декількох нових номінаціях. Канал ТВі в особі генерального директора Миколи Княжицького ініціював обрання найкращого телерепортажу, яким став сюжет «Всім-інформ» Вінницької школи-ліцею №7. Лідер гурту «Тартак» Сашко Положинський нагородив юнкорів за найкращий матеріал про розвиток українського хіп-хопу (газету «Долоньки» Гоголівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Полтавської області).

Але головною на конкурсі є нагорода за найкращу шкільну газету. Цікаво, що переможець — видання загальноосвітньої школи №44 Дніпродзержинська «Вітамін 44», здобуває першість вдруге поспіль. Основними авторами «Вітаміну», що виходить з 2000 року, є учні школи, хоча час від часу у видання дописують батьки школярів та вчителі. За словами Анастасії КОТЮК, головного редактора «Вітаміну», газета має специфіку: вона зосереджується на висвітленні питань оздоровлення школярів та молоді. Хоча загалом у газеті порушуються найрізноманітніші теми: від шкільного життя до цікавих порад. Головна запорука якості видання, переконана Анастасія, — у бажанні юнкорів писати, творити, що обов’язково приведе їх зрештою до професійної журналістики.

Президент конкурсу, директор Коледжу преси та телебачення Гліб ГОЛОВЧЕНКО, коментуючи дубль перемоги «Вітаміну», зазначив, що серед членів журі виникли тривалі суперечки, адже в історії конкурсу ще не було випадку, коли редакція юнкорівської газети вдруге поспіль отримує найвищу нагороду. Утім, нагорода все ж обрала свого володаря.

За словами Валерія ГОРОБЦЯ, секретаря Національної спілки журналістів України, те, що конкурс виявляє таку кількість молодих талановитих журналістів, дає надію на новий етап розвитку української журналістики.

— Я вже втретє приїжджаю на конкурс тому, що тут я бачу майбутнє української журналістики, — каже пан Валерій. — Коли їхав сюди вперше, думав: конкурс шкільних газет — ну що там можна побачити? А коли побачив тисячі газет, в яких я, редактор із 20-річним стажем, знайшов ідеї для своєї газети, то був вражений. Для мене величезне задоволення в тому, щоб спілкуватися з цими дітьми, бачити їхні чисті, відверті очі. Так, українська журналістика має майбутнє.

Оскільки йдеться про майбутнє вітчизняної журналістики, газета «День» не могла оминути цієї події.

— Кожному вияву розумної ініціативи треба дарувати шанс, підтримуючи такі ідеї, — вважає головний редактор «Дня» Лариса ІВШИНА. — Я не знаю, чи саме через шкільний друк приходять у професійну журналістику. Але якщо люди вчаться прислухатися до себе, висловлювати свої думки, обмінюватися ними — це в будь-якому випадку гарні навички комунікації на шкільному рівні. Переконана: вони не зашкодять. Навіть якщо з тих дітей, які пишуть у шкільні газети, не всі стануть журналістами, вони будуть повноцінними членами суспільства, які поважатимуть професію журналіста. І мені здається, що в інтересах усіх нас — сприяти розвитку такого середовища, де буде розуміння важливості журналістської праці.

Газеті «День» випало оголосити та нагородити переможця у номінації «Краща друкована шкільна газета». Спеціальні призи від редакції (піврічну підписку на газету «День» і англомовний дайджест The Day) отримали три школи. Перше місце посіло видання No Comments Новоград-Волинського колегіуму Житомирської області. Головний редактор найкращої друкованої шкільної газети України Дмитро ПОПОВ розповів «Дню», що газета була започаткована 2003 року:

— Спершу було дуже складно, але потім «втягнулися», для мене газетні клопоти стали приємністю. Із перших днів свого існування газета No Comments стала частиною мого життя.

За словами Дмитра Попова, головне завдання газети — розповідати про події шкільного життя. У створенні видання Дмитра підтримує вчитель, який допомагає школяру порадою.

Другим призом «День» нагородив Миколаївську загальноосвітню школу №1 імені Олега Ольжича і її газету «Шкільні литаври». Третє призове місце посіла газета «Ліцеїст» Ізюмського професійного ліцею (місто Ізюм Харківської області).

Важливо, що цього року урочистою процедурою оголошення і нагородження переможців Національний конкурс шкільної преси не обмежився. Він зробив якісний крок уперед, організувавши серію тренінгів і майстер-класів. Зокрема, газета «День» розкрила школярам таємниці технологічного процесу виробництва «справжньої» газети. Юних журналістів найбільше цікавило, як правильно організувати роботу редакції, як планувати випуск газети, як зробити роботу редакції максимально комфортною для всіх юнкорів, як грамотно «просувати» видання. Найбільше юнкорів вразило те, що «День» виходить п’ять разів на тиждень. До того ж, трьома мовами. Увагу привернули, звичайно, й книги «Бібліотеки газети «День» та їхні переклади. Діти щиро дивувалися з того, що щоденна газета бере на себе ще й видавничі клопоти. Крім іншого, інтерес викликала ще одна фірмова особливість «Дня» — масштабна фотовиставка, яка вже протягом десяти років відгукується у суспільстві резонансом. Тому сподіваємося, що наша фотовиставка, яка завітає до Миколаєва у жовтні цього року, вже знайшла свого глядача серед юнкорів. Ба більше — учасників майбутніх фотоконкурсів.

— Упевнена, що цей майстер-клас стане мені в пригоді, — каже одна з учасниць конкурсу Лада. — Найцікавіше було дізнатися про фотоконкурс, я навіть одразу подумала: а чи не відправити й мені деякі фотографії?

— Мабуть, це єдина газета, яка крім того, що виходить щоденно двома мовами — українською і російською, а раз на тиждень англійською, ще й випускає книги і щороку організовує фотоконкурс — дивується інша учасниця конкурсу Ірина.

Крім газети «День», цього року Національний конкурс шкільних газет підтримала «Телекритика», медіа-холдинг «Главред-медіа», телеканал ТВі, Інститут масової інформації, а також співорганізатори — Національна спілка журналістів України, Академія педагогічних наук України та Асоціація молодіжної преси України. Варто зауважити, що кількість небайдужих до розвитку шкільної преси та майбутнього української журналістики з кожним роком збільшується. Не залишили без уваги переможців конкурсу також політики та представники українського шоу-бізнесу — гурт ТНМК та Олег Скрипка.

За словами молодих журналістів — як переможців, так і лауреатів, вони приїхали до Миколаєва не тільки за перемогою, а й задля того, щоб поспілкуватися з колегами з інших областей України, зустрітися з професійними журналістами і таким чином набути досвіду та «вловити» нові ідеї для власних газет. Завдяки дводенному формату конкурсу кожен з юнкорів отримав те, що хотів. Цьому сприяли також майстер-класи Валерія Горобця, шеф-редактора проекту «Телекритика» Наталії Лигачової, головного редактора миколаївського журналу «Новый векъ» Ярослава Індикова та інших медійників-професіоналів.

Президент конкурсу Гліб Головченко щодо його майбутнього зазначає:

— Сьогодні ми бачимо, що в Україні існує велика кількість шкільних газет, тому ми хочемо дещо змінити форму проведення конкурсу, влаштовуючи обласні етапи, а потім уже — фінал у Миколаєві. Ми отримали також пропозицію переїхати до Києва, але, на нашу думку, в Миколаєві конкурс почуватиметься комфортніше й спокійніше, — зазначив Гліб Головченко.

З огляду на попередню історію конкурсу, амбітні цілі щодо організації його обласних осередків по всій Україні цілком можуть стати реальністю. Більше того, у кулуарах уже шепочуть про ймовірний міжнародний статус... Чому б ні?

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати