Більшовизм по-кабмінівськи
Прем'єр-міністр України Валерій Пустовойтенко, за інформацією агентства Інтерфакс-Україна, заявив на передодні вчорашнього засідання змішаної україно-російської комісії зі співробітництва, що уряд України не має наміру розглядати проблему погашення заборгованості перед російським "Газпромом" з поставок природного газу в Україну.
Між тим, основною проблемою, якою була змушена займатися вчора ця комісія, була саме українська заборгованість Росії. Прибулі до Києва разом з Віктором Черномирдіним газпромівські газові генерали Рем Вяхірєв та Олександр Пушкін називають цифру $300 млн. Стільки Україна заборгувала лише за четвертий квартал 1997 року і січень 1998-го. Всього ж, за російськими даними, заборгованість України за 1996-1997 рр. перебільшила $1 млрд.
Псевдопатріотичні спроби Валерія Пустовойтенка дезавуювати гарантії, видані на 1997 рік попереднім урядом Павла Лазаренка, можуть зіслужити Україні погану службу. Адже з початку року країна вже перебрала надто велику кількість російського газу, що направлявся на експорт до Європи (на 20 січня - 1,23 млрд. куб. м), а питання газових поставок досі не врегульовано. Російська сторона вимагає від українських газотрейдерів державних або ж банківських гарантій. І досі практично ніхто не виконав цих вимог.
Прихильністю РАТ "Газпром" нинішнього року користується лише компанія "Ітера-Україна", а також деякі інші не дуже великі трейдери, що отримують газ через міжнародну корпорацію "Ітера", засновником якої є той же "Газпром".
Сьогодні Україну врятовує від повної енергетичної катастрофи лише порівняно тепла погода. Так, 18 лютого нею спалено 295 млн. куб. м газу, тоді як з урахуванням усіх внутрішніх та зовнішніх поставок можна було використати лише 247,7 млн. куб. м. Вже наступного дня у зв'язку з похолоданням у південних районах витрати газу збільшилися ще на 10 млн. куб. м. Лімити перебільшують переважно населення й енергетики. Й однак, 40-60 млн. куб. м, які щоденно перебираються з газотранспортної системи, що йде в Європу, ляжуть на борги "Украгазпрому", оскільки більшість українських підприємств сьогодні не мають нормальних договірних відносин з постачальниками газу. На думку експертів, натомість обіцяного урядом на початку року газового ринку в цій сфері сьогодні проквітає корупція й очевидно скоро почнуться криваві розбирання.
Випуск газети №:
№82, (2007)Рубрика
Панорама «Дня»