Перейти до основного вмісту

Свій? Серед чужих?

В Україні розгортається прихована «прем’єріада»
28 листопада, 00:00
СЬОГОДНІ ПЕТРО ПОРОШЕНКО ЗАЛИШАЄТЬСЯ ЄДИНИМ ІЗ ОБРАНИХ ДО ПАРЛАМЕНТУ МІНІСТРІВ (КРІМ АЗАРОВА), ХТО ЩЕ НЕ ЗРОБИВ СВІЙ ВИБІР МІЖ РОБОТОЮ В УРЯДІ І КРІСЛОМ НАРОДНОГО ДЕПУТАТА / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Головний гравець у боротьбі за вершину виконавчої влади на цьому етапі —Президент Віктор Янукович, завдання якого правильно змішати карти, а потім вибрати найбільш підходящу. Чи буде зображено на ній Миколу Азарова?

До прем’єрських перегонів поступово включаються інші кандидати, серед них — глава Мінекономрозвитку і торгівлі Петро Порошенко. Він досі не подав Президентові заяви про відставку в зв’язку з обранням його народним депутатом (крайній термін 3 грудня) і, на відміну від деяких інших міністрів, обраних до Ради, продовжує активно працювати на урядовому фронті. Їде до Москви підписувати якісь важливі документи, що знімають наявні обмеження в торгівлі, від імені уряду зустрічається з лідерами найбільших профспілок. Це може свідчити про те, що пропозиція залишитися міністром його не задовольнить. Порошенко вже не раз посідав провідні пости в державі, і кожного разу ставив себе в центр суспільної уваги. Пам’ятаєте, одного дня у нього навіть запитали, чому так відбувається? І він без зайвої скромності відповів: пора вже замислитися над тим, щоб не місце прикрашало людину, а навпаки.

І ще один невеликий, але важливий штрих, який дозволяє припустити, що Порошенко долучився до прем’єріади. У ЗМІ пройшло повідомлення, що на правлінні корпорації Рошен її акціонер зумів переконати колег по бізнесу, що на кондитерських виробах групи мають бути написи виключно українською, а не російською мовою. (Можна припустити, що топ-менеджери корпорації прийняли своє неправильне рішення на підставі порівняння обсягів ринків двох країн і з погляду маркетингу мали рацію). Але майбутньому прем’єрові, навіть якщо його висуне на цю посаду Президент, в парламенті потрібна не лише і не стільки підтримка регіоналів, але і розуміння з боку націонал-демократів.

Але повернімося до його зустрічі з профспілковими функціонерами країни. На ній він говорив про роботу над державним бюджетом на 2013 рік і про соціальні стандарти, які мають бути в нього закладені. Більше того, він переконував профспілкових працівників, що в парламенті уряду вдасться знайти розуміння, щоб гарантувати подальше зростання цих стандартів і висловлював надію, що уряду і профспілкам удасться налагодити соціальне партнерство. Він упевнений, що діалог з профспілками навіть в умовах кризи може проходити постійно і успішно, оскільки і уряд і профспілки мають чути один одного і знаходити компромісні рішення.

Порошенко уточнив, що «уряд завжди стояв на позиції, що стрибки цін, однобічні дії учасників економічного процесу ні в якому разі не повинні порушувати стабільну роботу підприємств» і цим перешкоджати зростанню рівня соціального захисту трудових колективів. «Країна сьогодні в змозі продемонструвати відповідні стандарти», — сказав Порошенко, немов вже з крісла прем’єра і зробив тонкий натяк також на успіхи в соціальній політиці, що демонструють деякі приватні підприємства. Соціальну відповідальність, на думку Порошенка, «необхідно поширювати на всю українську економіку». Говорив він і про деякі досягнення нинішнього уряду, зокрема про просування до підписання угоди про Асоціацію і зону вільної торгівлі з ЄС. Але чомусь не говорив про проблеми з бюджетом і з економікою в цілому.

Проте представники профспілок про це і без нього, безумовно, знали. До початку зустрічі «День» запитав у глави Профспілки працівників вугільної промисловості Валерія Мамченка, чого чекають представники найманих працівників від цієї зустрічі. «Сьогодні дуже багато проблем у вугільній промисловості, — сказав він. — Головне для нас — питання реалізації вугілля. Воно лежить на складах. А це відбивається на зарплатах шахтарів. Є труднощі з державним фінансуванням. Бракує підтримки держави на собівартість видобутку вугілля. Вона покриває далеко не всі витрати. І в результаті, на державних шахтах немає фінансового балансу. Недостатньо коштів виділяється для введення нових потужностей. Я нещодавно повернувся з Новоград-Волинська. Це єдина шахта, що будується в Україні. Там не вистачає лімітів на зарплату. А ще нам би хотілося, щоб уряд зрозумів: громадянське суспільство можна побудувати лише в тому разі, якщо в країні є незалежні від влади і власників підприємств профспілки».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати