Перейти до основного вмісту

«Український день» у Брюсселі,

або Як міністр оборони «будив» співпрацю з НАТО
25 лютого, 18:05
22 ЛЮТОГО 2013 РОКУ. БРЮССЕЛЬ, БЕЛЬГІЯ. УКРАЇНСЬКИЙ МІНІСТР ОБОРОНИ ПАВЛО ЛЕБЕДЄВ (ЛІВОРУЧ) ІЗ ГЕНСЕКОМ НАТО АНДЕРСОМ ФОГОМ РАСМУССЕНОМ ПІД ЧАС ЗАСІДАННЯ КОМІСІЇ УКРАЇНА—НАТО У ШТАБ-КВАРТИРІ АЛЬЯНСУ / ФОТО З САЙТА NATO.INT

Попри позаблоковий статус, який Україна проголосила 2010-го, офіційний Київ тісніше співпрацюватиме з НАТО. Про це стало відомо за результатами саміту Альянсу на рівні міністрів оборони, що відбувся наприкінці минулого тижня в Брюсселі. Українську делегацію з Міністерства оборони очолив його новопризначений глава Павло Лебедєв.

За словами джерела «Дня» в НАТО, візит українського міністра має «розбудити співпрацю» між Брюсселем та Києвом. Однак нічого нового від Лебедєва натівці не очікують — лише деталізації щодо того як проходитиме військова реформа в Україні.

Саміти НАТО відбуваються по декілька разів на рік на різних рівнях: на рівні глав держав або урядів, міністрів закордонних справ і оборони. Цього разу міністри з 28 країн-членів Альянсу зібралися для обговорення ситуації з Афганістаном, оскільки НАТО планує вивести звідти війська до кінця 2014 року, та майбутніх операцій. Слід нагадати, що у Міжнародних силах сприяння безпеці (ISAF), які налічують 100 тис. 330 чоловік, бере участь і 26 українців. Після завершення місії ISAF в Афганістані там працюватимуть інструктори НАТО, які готуватимуть афганські сили безпеки. До слова, натівці дали чітко зрозуміти, що розраховують і на українську допомогу...

Під час саміту генеральний секретар Альянсу Андерс Фог Расмуссен декілька разів наголошував, що Україна — «важливий партнер», який робить цінний внесок у «наші операції в Афганістані та Косово». «Цього року я очікую, що Україна стане першою країною-партнером НАТО, яка надасть корабель для нашої антипіратської операції на узбережжі Африки», — розповів Расмуссен. Проте він не втомлювався повторювати і про цінності, на яких ѓрунтується співпраця між Києвом та Брюсселем. «Наше партнерство базується на цінностях, включаючи принципи демократії, верховенства права та громадських прав. Союзники НАТО чітко висловили своє занепокоєння застосуванням вибіркового правосуддя та наявністю політично мотивованого переслідування в Україні. Ці питання дуже непокоять НАТО і є важливими в нашому партнерстві з Україною. І ми слідкуємо за тим, як Україна вирішує ці питання, оскільки ми хочемо міцної співпраці з сильною Україною», — наголосив Расмуссен.

Занепокоєння натівців останніми українськими подіями підтвердив «Дню» і представник Альянсу (Див. «День», №32 від 21 лютого 2012). На правах анонімності він сказав, що на політичний рівень співпраці між Києвом та Брюсселем впливає дотримання Україною демократичних принципів.

ПРО МІСІЮ «САГАЙДАЧНОГО» ТА ВРАЖЕННЯ ВІД ЛЕБЕДЄВА

Другий день саміту багато хто називав «українським», оскільки в цей день мало відбутися засідання Комісії Україна — НАТО. На рівні міністрів оборони схожа зустріч проходила у червні 2010 року, коли українську «оборонку» очолював Михайло Єжель. Тож візит Павла Лебедєва до штаб-квартири Альянсу можна розцінити як продовження минулих напрацювань, «налагодження зв’язку». Міністр оборони не тільки засідав у КУН, але й провів двохсторонню зустріч із генсеком, взяв участь в обговоренні ситуації навколо Афганістану та зустрівся зі своїми колегами з інших країн.

Лебедєв підписав з Расмуссеном документи про участь українського фрегату «Гетьман Сагайдачний» в антипіратській операції НАТО «Океанський щит» (Ocean Shield) у вересні цього року. Таким чином, Україна стала першою країною-партнером Альянсу, яка візьме участь у «щиті» та першою державою з-поміж країн-членів, яка представлена в усіх натівських операціях. Одразу після цього «Сагайдачний» візьме участь в іншій антипіратській акції — «Аталанта», під проводом Євросоюзу. До України флагман ВМС повернеться лише наприкінці 2013-го. За словами міністра оборони, обидві місії коштуватимуть вітчизняному бюджету 90 млн грн.

На брифінгу перед українськими журналістами перший заступник начальника Генерального штабу Збройних сил України, віце-адмірал Ігор Кабаненко розповів, що українські вояки чергуватимуть і в силах швидкого реагування НАТО. Зокрема, туди потрапить рота морської піхоти, яка в жовтні 2013-го візьме участь у сертифікаційних навчаннях «Твердий джаз» (Steadfast Jazz) в Польщі та заступить на чергування у 2014-му.

А от «Дню», на жаль, так і не вдалося дізнатися у Павла Лебедєва, як він розуміє всю важливість колективної безпеки, яку надає НАТО країнам, що приєднуються до цього елітного клубу. Зокрема, я поцікавився: чи розуміє Лебедєв, що позаблоковість сьогодні дорого обходиться будь-якій державі? Відповідь, якщо чесно, вразила не лише автора, але й колег-журналістів. Слід зауважити, відповідав новий міністр виключно російською, розмахував руками, і навіть намагався жартувати. Подаємо читачам «Дня» пряму мову:

«У мене перше запитання: а хто дав оцінку, що це дорого чи дешево?» — почав міністр. — Хто? Прізвище, ім’я по-батькові! Давайте не спекулювати навколо цих питань: дорого це чи дешево. Коли починаються спекуляції чи обговорення навколо там контрактної армії, так само як і навколо будь-якої реформи, починається спекуляція. Україна, у якої, з одного боку, блок НАТО, з іншого — Росія як ядерна держава... Це перше. Друге, чи збирається Україна на когось нападати? Ні. Третє: в України є економічні інтереси, економічні конфлікти та суперечки. Але ніхто з експертів не скаже, що завтра чи післязавтра розпочнеться війна. Це відповідь на те, щоб припинити спекуляції навколо фінансових оцінок. Адже правди тут немає. Це просто популізм чистої води! Виходячи з першого, що, з однієї сторони — НАТО, а з другої — Росія й інші фактори, головне, щоб збройні сили України були боєготовними та боєздатними. Це — головне...»

На запитання іншого журналіста щодо того, як міністр оборони оцінює діяльність НАТО, він відповів: «Якщо орган як НАТО існує до нинішнього дня з 1946 року (тут пан Лебедєв помилився — Альянс було засновано 1949-го. — Ред.) і він досі не розвалився, то мабуть, він щось робить правильно», — почав український міністр. Це відверто кажу як громадянин, особиста думка. Відповідно, є інші критерії по НАТО, коли вона бере участь у миротворчих операціях і завдяки цьому рятує людей — там, де військові, громадянські конфлікти. У мене інша оцінка щодо Лівії, де провокація була, але я не буду про це...»

Перед засіданням Комісії Україна — НАТО Андерс Фог Расмуссен сказав: «Україна сформулювала амбітну та всебічну програму реформування та модернізації своїх збройних сил...» Натівцям, як і самим українцям, залишилося лише дочекатися, коли Міноборони та новий уряд втілять свої амбіції в життя. Але зараз можна сказати лише одне: візит Лебедєва до штаб-квартири Альянсу таки «розбудив» співпрацю між Києвом і Брюсселем...

Автор висловлює подяку Центрові інформації та документації НАТО в Україні за організацію цієї поїздки.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати