Чи настане знову епоха всемогутнього долара?
![](/sites/default/files/main/articles/26032013/9dollar.jpg)
Фінансова криза на Кіпрі, парламент якого відкинув план порятунку, що передбачав введення податку на депозити, спонукала інвесторів переводити свої гроші з єврозони до Сполучених Штатів. У результаті курс долара виріс. І це вже не перша подія, що сприяла підвищенню курсу американської валюти, яка продовжує зміцнюватися ось уже понад рік.
Якщо ми візьмемо часовий інтервал, починаючи з останніх місяців 2011 року до сьогодні, то побачимо, що за цей період долар виріс на 7%, не дивлячись на патову ситуацію у Вашингтоні та перебої в економіці. Для американської валюти подібний поворот подій слід визнати дуже різким, оскільки до цього часу й упродовж десятиліть вона лише неухильно дешевшала. Якщо ж американська валюта дорожчатиме й надалі — а для цього є всі підстави — то в цьому випадку знову настане епоха важкого долара.
Більшість американців навіть не уявляють собі, наскільки суттєво подешевшав долар за останні тридцять років: з 1985 року він втратив майже половину своєї вартості у співвідношенні до інших світових валют — лише за останніх 11 років долар подешевшав на 33%. Справді, вартість американської валюти на сьогодні нижча, ніж 2009 року після закінчення рецесії. Дане пониження сталося, зокрема, через політику європейських країн і Японії, в результаті якої євро й ієна виявилися переоціненими.
Як відомо, слабка валюта може укріпити економіку країни лише в короткостроковій перспективі: в цьому випадку зарубіжні покупці мають можливість купувати більш дешеві товари, внаслідок чого експорт збільшується. Але в довгостроковій перспективі сильна економіка має, як правило, настільки ж сильну валюту, яка піднімається в ціні, оскільки вхідний потік грошових коштів з-за кордону перевищує вихідний. Проте припливу грошових коштів сприяє не лише експорт, але і поява можливостей для інвестування в США, а також використання цієї країни як тихої гавані для зберігання грошових коштів іноземних інвесторів. Таким чином, сильний долар сигналізує про поліпшення економіки США та привабливість американського фондового ринку. На думку економістів, є три причини, унаслідок яких зростання курсу долара спостерігатиметься і надалі. Перерахуємо їх.
Стан економіки у решти країн світу ще гірший. Економічна ситуація в США, можливо, і застійна, проте після того, як у середині 2009 року закінчився спад, експерти вже протягом чотирнадцяти кварталів поспіль спостерігають її зростання. З іншого боку, економіка країн єврозони торік скоротилася; фахівці вважають, що дана тенденція продовжиться і нинішнього року. Крім того, до списку проблемних країн єврозони потрапили ще дві: Італія, в якій політична ситуація після виборів поки що не прояснилася, і Кіпр, парламент якого вчора відмовився вводити податок на банківські депозити в розмірі до 10%, передбачений у рамках плану одержання допомоги. У Великій Британії ось-ось може відбутися спад — уже третій, рахуючи з 2008 року, а Китай ужив заходів економії, оскільки боїться виникнення фінансової кризи. Порівнюючи зі станом у цих країнах, економіка США, згідно з прогнозами, більш стабільна.
Решта світових валют, як і раніше, переоцінені. Один із способів оцінити вартість валюти країни полягає в тому, щоб визначити, який набір товарів і послуг можна на цю валюту придбати в даній країні (це називається «Паритетом купівельної спроможності», ПКС). Згідно з ПКС, євро, ієна та британський фунт, як і раніше, переоцінені в діапазоні від 2% до 10%, а інші валюти — такі як австралійський долар, канадський долар і швейцарський франк — переоцінені ще більше. Єдиний виняток із цього правила — Китай, який уже протягом тривалого часу прагне стримувати зростання своєї валюти заради стимулювання експорту. Цілком імовірно, що деякі з переоцінених валют найближчими місяцями падатимуть, що відіб’ється на збільшенні відносної вартості долара США. Якщо це станеться, то США в цьому випадку не лише стануть тихою гаванню, яка здатна залучити інвесторів, бажаючих уникнути економічних потрясінь, але і привабливою країною для тих, хто хоче інвестувати, прагнучи уникнути зниження курсу своєї валюти.
Долар США може стати такою собі нафтовалютою. Росія, а також більшість держав Близького Сходу, вже давно підтримують свою економіку завдяки експорту енергоносіїв. Нинішній енергетичний бум у США може виявитися чинником, здатним вплинути на підвищення курсу долара з двох наступних причин. По-перше, вперше з початку 1980-х років скоротився імпорт нафти. Так, за даними Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS), протягом останніх семи років обсяг нафти, що поставляється до США, впав на 40%; на думку експертів, протягом подальших двох десятиліть Сполучені Штати повністю будуть здатні самі забезпечувати себе нафтою. В результаті торговельний баланс нашої країни вирівняється. По-друге, у міру уповільнення загальних енерговитрат, більшість галузей економіки не відчуватимуть на собі сильного інфляційного тиску, а темпи зростання дещо збільшаться. В результаті зростуть прибутки, і відновлення нашої економіки продовжиться.
Тиха зміна доларового тренду якраз і дозволяє зрозуміти причини, внаслідок яких збільшувався ВВП і зростав фондовий ринок, не дивлячись на підвищення податків і скорочення витрат, з якими зіткнулося багато американців. Звичайно, немає жодних гарантій, що ця тенденція продовжуватиметься і надалі, проте в даний час, усі торговельні партнери США, судячи з усього, проводять політику, направлену на ослаблення своїх валют. Так, новий глава центрального банку Японії, по суті, відкрито закликав до девальвації ієни заради стимулювання японської економіки.
Кількісне пом’якшення в США (і пов’язане з цим збільшення грошової маси) все ще здатне в довгостроковій перспективі стримувати долар. Цьому можуть сприяти і необдумані витрати. Оптимальний план дій для Америки зараз полягає в тому, щоб зосередитися на зниженні пільгових виплат замість того, щоб продовжувати зменшувати короткостроковий дефіцит, підвищувати податки і знижувати витрати понад запланований рівень. Крім того, нашій країні необхідно підтримувати енергетичний бум на внутрішньому ринку, який не лише зміцнить безпеку США, але й дасть ще один невеликий імпульс нашій економіці та долару, визначивши наш розвиток протягом подальших десятиліть.
Time, США, 22 березня 2013, переклад ІноСМІ.Ru
Випуск газети №:
№54, (2013)Рубрика
Світові дискусії