Перейти до основного вмісту

Кривбас стає сейсмонебезпечним регіоном

Науковці поки утримуються називати точну причину землетрусу. Влада Кривого Рогу нагадує про необхідність створення системи прогнозування
26 червня, 09:32

У вихідні в Кривому Розі стався черговий землетрус силою 4,5 бала за шкалою Ріхтера. Найбільше його відчули жителі північної та центральної частин міста. Як повідомляють у обласному управлінні МНС, від жителів Кривого Рогу та його околиць надійшло близько трьохсот звернень до аварійних служб — городяни були занепокоєні потужним поштовхом і намагалися з’ясувати, чи є небезпека для їхнього життя.

Землетрус у Кривому Розі зафіксували українські й іноземні сейсмостанції. Зокрема, підземні поштовхи були підтверджені відділом сейсмології Інституту геофізики НАН України та Національним космічним агентством України. Як пізніше з’ясувалося, жертв і руйнувань не виявилося, проте в місті створили оперативний штаб.

Варто зауважити, що для занепокоєння місцевих жителів були всі підстави. За останні роки Кривий Ріг і його околиці трясло вже неодноразово. Крім того, траплялися й масштабні провали грунту з пошкодженням комунікацій, будівель і майна. Точну причину землетрусу в Кривбасі вчені називати поки утримуються, але зазначають, що їхні прилади фіксують приблизно три-чотири подібні коливання на рік. У більшості випадків усі вони мають техногенну причину, тобто пов’язані з розробкою корисних копалин. Видобуток залізної руди в Кривбасі триває понад століття, тому деякі райони міста стоять на підземних пустотах. Які саме процеси відбуваються в криворізьких надрах, досі ніхто не знає. Адже програма їхнього моніторингу лише розробляється. «Землю може дощем підмочити, йдуть якісь процеси, й частини грунту рухаються, падають. Де це станеться, коли й до яких наслідків призведе — все це сьогодні важко передбачити», — зазначають в управлінні з питань надзвичайних ситуацій Криворізької міськради. Незважаючи на те, що більшість фахівців схиляються до техногенної причини нічного землетрусу, повністю виключити природні чинники також не можна. Адже саме через Кривий Ріг проходить розлом континентальної гранітної плити, й навіть найменше її зрушення може викликати коливання земної поверхні.

За попередніми оцінками фахівців, епіцентр землетрусу містився на території поблизу села Лозоватка Криворізького району. Сейсмологи говорять, що станції стеження зафіксували рух земної кори в радіусі 500 кілометрів. Для грунтовніших висновків про причини й картину землетрусу до Кривого Рогу мають приїхати кримські сейсмологи. Варто зазначити, що вони займаються ситуацією в Кривбасі вже не вперше. Таке було після землетрусу 25 грудня 2007 року й у січні 2011-го. Сейсмологи вважають, що підземні поштовхи можуть знову повторитися. Влада Кривого Рогу давно говорить про необхідність створення системи прогнозування в рамках державної програми моніторингу підземних масивів, пустот, місць складування відходів шахт і гірничо-збагачувальних підприємств Кривбасу. Проект цієї програми був розроблений одразу після подій 2011 року. Занепокоєння жителів регіону підсилює те, що на території Дніпропетровської області розміщено більш як дві тисячі промислових підприємств, частина яких у разі руйнування можуть являти реальну загрозу для життя й здоров’я людей.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати