Єднання волонтерів СВІТУ заради консолідації зусиль для допомоги Україні

Сучасний український волонтерський рух став справжнім відкриттям не лише для самих українців, але й для світу загалом. Для самих громадян України волонтерство стало тим феноменом, який об`єднав фронт і тил під час цієї жорстокої боротьби з російським агресором, певним чином «зшив» український соціум, навів міцні мости взаємодії між бійцями і «мирняком». Зрештою, це єднання фронту і тилу дозволяє російсько-українську війну назвати народною національно-визвольною. Сьогодні кожен другий громадянин України є благодійником, а за українським законодавством волонтерство є однією з форм благодійництва. Чималий волонтерський рух на користь України «розбуджено» і в зарубіжних країнах. За офіційними даними вже у 2022 році волонтери закривали 35% потреб ЗСУ, і лише 65% держава. Саме тоді українське суспільство високо оцінило зусилля цих людей та висловило свою любов і пошану до них височезними показниками рейтингу довіри до волонтерів.

Сьогодні, за даними опитування Центру Разумкова «Оцінка ситуації в країні, довіра до соціальних інститутів, політиків, посадовців та громадських діячів, ставлення до виборів під час війни, віра в перемогу (лютий–березень 2025р.)» серед державних та суспільних інститутів країни найчастіше довіра висловлюється до Збройних Сил України. 93,5% опитаних вірять у ЗСУ. Державній службі з надзвичайних ситуацій довіряють 85,5% респондентів. Добровольчим загонам 85,5%. Волонтерським організаціям довіряють 80% громадян України. Схожі дані були оприлюднені на початку 2025 року і Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС). Такий високий показник довіри до волонтерів (80%) свідчить про позитивне і шанобливе ставлення до волонтерів, волонтерства і волонтерського руху загалом з боку громадян воюючої України.

Для координації зусиль волонтерів України та зарубіжжя, визначення пріоритетних для сьогодення напрямків діяльності і більш тісної взаємодії та налагодження контактів 7-8 квітня 2025 року в Брюсселі в будівлі Європейського соціально-економічного комітету Європарламенту зустрілись представники різних волонтерських організацій, об’єднані прагненням допомогти та підтримати український народ у час тяжкого випробування його життєздатності та стійкості у період неспровокованої рашистської агресії. Організаторами І Міжнародного волонтерського саміту «Єдність» стали: громадська організація «Міжнародний інститут жіночої народної дипломатії в Україні» в Бельгії; міжфракційне депутатське об’єднання «Підтримка волонтерського руху» у ВРУ; громадська організація «ВЗВ «Україна-EU», Європейський соціально-економічний комітет (EESC) та Європейський Парламент. Як зазначила одна зі співорганізаторок саміту пані Людмила Онофрієсе, «понад 90 спікерів з України, Куби, Німеччини, Італії, Франції, США (Техасу та Вашингтону), Румунії, Молдови, Греції поділились своїми історіями, презентаціями, доповідями. Мета зустрічі – обмінятися досвідом між волонтерами з України, Європи та інших країн світу, створити спільні проєкти, спрямовані на підтримку соціальних, екологічних та гуманітарних ініціатив, залучити кошти від європейської комісії. Усі учасники розуміють важливість міжкультурного діалогу для досягнення взаєморозуміння та співпраці».

Із вітальним словом до учасників цього представницького форуму звернувся Президент Європейського соціально-економічного комітету Європарламенту (EESC) Олівер Рьопке. Він наголосив, що бельгійці будуть підтримувати Україну у її боротьбі проти російського агресора стільки, скільки буде потрібно. Надзвичайно цінним для Брюсселю є конструктивна взаємодія з українським громадянським суспільством, найважливішим показником розвиненості якого є волонтерський рух в Україні. Пан Рьопке зазначив, що він є представником інституції, яка першою в Європі почала активну співпрацю та підтримку громадянського суспільства в Україні. На його переконання, сучасна Європа не може собі дозволити втому від війни в Україні, потрібно вже відкинути всі вагання і непевність та почати активно діяти. Заяви Олівера Рьопке зустріли активну підтримку учасників саміту. Залишається лише втілити їх у життя! Українці вже щиро вдячні Бельгії за ту підтримку і допомогу, яку Брюссель надав нашим зовнішньо переміщеним особам. Але і наші співгромадяни в основній своїй масі не стали баластом для Бельгійського королівства. Особливо це справедливо для тих переселенців з України, які активно волонтерять там.

Вітаючи відкриття І Міжнародного волонтерського саміту «Єдність», Посол України при Європейському Союзі Всеволод Ченцов повідомив, що Європарламент виділив 148 млн євро на 2025 рік для підтримки громадян України, які перебувають за кордоном, рятуючись від російської агресії. Ця допомога також надається воїнам ЗСУ, які проходять тут лікування та реабілітацію після поранення. Пан Посол наголосив на силі громадянського суспільства України, яке демонструє стійкість в умовах війни завдяки, насамперед, світовому волонтерському рухові, орієнтованому на цільову допомогу Україні.

Із вітальними словами до учасників саміту звернулись і ряд відомих громадських та політичних діячів України та інших країн світу. Усі вони наголошували на значенні волонтерів і волонтерського руху для воюючої країни, підвищенні завдяки громадянській відповідальній ініціативі здатності українського соціуму до виживання у надскладних умовах жорстокої російської агресії, стійкості та перспективах виборюваного разом на двох фронтах воїнами ЗСУ та волонтерами майбутнього для незалежної України.

Робота Першого Міжнародного волонтерського саміту «Єдність» продовжувалась протягом двох днів 7 та 8 квітня і була насиченою та ефективною. На низці панелей представниці(-ки) благодійних фондів та волонтерських ГО ділились своїм досвідом та власним баченням реальних проблем та напрямків діяльності, розповідали про зроблену роботу та перспективи. Була оприлюднена маса важливої та корисної інформації, налагоджені зв’язки та отримані нові контакти.

У рамках Першого міжнародного волонтерського саміту «Єдність» в приміщенні партнерів саміту – українського комʼюніті центру у Брюселі «Ukrainian Voice» – відбулася презентація книги Лесі Башняк (Червінської) «Ой, у лузі червона калина», присвячена творчості Українських січових стрільців та їхній ролі у розвитку української культури. Це книга про те, як історія, культура та боротьба за свободу об’єднують українців заради перемоги. У своїй промові під час презентації книги Рена Марутян, професорка кафедри глобальної та національної безпеки Київського національного університету імені Тараса Шевченка (КНУТШ), зазначила, що сенси, які продукували Українські Січові Стрільці під час визвольних змагань 1917-1921 років (нескореність та віра у свою українську державу), продовжують бути актуальними і в сучасну добу. Адже й у ХХІ столітті українці знову захищають національні цінності від рашистського ворога. Згідно з рішенням Комітету культури ПАРЄ метою сучасної росії є стирання української національної ідентичності та політика геноциду, спрямована на знищення української нації та держави. Доповідачка наголосила, що саме тому є важливою розмова про історію боротьби за свободу, історична рефлексія з приводу творчості наших героїв попередніх поколінь. Це об’єднує покоління українців.

Перший день саміту завершився переглядом фільму про волонтерку Тетяну Потоцьку-Євчук, яка взяла на себе, мабуть, найважчу місію у цій війні – розвозити рідним тіла загиблих українських воїнів. Фільм страшний і глибоко трагічний, проте і це маємо знати та розповідати людям іншого світу, щоб пробуджувати в них співчуття і співпереживання. Зрештою, щоб нам усім не втратити в людині людяності!
Другий день волонтерського саміту власне був присвячений низці тренінгів, на яких волонтери-практики знайомились із найновішими дослідженнями у сфері айті-технологій та соціогуманітаристики. Ця робота відбувалась у стінах Ukrainian Voices Брюссель. Запропоновані аналітиками та професіоналами-науковцями знання стануть у нагоді волонтерам при орієнтації у швидкоплинних викликах життя, при переорієнтації напрямків діяльності у відповідності до сьогоденних потреб українського соціуму. Живий відгук аудиторії викликав виступ Катерини Сивак (Коцюбівської) щодо можливостей і алгоритмів штучного інтелекту. Окремою темою стали компетенції ШІ, ризики і факти його використання ворогом.

Соціогуманітарний блок представляли на саміті науковиці Науково-дослідного інституту українознавства Київського національного університету імені Тараса Шевченка, докторка соціологічних наук, волонтерка від ГО «Демократичні ініціативи молоді» Катерина Настояща та кандидатка філософських наук Ірина Грабовська. Їхні доповіді були присвячені аналізу реального стану громадянського суспільства в сучасній Україні, волонтерському рухові та боротьбі із російською пропагандою, яка зараз набирає обертів по всій Європі. Докторка наук з державного управління Рена Марутян познайомила аудиторію зі специфікою міфодизайну, висвітлила алгоритми дії пропаганди, проаналізувала механізми людської свідомості, завдяки яким ми віримо брехні. Були названі реальні інструменти по формуванню у особистості аналітичного, критичного мислення. Приємно відзначити, що виступи науковців викликали реальне зацікавлення та схвалення волонтерської аудиторії. Ці люди справді надзвичайно відкриті до усього нового і здатні до навчання новому!
Авторка цього допису, спілкуючись із волонтерами з усіх куточків України та з інших країн світу, дійшла висновку, що ці люди настільки цікаві, емпатійні, небайдужі, працьовиті, що історія фактично кожного з них заслуговує на окрему розповідь та висвітлення в українських ЗМІ. Це і Ольга Швайка, і Анна Манасарян, і Лариса Цепух, і Гері Мауріціо, і Юрій Кузнєцов, і Роман Грібков, і Алла Мирна, і багато, багато інших прекрасних особистостей, які допомагають Україні боротися і перемагати жорстокого ворога. Зрештою, країна має знати своїх героїв в обличчя!
Метою роботи Першого Міжнародного волонтерського саміту «Єдність» було завдання «створити майданчик для обміну досвідом та ідеями, об’єднати представників різних країн, культур та громадських організацій для спільної роботи над розвитком європейської єдності, підтримки демократичних цінностей та зміцнення міжнародної солідарності задля підтримки України». За результатами діяльності цього форуму можна з повним правом стверджувати, що ціль була досягнута. Започатковано корисний та ефективний міжнародний захід для координації зусиль волонтерів України та зарубіжних країн. Вочевидь, вдалий досвід має бути застосований і у майбутньому!
Ірина Грабовська
Author
Ірина ГрабовськаРубрика
День України