Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Прощавай, доларе?

Експерт прогнозує, що новий збір з купівлі-продажу готівкової валюти воскресить міняйлів
23 липня, 11:21

У Верховній Раді готується законопроект про оподаткування десятивідсотковим збором до Пенсійного фонду готівкових валютообмінних операцій. За словами джерела РБК-Україна, цю норму пропонується запровадити з 1 січня 2014 року. Щоправда, водночас громадянам обіцяють надалі звільнити від сплати збору всі валютообмінні операції, пов’язані з погашенням і виплатою відсотків за банківськими депозитами й кредитами, а також приватні валютні перерахування фізосіб.

Зрозуміло, що держава таким чином намагається не лише розв’язати проблему бюджетного фінансування Пенсійного фонду, а й навести в країні якийсь фінансовий лад, звівши нанівець спекуляції валютою й тиск на обмінний курс гривні, що подеколи наростає через підвищення попиту на готівковому ринку. Але водночас зазнають удару доброчесні громадяни, котрі мають законне право на вибір інструменту збереження своїх кровних.

Прощавай, доларе? Думається, з таким висновком квапитися не варто.

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко переконаний у доцільності десятивідсоткового збору. «Це пов’язано передусім з тим, щоб зменшити доларизацію економіки України й, найголовніше, — зменшити тіньову економіку, яка активно використовує готівкову валюту для своїх незаконних операцій», — підкреслює експерт.

Діаметрально іншу думку висловив «Дню» генеральний директор Бюро економічних і соціальних технологій (БЕСТ) Валерій Гладкий. «В Україні весь час шукають кошти для поповнення Пенсійного фонду, — говорить він. — До нього платять користувачі мобільного зв’язку, раніше платили з купівлі автомобілів. Тепер запроваджується новий податок. При цьому не вирішується системно проблема дефіциту Пенсійного фонду. У принципі, він має бути самодостатнім — його витрати фінансуються з власних доходів, а не за рахунок якихось додаткових податків. У чинній солідарній пенсійній системі того, що сплачують працюючі до так званого єдиного соціального внеску, має вистачати на виплату пенсій сьогоднішнім пенсіонерам. Але цю проблему не розв’язують шляхом створення умов для виходу підприємств з тіні й припинення виплат зарплат у конвертах, а намагаються заткнути діру в ПФ ось цим додатковим податком».

«По суті, це податок на заощадження громадян, — продовжує експерт, — і наївно вважати, що він завадить спекулятивним операціям. На готівковому ринку вони, як правило, не проводяться. Податок запроваджується здебільшого для громадян, які зберігають заощадження в готівковій валюті через те, що не довіряють своїй державі та побоюються можливих курсових коливань гривні. Їй як засобу збереження як і раніше не довіряють. На мою думку, було б доцільно допомагати Пенсійному фонду не якимись фіскальними інструментами й не ускладнювати збереження в іншій валюті, а добиватися більшої довіри до національної валюти. Хоча для цього, звісно, потрібні складніші й тонші механізми. Економіка має бути стабільною, й ціни не залежати настільки від сезонних чинників. Сьогодні ми тарифи з політичних міркувань не підвищуємо, а завтра, після виборів, можемо підвищити так, що, як то кажуть, мало не здасться. Зрозуміло, що за місяць-два довіри не заробити. Потрібні роки. Ось і намагаються за допомогою цього податку зробити іноземну валюту менш привабливою». «Отже, знову розцвітуть валютні спекулянти, — прогнозує Гладкий, — а точніше міняйли, які не братимуть ці десять відсотків з купівлі-продажу. Новий податок саме й стимулюватиме тіньові валютообмінні готівкові операції».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати