Такі цікаві фільми
Напередодні 43-го кінофестивалю «Молодість» відкрилася виставка Ульріха Зайдля «Рай: любов. Віра. Надія», а в програмі — перша у світі повна ретроспектива режисера![](/sites/default/files/main/articles/21102013/12molodost3.jpg)
Хай цей фільм і не найкращий в доробку польського патріарха, все ж він цікавий з огляду на сюжет: історія польського повоєнного спротиву комуністичній тиранії є захоплюючою в будь-якому вигляді.
А найбільш вагомою подією — і про це можна сказати цілком упевнено — є візит до нашої столиці провідного європейського режисера, лауреата найпрестижніших світових кінопремій Ульріха Зайдля («День» ще 10 серпня публікував ексклюзивне інтерв’ю з ним). На «Молодості» покажуть першу у світі повну ретроспективу режисера, котра так і називається — «Ульріх Зайдль. Тотальна ретроспектива», а також фотовиставку із 42 оригінальних світлин «Любов. Віра. Надія» (в «Мистецькому Арсеналі»). Пан Зайдль вже представив свій найвідоміший на сьогодні фільм «Рай: віра» і провів надзвичайно змістовний майстер-клас.
Якщо йдеться про видатні імена, то варто згадати й Лордана Зафрановіча. Він — справжня легенда югославського кінематографу. Зафрановіч приїхав, аби представити повну версію «Окупації в 26 епізодах» — стрічки, що 1978 року спровокувала скандал на Каннському фестивалі. Тоді саме на прем’єрі більше сотні поважних гостей покинули зал під час сцен зі звірствами воєнних часів. Згодом під Палацом фестивалів вони освистали автора. Сам Зафрановіч стверджує, що зображені ним події не лише відбувалися насправді, а й були задокументовані. «Окупація в 26 епізодах» стала останнім на сьогодні хорватським фільмом, який брав участь у конкурсній програмі Канн.
УЛЬРІХ ЗАЙДЛЬ ОТРИМАВ ПЕРШОГО «СКІФСЬКОГО ОЛЕНЯ» МКФ «МОЛОДІСТЬ» ЗА ВНЕСОК У КІНОМИСТЕЦТВО / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»
Загалом два найбільші успіхи цьогорічного фестивалю — це, безумовно, візит Зайдля та повнометражний конкурс.
За «Золотого оленя» змагатимуться 12 повнометражних стрічок із чотирьох континентів. Так, іспанський режисер Дієго Кемада-Дієс дебютує в конкурсній програмі зі своїм роуд-муві «Золота клітка» (Мексика), в якому підлітки з нетрів Гватемали намагаються нелегально дістатися США. Фільм отримав нагороду Un Сertain Talent у програмі «Особливий погляд» Каннського МКФ. Стрічка «Вага слонів» (Нова Зеландія-Данія-Швеція) Даніеля Джозефа Боргмана — про вразливого 11-річного Едріена, який знайомиться з непередбачуваною та загадковою дівчинкою; стрічку, що вже була учасником Берлінале-2013, датський режисер представить особисто. «Торе танцює» — дебют режисерки з Німеччини Катрін Геббепро, в якому йдеться про випробування віри і здатності любити юного Торе, учасника християнського панк-руху (!) «Фріки Ісуса» (!!) — брав участь у програмі Каннського кінофоруму «Особливий погляд».
Ентоні Чен, режисер першого сінгапурського фільму, нагородженого в Каннах, приїде до Києва особисто представити свою «Іло Іло», стрічку про філіппінську покоївку в непередбачуваних економічних обставинах. Фільм відзначено «Золотою камерою» Двотижневика режисерів на останніх Каннах. «Божа роса» австрійської режисерки Катаріни Мюкштайн, колишньої студентки майстерні Міхаеля Ханеке оповідає про непрості стосунки чотирнадцятирічної Ясмін та її матері, яка щойно вийшла із в’язниці. «Перед снігопадом» (Норвегія, Німеччина, Курдистан) — драма про небезпечну мандрівку зі Сходу на Захід, про зіткнення традиційних обмежень та сучасного західного способу життя. Глядачам його представить сам режисер Гішам Заман, володар багатьох нагород за короткометражні стрічки. Американо-шведська «Блакитна пташка» (режисер Ленс Едмандс) — сага про зруйнований спокій маленького лісозаготівельного містечка — вже має приз екуменічного журі і нагороду найкращій актрисі на фестивалі в Карлових Варах. Словак Матяш Пріклер особисто представить свій ігровий дебют «Дякую, нормально» — три сімейні історії часів нинішньої фінансової кризи. Фільм відібрано до конкурсу «Сінефондасьон» МКФ у Каннах. Актор та режисер Гійом Гальєн дебютує з фільмом «Хлопці, Гійоме, до столу!» (Франція, Бельгія), в якому юнак на ім’я Гійом наслідує манери матері — на Двотижневику режисерів у Каннах ця робота здобула нагороди Art Cinema Award та Гран-прі Спілки сценаристів та композиторів. «Сара воліє бігти» канадської кінематографістки Клоі Робішо — фільм про студентку відділення легкої атлетики в Монреалі, яка одружується, але «любить бігати понад усе». «Хазяї» — дебют Агустін Тоскано та Езекіль Радускі, акторів, режисерів, продюсерів та сценаристів з Аргентини. За сюжетом, працівники вселяються у маєток на півночі Аргентини і вдають хазяїв, але донька справжніх господарів невдовзі повертається.
Приємно, що цього року є конкурсант від України: «Такі красиві люди» Дмитра Мойсеєва — історія п’ятьох людей, які втекли від цивілізації і живуть на березі моря. Стрічку представить сам режисер, короткометражні роботи якого вже неодноразово брали участь у МКФ «Молодість».
Чи отримає фестивальну нагороду цей фільм або якийсь інший — матимемо змогу дізнатися 27 жовтня, під час урочистої церемонії закриття фестивалю. До того чимало фестивальних цікавинок можна буде побачити у кінотеатрі «Київ», котрий є основним майданчиком «Молодості», а також у кінотеатрах «Жовтень», «Кінопанорама» і в культурно-освітньому центрі «Майстер-клас».
Наша газета стежитиме за розвитком подій.