Перейти до основного вмісту

Прогноз першого Президента

Леонід КРАВЧУК: «Євросоюз на наші прохання допомогти Україні не відреагував»
27 листопада, 11:32
УЧОРА МАЙДАН БУВ ЗАПОВНЕНИЙ СТУДЕНТАМИ КИЇВСЬКИХ ВИШІВ, ЯКІ ПРОТЕСТУВАЛИ ПРОТИ «ПАУЗИ» В ЄВРОАСОЦІАЦІЇ / ФОТО АРТЕМА СЛIПАЧУКА / «День»

Останні події — призупинення Кабміном підготовки до підписання Угоди щодо асоціації з Євросоюзом, Євромайдан, заяви європейських чиновників — обговорюємо з першим президентом України Леонідом КРАВЧУКОМ.

— Леоніде Макаровичу, чи зустрічалися ви після відомих змін з Президентом? Що радили?

— Спеціальних зустрічей на цю тематику не було. Але була зустріч в рамках покладання вінків у день 80-х роковин Голодомору. Були і інші подібні зустрічі. Звичайно, так чи інакше торкалися цієї проблеми — відомого вже рішення Кабміну. Президент аргументував — чому саме так потрібно поступити. І не тільки він — прем’єр-міністр, голова парламенту. Азаров виклав всі аргументи і факти, які існують на сьогодні і які можна спрогнозувати на завтра. Вони відомі.

— Чому зупинилися на фінішній прямій? Причини?

— Спочатку треба сказати, що наш курс на євроінтеграцію не є приватна думка когось — Президента, прем’єра, голови ВР, голови АП, або ще когось. Наш курс на євроінтеграцію визначений у конституційному законі «Про засади внутрішньої і зовнішньої політики». Тому будь-хто, хто спробує відмінити цей закон, мусить нести відповідальність перед конституцією і народом України. Курс на євроінтеграцію є незмінним, але керівники країни пояснили — чому саме зараз стало питання про призупинення підготовки до підписання Угоди.

Євросоюз на наші прохання допомогти Україні в ситуації, яка склалася у стосунках з Росією, особливо економічних, не відреагував. Про це, до речі, писав і президент Ющенко в газеті The Financial Times — що США і ЄС виявилися не зовсім уважним до проблем, у яких опинилася Україна. А вона опинилася в дуже складній економічний ситуації. Євросоюз міг допомогти, наприклад, кредитами, або збільшити квоти для торгівлі на європейському ринку, міг допомогти і МВФ, але не на таких умовах (Україна просто б не витримала).

Росія поводить себе некоректно, вона не виконує зобов’язання і нормативні міжнародні документи, які прийняті, в тому числі з Україною. Скажімо, ніхто не відмінив угоди, які підписані в рамках СНД, ніхто не скасовував зону вільної торгівлі з Росією, ніхто не скасовував домовленості в рамках СОТ. Росія не звертає на це уваги, вона завжди діє попри закони і нормативні акти, керуючись своїми власними інтересами — інтереси інших сторін її не цікавлять. Спосіб Росії — «принуджение к вступление в ТС». Російський інтерес передбачає, що Україна має бути у її сфері впливу. І вона застосовує різні способи, щоб здійснювати цю формулу. Тим більше, коли у нас в країні постійно діє п’ята колона, яка тільки чекає сигналу.

«НАШ МЕТОД  ПРОТИСТОЯННЯ РОСІЇ — СТАТИ ЧЛЕНАМИ ЄВРОСОЮЗУ»

— Що ми можемо протиставити російський політиці, адже діє вона протягом багатьох років?

— Ми давно повинні були орієнтуватися на європейські ринки. Коли я почав робити це під час свого президентства, який галас тоді піднявся: Кравчук призвів до того, що розриваються економічні зв’язки з Росією. Ну якщо їх не розірвати, то вони так і залишаться... Леонід Кучма виграв вибори у 1994 році тому що обіцяв поновити зв’язки з Росією і здешевити газ. Почали відкриватися нові виробництва, які були орієнтовані на російський ринок. І поки Росія буде тримати важелі в своїх руках, ми будемо зав’язані на неї. Тому треба переорієнтовувати. Так, це боляче. Але якщо ми не зробимо цієї операції через нову якість продукції, технологічні процеси, форми управління, ми завжди будемо залежні від Росії.

Наш метод протистояння Росії — стати членами Євросоюзу. Іншого способу Росія не сприйме. Але є ті, хто сьогодні каже: треба ще глибше занурюватися у співпрацю з Росією, а цивілізаційний вибір їх не цікавить. Наприклад, під час останньої програми «Свобода слова» на ICTV один з пропагандистів Партії регіонів заявив, що «наш народ живет счасливо и спокойно, а оппозиция ему мешает». Договоритися до такого абсурду — чи є це в якийсь країні? Не можна говорити за весь народ. Але вони говорять, тому що ні за що не відповідають.

Опозиція каже, що вона не винна і не має нести відповідальності, а влада розповідає, що з кожним днем нам живеться краще, тільки опозиція заважає. При такому оформленні нашого життя в ідеологічні і політичні формули, народ не витримає.

— Як ви оцінюєте події на Євромайдані?

— У нас вже це було 2004-го. Тоді Ющенко з своїми колегами ділив хліби на майдані, говорив про щасливе життя найближчим часом, що всі будуть жити прекрасно, а хто заважатиме — посадять у тюрму. В результаті, виявилося все навпаки. Тому сьогодні вірити майданам люди вже не хочуть. Багато людей приходить без партійної символіки, вони не хочуть спілкуватися з партіями. Люди відкрито заявляють, що хочуть жити у Євросоюзі, бути європейцями по суті. Вони не хочуть, щоб політичні лідери їх використовували.

«ТРИСТОРОННЯ КОМІСІЯ — ЦЕ АБСУРД»

— Після припинення підготовки до підписання угоди з ЄС, Кабміном була зроблена заява, що треба залучити до переговорів третю сторону — Росію. Вважаєте це правильно?

— Я думаю, це політичне непорозуміння. Не можна так зневажати Євросоюз. Причому тут Росія, коли йдеться про вступ України до асоціації з ЄС? Що ми маємо радитися з Росією — вступати чи не вступати? Тому і сказали нам європейські представники, що йдеться про двосторонні відносини між ЄС та Україно, Росія тут не причому. Якщо у Росії є якісь претензії до Євросоюзі чи України, то вони мають вирішуватися у двосторонніх відносинах. Тристороння комісія — це абсурд.

— Також є заява канцлера Німеччини Меркель про те, що вона поговорить з російським президентом про Україну. Виходить, вирішуватимуть за нас — без нас?

— Враховуючи те, що стратегічна лінія Росії, думаю, назавжди залишиться — тримати Україну при собі, а Євросоюз не може викласти всі сили, щоб прийняти Україну в ЄС, ми маємо застосувати формулу позаблокового статусу. Я ще 1990 року, коли приймалася декларація про суверенітет України, запропонував формулу: Україна — без’ядерна, позаблокова держава. Якщо дивитися на перспективу, реальне місце України в світі, її оточення, багатовекторність чи якась «концепція мосту» — це все ілюзії. Не можна бути мостом, по якому всі бігатимуть — Росія в один бік, а Європа в інший бік. Тому, я думаю, має бути концепція позаблокової держави.

— Позаблоковий статус у законі у нас вже закріплено.

— Це були лише заяви — ніде нічого не записано.

— Як позаблоковий статус може реалізовуватися, коли на нашій території знаходиться іноземна база — ЧФ РФ?

— Потрібно все змінити, узгодити питання з Росією. Україна не може мати на своїй території іноземних баз.

— Ваш прогноз: що варто очікувати від Вільнюського саміту?

— Я так розумію, виходячи з виступів європейських чиновників, західна сторона готова поставити свій підпис на Вільнюському саміті. Але я не думаю, що готова Україна. Мені особисто, який завжди стоїть на позиціях євроінтеграції, це абсолютно не імпонує, але я тверезо дивлюся на ситуацію. Ми повинні все зважити, зробити точні висновки, оцінки і ще з більшою силою готуватися до підписання євроасоціації. Фюле вже сказав, що угоду можливо підписати в кінці зими або на початку весни.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати