Знищено рештки палацу Князя Володимира
Фундамент князівського палацу Х століття забудовники залили бетоном. Далі — зведення семиповерхівки з паркінгом...![](/sites/default/files/main/articles/25122013/9protest.jpg)
Днями залишки фундаменту палацу Князя Володимира, що у провулку Десятинному, 3-5, залили бетоном, а кілька місяців тому сюди завезли будівельну техніку. Будують семиповерхівку з підземним паркінгом. Замовником робіт є Українська православна церква Київського патріархату, яка пояснює, що це приміщення їй потрібне для господарських потреб. Повністю заперечують це громадські активісти, які протягом чотирьох років борються за збереження старовинних фундаментів. Те, що тут був Володимирів палац, довели й численні археологічні розкопки, останні з них датуються 2009 роком. Ще тоді археологи пропонували передати знахідки до музею або накрити це місце склом, щоб можна було бачити збережений фундамент палацу, який датується Х століттям. Науковці розповідають, що палац був двоповерховий, зроблений із каменю, а його площа сягала чотирьох тисяч квадратних метрів. Та щоб втілити цей план у життя, треба було дочекатися дозволу від Міністерства культури. Такий дозвіл згодом з’явився, однак йшлося в ньому... про багатоповерхову будівлю для УПЦ КП.
Натомість Київський патріархат спростовує ці дані. «У Десятинному провулку немає фундаментів палацу, адже, як це достовірно встановлено вченими, фундаменти розібрані ще у княжі часи, а канавки, що лишилися, засипані різноманітним брухтом», — йдеться на сайті церкви в офіційному зверненні до громадськості.
У березні цього року Окружний адміністративний суд виніс рішення, що будувати у Десятинному провулку забороняється. Адже це буферна зона заповідника «Софія Київська», і розпочинати будівельні роботи тут можна лише з дозволу Верховної Ради та ЮНЕСКО. Після цього Київрада написала апеляційну скаргу, те саме зробила й церква. «Ми дуже довго доводили у суді свою правову позицію, але забудовники — дуже впливовий супротивник, тому суд відмовив нам у позовних вимогах. Зараз ми звернулися до Касаційного суду, і будемо звертатися із клопотанням про пришвидшення розгляду справи», — розповіла адвокат, активістка ГО «Андріївсько-пейзажна ініціатива» Марина Соловйова.
За словами активістки, щоб розпочати будівництво, церква мала б отримати низку дозволів. Але їх немає. «Якщо церква отримала цю ділянку законно, то нехай покаже відповідне рішення Київради, — говорить Марина Соловйова. — А ті дозволи, які вони презентують на своєму сайті (йдеться про оприлюдненні УПЦ КП дозволи від Міністерства культури та Інституту археології. — Ред.), надані з порушенням законодавства. Будується виключно комерційний проект, 70% якого буде належати двом приватним компаніям, а решта — церкві. Київська влада тривалий час обіцяла запровадити мораторій на будівництво у буферній зоні, про це навіть заявляли на одному із засідань ЮНЕСКО, але поки цей мораторій не прийнятий».
Активісти вважають, що врятувати пам’ятку ще можна. Для цього вони звернулися по допомогу до міжнародних археологічних компаній, які готові провести власні археологічні розкопки і довести, що палац тут був. Також надіслали звернення до депутатів Київради та Верховної Ради з проханням створити слідчу комісію та розібратися в ситуації. Однак у відповідь отримали лише вказівки, до яких інстанцій слід звернутися. Наприклад, до Генеральної прокуратури...