Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Без репресій. I без стипендій...

В університетах запевняють: проти студентів-учасників Майдану не буде застосовано жодного тиску чи покарань. Вони просто не отримають стипендії, можуть не здати сесію чи можуть бути відрахованими за прогули...
26 грудня, 11:46

«За участь у Майдані ще нікого не відрахували. Нині студентів залякують, — говорить «Дню» активістка громадянського руху «Відсіч» Катерина ЧЕПУРА. — Представники вузів дзвонять батькам тих, хто виходить на Майдан, приходять у гуртожитки для профілактичних бесід з нагадуванням про сесійні тижні. Ніби ніхто нікому прямо не каже, що відрахують у разі, якщо студенти ходитимуть на Майдан, але є ненав’язливий тиск, під яким частина студентів відмовляється від намірів відвідувати протестні акції».

За її словами, у столичних вузах зараз активно відмічають тих, хто був присутній на початку пар та в кінці. «А якщо два дні студента не було на навчанні без поважної причини, тобто без довідки, то викликають на бесіду. І знову-таки нікому не кажуть, що вас відрахують, але починають тиснути: «у вас сесія», «треба думати, чи хотів би ти вчитися», «батьки так працюють, а ти ось такий невдячний, пропускаєш пари». На нас, студентів, 2004 року тиснули значно більше. І, можливо, через це більше студентів повставали. А нині, наскільки мені відомо, нікому прямо не погрожували відрахуванням», — продовжує Чепура.

Розмови про утиски студентів почалися від самого початку акцій протесту. Мовчали лише студенти Києво-Могилянської академії, бо їхній ректор Сергій Квіт особисто підтримує молодь. Саме він оприлюднив лист від слідчих Генеральної прокуратури, у якому у рамках розслідування «перевищення представниками міліції влади під час масових заходів 30.11.2013 р. на майдані Незалежності у Києві» була вимога надати списки студентів, які пропускали пари, вказати ініціаторів, організаторів, активістів акцій на Майдані.

Тим часом у Міністерстві освіти запевняють: жодних репресій проти студентів з боку міністерства немає. Та навіть більше — чиновники від МОН ініціювали створення спеціальної комісії щодо розслідування можливих випадків тиску, на чолі якої став той, кого звинувачують у тиску — заступник Табачника Євген Суліма. А ще видали наказ №1694, згідно з яким виші мають організувати навчальний процес та семестровий контроль з урахуванням конституційних прав студентів вільно висловлюватися, формувати свої думки, погляди та переконання. «Мова може бути про вільний графік відвідувань та здачі сесії», — говорить голова профільного парламентського комітету Лілія Гриневич.

ВИПРОБУВАННЯ ІСПИТАМИ

У той же час Гриневич зауважує, що утиски можуть бути у формі позбавлення стипендій та тиску під час складання сесії.

«Сесійний період дуже складний — студенти розуміють: якщо вони не прийдуть на іспит, то завалять сесію і опиняться під загрозою відрахування, — продовжує Катерина ЧЕПУРА. — Одна наша активістка з Національного університету харчових технологій впродовж певного часу вчилась дуже добре, але у період Майдану пропустила якусь частину пар, і їй поставили «трійку» за пропуски — у них рейтингова система, отже, дівчина не отримуватиме стипендії. Насправді, студенти з інших міст дуже бояться втратити стипендію».

За даними, отриманими з різних вишів, студенти вже понад тиждень не отримують стипендії за грудень. «Я сама працюю у Могилянці, вчора говорила зі студентами, які розповідають, що стипендії немає, і невідомо, коли вона буде», — говорить Катерина.

Студенти столичних вишів дали міністрові Дмитру Табачнику 24 години, щоб той вирішив питання стипендій, а вчора вийшли на пікет до пам’ятника Т. Шевченку в Києві із закликом бойкотувати навчальний процес, оскільки навчання — це робота, за яку їм не платять. Мають намір вийти на вулицю і студенти в інших містах, зокрема у Миколаєві та Чернівцях.

«Тривалі невиплати стипендій чиновники пояснюють відсутністю фінансування з держбюджету, — говорять представники Студентської координаційної ради. — Напередодні свят нас залишили без копійки в кишені. Уряд Миколи Азарова довів країну до такого стану, що в державній казні немає коштів для студентства».

Активісти зазначають, що вранці 25 грудня кілька їхніх представників навідалися до приміщення Держаного казначейства, де їм повідомили, що стипендій найближчим часом годі чекати, бо ніби «департаменти заплутались».

«ХОЧЕМО НАДАТИ СЕРЙОЗНУ ПІДТРИМКУ СТУДЕНТАМ ІЗ УКРАЇНИ»

Польський міністр науки Лена Коларська-Бобіньска не так давно заявила про готовність надати українським студентам стипендії на навчання у Польщі, якщо їх виключать з вишів через участь у Євромайдані. «Хочемо надати серйозну підтримку студентам із України. Ці стипендії формує уряд, щоб, окрім місця навчання, студенти отримали ще й допомогу фінансову», — сказала вона.

«Пропозиція польського міністра мене не дивує, адже польських стипендіатів серед громадян України вже понад три тисячі, — говорить «Дню» експерт з освітніх програм Центру дослідження суспільства Єгор Стадний. — Діють кільканадцять стипендійних програм від уряду Польщі, а також від різних недержавних фондів. Цього року, наприклад, відкрито нову стипендійну програму імені Стефана Банаха для студентів, які хочуть навчатись на технічних та природничих напрямках. Серед аплікантів — більшість, звісно ж, з України. Тобто ресурси для ініціативи польського міністра у Польщі є. Окрім цього, це прекрасний спосіб вкотре нагадати про підтримку Польщі щодо євроінтеграційного шляху України. Набагато цікавіша у цій ситуації реакція українського міністерства. Чесно кажучи, більшої ганьби для міністра освіти уявити не можна. Табачник має, передусім, не допустити жодних утисків та відрахувань. Інакше він ризикує здобути специфічну репутацію: хтозна, скільки європейських міністрів освіти захочуть потім потиснути йому руку».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати