«Ця історія не про політику, ця історія — про людей»
Фотографи-репортери подарували свої роботи мітингувальникам
Перед барикадою Євромайдану з боку Європейської площі функціонує інсталяція «Майдан. Людський фактор» — проект українських фотографів, присвячений останнім подіям країни і людям, які їх творили. Більше 60 робіт, видрукуваних за власні кошти, надали близько 30 фоторепортерів, серед яких і фотограф «Дня» Артем Сліпачук. «День» поспілкувався з одним із ініціаторів виставки Максом ЛЕВІНОМ.
— Ви зазначали в анонсі проекту, що будете показувати людей, а не хроніки Майдану. Чому саме такий вибір?
— Хроніки Майдану глядачі бачили кожного дня, в новинах телеканалів, фотографіях агентств. Ми ж захотіли копнути трохи глибше, показати почуття людей, які своєю присутністю створили Майдан. Фотографи фізично провели на Майдані дуже багато часу, і вдень, і вночі. У нас була можливість спілкуватися з людьми, побачити їх набагато ближче. Тому, обговорюючи «червону лінію» фотовиставки, ми одноголосно прийшли до висновку — хочемо показати силу духу, мужність, громадянську позицію і широкий спектр почуттів, з якими люди прийшли на головну площу країни.
— Як обирали місце розміщення фотопроекту?
— Ми розглядали кілька локацій — і площу між стелою і 3-ю лінією «Глобуса», і паркан біля ЦУМа, і тротуар вздовж вул. Інститутської. Але місце перед барикадами виявилося найбільш концептуальним — дуже символічно виглядають фотографії живих, справжніх людей на фоні колючого дроту.
— Яким персонажам надавали перевагу?
— Рамок за віком, впізнаваністю героїв ми не ставили. Єдиним негласним правилом було — мінімум політики. Тому що це історія не про політику, це історія про людей і їхні почуття.
— Як довго виставка буде у Києві?
— Оскільки це подарунок Майдану, ми не розраховуємо знімати роботи. Плануємо, що виставка буде «жити» на барикаді. Якщо барикаду знесе «Беркут» — значить, так судилося. Тобто виставка там буде до закінчення Майдану.
— Наскільки я знаю, ви отримували пропозиції показати виставку у Росії і Страсбурзі. Вони будуть втілені в життя? Чи були пропозиції інших локацій для виставки?
— Так, російські фотографи запропонували допомогу в організації виставки в Москві. Вже знайдено приміщення (центр Сахарова) і навіть фінансування на друк фото. Депутати з опозиції запропонували зробити фотовиставку під час сесії ПАРЄ в січні. Там мають обговорювати українське питання. Наразі працюємо над організацією, сподіваючись, що європейська сторона піде нам назустріч. Насправді, відкривши виставку в суботу, вже в понеділок ми отримали багато позитивних відгуків і пропозицій співпраці — тема виявилася дуже затребуваною і актуальною.
— Наскільки важливі такі мистецькі проекти у теперішньому становищі країни?
— З нашої (фотографів) точки зору, дуже важливо змістити акценти від політичної кризи до зміни світогляду громадян нашої країни. Ми дуже сподіваємося, що спостерігаємо народження української нації. І мистецькі проекти можуть послужити додатковим каталізатором змін.